12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Diplopia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Diplopia, dvojité videnie, je porucha zraku spôsobujúca videnie dvoch obrazov jedného predmetu súčasne. Rozlišujú sa dva druhy diplopie. Binokulárna diplopia vzniká narušením koordinácie oboch očí, obvykle poškodením okohybného svalstva. Poprekrytí jedného oka zmizne. Monokulárna diplopia je menej častá, postihuje len jedno oko a je spôsobená nesprávnou funkciou optického aparátu oka. Dvojité videnie má odlišné možnosti liečby a prognózu v závislosti od príčiny a závažnosti. Vo väčšine prípadov dochádza k úplnémunapraveniu.

Vznik a príčiny

Binokulárna a monokulárna diplopia majú odlišné príčiny a mechanizmy vzniku. Binokulárna diplopia vzniká pri strabizme (škuľavosti). Oči nie sú sústredené na rovnaký bod, to vedie ku vzniku dvoch vzájomne posunutých obrazov pri ich prenosoch v mozgu. Môže to byť zapríčinené poškodením nervov okohybného svalstva pri diabete, infekcii, úrazoch alebo pri obrne. Binokulárna diplopia môže byť prítomná aj pri Gravesovej-Basedowovej chorobe, pri ťažkej myasténii alebo prechodne po otrase mozgu, po požití omamných a psychotropných látok (alkohol, marihuana) alebo ako vedľajší účinok niektorých liekov (napríklad antibiotiká fluorochinolóny).

Monokulárna diplopia sa prejavuje aj pri pohľade jedným okom a je spôsobená patológiou optického aparátu oka, ktorý je zodpovedný za prenos svetla na sietnicu. Spôsobuje ju keratokonus (degeneratívne ochorenie rohovky), subluxácia (vychýlenie) šošovky mimo osi oka alebo astigmatizmus.

Príznaky

Ako vyplýva z názvu, diplopia sa prejavuje videním dvoch alebo viacerých prekrývajúcich sa obrazov zorného poľa. Tieto obrazy môžu byť vedľa seba, nad sebou, pootočené alebo kombináciou zmienených posunov. Vnímané obrazy pri binokulárnej diplopii sú väčšinou rovnako ostré, pri monokulárnej býva jeden obraz rozmazaný alebo vyblednutý. Dvojité videnie často sprevádzajú bolesti hlavy, závrat alebo nevoľnosť. V prípade systémových a neurologických ochorení spôsobujúcich diplopiu bývajú prítomné ďalšie klinické príznaky špecifické pre danú chorobu.

Diagnostika

Diagnostika dvojitého videnia je založená na pacientovom opise ťažkostí a ďalších príznakov. Následne je príčina diplopie zistená viacerými vyšetreniami oka, toxikologickými a imunologickými krvnými testami a zobrazovacími metódami, ako sú počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI).

Liečba

Liečba diplopie závisí od jej druhu a príčiny. Narušená funkcia optického aparátu oka sa dá upraviť využívaním špeciálnych korekčných šošoviek alebo chirurgickým zákrokom. Binokulárna diplopia sa v niektorých prípadoch dá vyliečiť odstránením ochorenia, ktoré ju zapríčiňuje, alebo cvičeniami na zosilnenie okohybného svalstva. Ako dočasné riešenie môže poslúžiť páska cez oko či iná pomôcka, ktorá zakryje jedno oko, čím sa zabráni binokulárnej diplopii.

Prevencia

Niektorým ochoreniam spôsobujúcim dvojité videnie sa dá zabrániť, iným nie. Všeobecne však platí, že dodržiavaním liečebných postupov prebiehajúcich ochorení a absolvovaním preventívnych prehliadok možno znížiť riziko vzniku a komplikácie nielen týchto ochorení.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavydiplopianevoľnostočizávrať