10.04.2025 • 5 minút na prečítanie

Diplopia či dvojité videnie: Ako rozpoznať príčiny ochorenia a ako ho riešiť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vidíte dvojmo? Dôvodov môže byť viacero. Ak sa dvojité videnie týka len jedného oka, ide o monokulárnu diplopiu, ktorej príčinou je ochorenie rohovky alebo šošovky. Za binokulárnou diplopiou, ktorá zasahuje obe oči, zase stoja neurologické či svalové ochorenia. Aké závažné choroby môžu spôsobovať zdvojené videnie?

Čo je to dvojité videnie – diplopia? 

Dvojité videnie, tzv. diplopia, je súčasné videnie dvoch obrazov jedného pozorovaného predmetu. Môže byť vertikálna (ak vidíte 2 predmety nad sebou), horizontálna (2 predmety vedľa seba) alebo zmiešaná. 

Býva síce neslávne spájaná s vtipmi o alkohole, no videnie dvojmo je z hľadiska dôležitosti zraku samo osebe skutočne nepríjemným problémom – ak sa u vás vyskytne, čo najskôr by ste sa mali nechať vyšetriť u lekára.

Oko je zložitý orgán, ktorý musí pracovať presne a v dokonalej súhre s druhým okom. Diplopia môže byť spôsobená poruchou: 

  • jedného oka – monokulárna diplopia
  • vzájomného zladenia oboch očí – binokulárna diplopia

Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, v ktorom oku vznikla porucha, alebo či sa týka oboch, je zatvoriť jedno oko. V prípade, že dvojitý obraz zmizne, ide o poruchu zladenia očí. Pokiaľ nie, je chyba v jednom z nich.

Akú sú príčiny dvojitého videnia?

Monokulárna diplopia

Príčinou je zväčša porucha vnútri oka. Vyskytuje sa pri ochoreniach rohovky, ako je nepravidelná rohovka, jazvy rohovky (napr. po herpetickom ochorení, zápale, traume), takisto pri ochoreniach šošovky (napríklad šedý zákal) alebo refrakčnej chybe (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a iné).

Binokulárna diplopia

Hlavnou príčinou binokulárnej diplopie sú neurologické alebo svalové ochorenia. Pacienti, ktorí sú postihnutí dvojitým videním na obe oči, majú nesúlad medzi očami (napr. škúlenie alebo poruchy očných svalov). Zvyčajne zmizne, ak sa zakryje jedno oko.

dvojité videnie
Zdroj: Freepik.com

Ide o problém v centrálnom nervovom systéme. Oči by sa mali pohybovať synchronizovane, aby v mozgu vytvorili jeden obraz. Keď jedno alebo obe smerujú nesprávne, mozog dostane dva rôzne obrazy a výsledkom je diplopia.

K tomuto stavu dochádza napríklad po otrase mozgu či cievnej mozgovej príhode, no príčinou môžu byť aj iné vážne ochorenia:

  • Nádor na mozgu rastúci v blízkosti nervov, ktoré slúžia na ovládanie okohybných svalov, môže tiež spôsobiť diplopiu. Takisto ju mávajú na svedomí mozgové nádory, ktoré utláčajú oblasti mozgu zodpovedné za spracovanie zrakových informácií.
  • Diplopia je tiež príznakom sklerózy multiplex. Sprievodnými symptómami sú poruchy chôdze, reči, sfinkterov (inkontinencia) a psychické zmeny.
  • Pri myasthenia gravis patrí dvojité videnie k jej typickým príznakom. Ide o autoimunitné ochorenie, keď protilátky organizmu „útočia“ na vlastné nervovosvalové platničky, a tým narúšajú prenos vzruchu z nervu na sval.
  • Antidepresíva alebo intoxikácie môžu takisto zapríčiniť videnie dvojmo. 

Poškodenie očných nervov pri cukrovke rovnako vedie k diplopii, v najhoršom prípade dokonca až k strate zraku.

Čo ak sa dvojité videnie objaví náhle?

Dôvodom môže byť aj stres či obyčajná únava. No môže ukrývať i nediagnostikovanú cukrovku, infekčné ochorenie alebo hyperfunkciu štítnej žľazy. Nebezpečné je, ak sa pridružia symptómy, ako závraty, bolesti hlavy, nutkanie na vracanie či vracanie. Vtedy je potrebné ihneď vyhľadať lekára.

Diplopia u detí

Deti sa zvyknú sťažovať, že vidia dvojito a pobolieva ich hlava. Môže ísť o škúlenie s refrakčnou chybou, ktorá zdvojené videnie sprevádza. Vtedy sa odporúča neodkladať návštevu u oftalmológa – po predpise okuliarov problém zvyčajne zmizne.

Ak sa však dieťa sťažuje aj na závraty, vracia alebo stráca rovnováhu, bez ohľadu na to, či predtým utrpelo alebo neutrpelo úraz hlavy, je nutné konzultovať stav aj s neurológom.

Diagnostika dvojitého videnia 

Pri diagnostike sa môžete stretnúť s rýchlym alebo, naopak, dlhším pátraním po príčine. Jej súčasťou je vyšetrenie u očného lekára, ktorý určí, čo je dôvodom poškodenie oka/očí. Ak sa žiaden dôvod nepotvrdí, je nutné navštíviť neurológa, ktorý bude ohnisko ťažkostí hľadať „hlbšie“, konkrétne v mozgu. Súčasťou vyšetrenia je aj CT, MRI alebo EMG (elektromyografia). Pri podozrení na endokrinologické ochorenie (cukrovka) budete musieť absolvovať prehliadku u endokrinológa.

diplopia
Zdroj: Freepik.com

Liečba dvojitého videnia

Liečba diplopie závisí od jej príčiny:

  • Nosenie okuliarov alebo korekcie zraku, ak je problém spôsobený šedým zákalom alebo astigmatizmom.
  • Operácia v prípade, že je potrebné korigovať pohyblivosť svalov očí alebo odstrániť šedý zákal.
  • Liečba základného ochorenia, ako je cukrovka či neurologické problémy.
  • Očné cvičenia alebo terapia, ak je problém so svalmi očí.

Cviky na dvojité videnie

Pri liečbe diplopie môžu byť užitočné očné cvičenia , najmä ak je spôsobená problémami s koordináciou očných svalov, ako je škúlenie alebo binokulárna diplopia. Cviky na videnie dvojmo môžu pomôcť zlepšiť spoluprácu medzi očami a podporiť správne zameranie obrazu na sietnicu.

  1.  Cvičenie s perom alebo prstom 

Pomáha zefektívniť koordináciu očí, aby sa obraz na sietnici zobrazoval a zaostroval správne. 

Postup:

  • Držte pero alebo prst pred sebou, asi 30 – 40 cm od očí.
  • Zaostrite na pero/prst, pohybujte ním smerom k nosu a pomaly sa snažte zaostrovať.
  • Snažte sa udržať oba obrazy (z oboch očí) v jednej línii.
  • Tento cvik cvičte pomaly a po niekoľkých minútach si dajte prestávku. Opakujte ho denne.
  1. Zakrývanie oka 

V niektorých prípadoch môže byť užitočné zakrývanie jedného oka (alebo striedavo oboch), aby sa uľahčila správna spolupráca medzi očami. 

  1. Cvičenie s rotáciou očí

Toto cvičenie pomáha posilniť pohyby očí a koordináciu medzi nimi.

Postup:

  • Usaďte sa a zamierte zrak na jeden nepohyblivý bod.
  • Pomaly otáčajte oči doľava, hore, doprava a dolu v kruhu, pričom sa snažte vykonávať hladké a plynulé pohyby.
  • Opakujte v smere aj proti smeru hodinových ručičiek.
  • Precvičujte takto aspoň 10 – 15 opakovaní denne.
Autorom textu je: Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
mozogočiproblémy so zrakom

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje