10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Cysty v oblasti vonkajších ženských genitálií

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hrudky naplnené tekutinou, vzduchom alebo inými materiálmi (cysty) sa vyskytujú kdekoľvek na tele, aj na vagíne. Zvyčajne nie sú škodlivé ani bolestivé. Vulvárne inkluzívne cysty obsahujú epiteliálne tkanivo, vulválne epidermálne cysty tvorené na pokožke sa vyvíjajú z mazových žliaz. Obidva typy môžu byť infikované.

Vznik a príčiny

Inkluzívne cysty sú najčastejšími vulválnymi cystami. Vznikajú priamo vo vagíne. Objavia sa následkom traumy vaginálnych stien – roztrhnutia, nástrihu hrádze (chirurgické zväčšenie vagíny počas pôrodu alebo operácie, ktorá poškodila výstelku vagíny). Buď zachytia pod povrchom životaschopné epiteliálne tkanivo, alebo sa môžu vyvinúť spontánne.

Epidermálne cysty vznikajú v dôsledku upchávania kanálov mazových žliaz. Tvoria sa, keď sa uzavrie žľaza alebo kanálik. To spôsobuje, že vnútri sa zhromažďuje tekutina alebo iný materiál.

Bartholiniho cysty vznikajú, keď sa otvor v žľaze zablokuje a vytvorí výrastok plný tekutín. Absces môže vyplynúť z množstva baktérií vrátane tých, ktoré spôsobujú pohlavne prenosné ochorenia, ako je kvapavka alebo chlamýdie. Baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v črevnom trakte, ako je E. coli, môžu tiež viesť k Bartholiniho abscesom.

Príznaky

Neinfikované cysty sú zvyčajne asymptomatické, bezpríznakové. Iba príležitostne vyvolávajú podráždenie. Sú biele alebo žlté a obvykle nepresahujú veľkosť 1 centimeter. Infikované cysty môžu byť červené a citlivé a spôsobujú dyspareuniu (náročný a bolestivý sexuálny styk).

Cysta sa môže prejaviť ako malá hrudka na vaginálnej stene alebo na perách. Často ju gynekológ objaví pri pravidelnej ročnej prehliadke. Cysta môže zostať rovnako veľká alebo sa môže zväčšovať. Nezvykne byť bolestivá, avšak niektoré väčšie cysty – hlavne cysty Bartholiniho žľazy – môžu spôsobiť nepríjemné pocity pri chôdzi, sedení, sexuálnom styku alebo vkladaní tampónu.

Cysty spôsobia bolesť, keď sa nakazia. Môžu byť infikované bežnými baktériami nachádzajúcimi sa na koži alebo pohlavne prenosnou infekciou. Infikované vaginálne cysty môžu vytvoriť bolestivý absces – hrudku naplnenú hnisom.

Diagnóza
Cysty zvyknú byť citeľné ako teleso na vaginálnej stene. Lekár sa zameriava na príznaky a anamnézu. Môže navrhnúť ďalšie testy, aby vylúčil vážnejšie príčiny cysty:

  • biopsiu vzorky tkaniva z cysty, na vylúčenie možnosti vaginálnej rakoviny
  • test sekrétu z vagíny alebo krčka maternice na vylúčenie prítomnosti sexuálne prenosnej infekcie (STI)
  • MRI skenovanie, CT skenovanie alebo ultrazvuk na detailné zobrazenie cysty

Liečba

Vaginálne cysty sa zvyčajne nemusia liečiť. Často zostanú malé a nespôsobujú žiadne problémy. Gynekológ ich sleduje v rámci rutinných vyšetrení. Pre prípadné dočasné nepohodlie vyplývajúce z prítomnosti vaginálnej cysty sa počas niekoľkých dní aplikuje sedavý kúpeľ na upokojenie. Na liečbu infikovanej vaginálnej cysty sú potrebné antibiotiká.

Ak je vaginálna cysta veľká a naplnená tekutinou (podobne ako Bartholiniho cysty), lekár môže na niekoľko týždňov aplikovať katéter, aby ju vyprázdnil. Môže ju aj chirurgicky rozrezať a tekutinu odviesť.

U žien nad 40 rokov sa odporúča rizikové cysty chirurgicky odstrániť, pričom po ich odstránení sa zvyčajne nevracajú. Lokálne anestetikum sa zvykne používať v prípade jednej cysty. Ak sú prítomné vo väčšom počte, preferovaná je čiastočná alebo celková anestézia.

Prevencia

Keďže vaginálne cysty sú zapríčinené najmä traumou vo vaginálnej oblasti alebo infekciou, v rámci prevencie je možné vykonávať iba bezpečné sexuálne praktiky s použitím sexuálnej ochrany a dodržiavať dobré hygienické návyky, ktoré môžu dopomôcť zabrániť infekcii cysty a vzniku abscesu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
precitlivenosťvagínazačervenanie