10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Dekongestíva

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Dekongestíva sú lieky, ktoré poskytujú krátkodobú úľavu v prípade upchatého nosa (nazálna kongescia). Zmierňujú symptómy prechladnutia, chrípky, sínusitídy, sennej nádchy a iných alergických reakcií. Dekongestíva znižujú opuch krvných ciev v nose a tak pomáhajú otvoriť dýchacie cesty.

Viac informácií

Rozdelenie

Bežné typy dekongestív sú:

  • Sudafed (pseudoefedrín)
  • Sudden PE (fenylefrín)

Sú dostupné vo viacerých formách – ako nosové spreje, tabletky alebo kapsuly, kvapky alebo sirupy, prípadne ako ochutené prášky na rozpustenie v horúcej vode. Väčšinu z nich možno kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Užívanie

Dekongestíva môže užívať väčšina ľudí, no vybrané skupiny by sa mali poradiť s lekárnikom alebo lekárom, aby použitie bolo bezpečné:

Deti. Dekongestíva by nemali užívať deti do šiestich rokov. Od šiestich rokov by ich mali užívať na základe odporúčania lekára alebo lekárnika.

Tehotné a dojčiace ženy. Nie je vedecky objasnené, či je bezpečné užívať tieto lieky počas tehotenstva alebo dojčenia. Rozhodnutie o konkrétnom druhu dekongestíva vždy vyžaduje odporúčanie od lekára.

Ľudia užívajúci iné lieky

Ľudia s diabetom

Ľudia s vysokým krvným tlakom

Ľudia s hyperaktívnou štítnou žľazou (hypertyreóza)

Muži so zväčšenou prostatou

Ľudia s problémami pečene, obličiek, srdca alebo cirkulácie

Ľudia s glaukómom (zvýšený tlak v oku)

Keďže väčšinou ide o lieky bez predpisu, vždy je dôležité prečítať si dôkladne príbalový leták. V ňom je uvedený zoznam diagnóz a pacienti, ktoré ich majú, by tieto lieky nemali užívať alebo by sa mali vopred poradiť.

Dávkovanie
Väčšina dekongestív by sa mala používať trikrát alebo maximálne štyrikrát denne. Presné dávkovanie je uvedené v príbalovom letáku. Ak si človek nie je istý spôsobom a množstvom užívania, mal by požiadať o radu lekárnika, od ktorého liek kupuje.

Dekongestíva v podobe nosového spreja by sa nemali používať nepretržite viac ako týždeň, ich nadmerné užívanie totiž môže spôsobiť zhoršenie stavu. Ak sa symptómy po týždni nezlepšia, je nutné navštíviť lekára.

Vedľajšie účinky

Pri užívaní dekongestívnych liekov nie sú zvyčajne prítomné ich výrazné vedľajšie účinky a akékoľvek, ktoré sa objavia, sú mierne. Medzi možné patrí podráždenie výstelky nosa, bolesť hlavy, sucho v ústach, pocit nepokoja alebo rozrušenie, vyrážka, problémy so spánkom a rýchly alebo nepravidelný tep srdca.

Vedľajšie účinky by mali zmiznúť po ukončení užívania lieku. Môžu sa vyskytnúť aj závažnejšie vedľajšie účinky, ako sú halucinácie, a závažné alergické reakcie (anafylaxia), ide však o veľmi zriedkavé situácie.

Interakcie s inými liekmi

Ak pacient užíva iné lieky, pred užitím dekongestív by sa mal poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Lieky totiž môžu interagovať a účinky sa zvýšia alebo znížia. Napríklad užívanie súčasne dekongestív spolu s antidepresívami nazývanými inhibítory monoaminooxidázy (MAOI) môžu spôsobiť nebezpečný vzostup krvného tlaku.

Je tiež dôležité dávať pozor na užívanie iných liekov, ak človek berie lieky typu „všetko v jednom”. Zväčša obsahujú aj lieky proti bolestiam a/alebo antihistaminiká, takže môže byť nebezpečné, ak sa k nim pridajú ďalšie samostatné dávky týchto liekov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavychrípkadýchacie cestykýchanienachladnutiezachrípnutiezápal