Cievna mozgová príhoda je spôsobená upchatím alebo prasknutím mozgovej cievy. Na stupni najčastejších úmrtí v populácii má neslávne tretie miesto. Včasnou liečbou a prevenciou jej však môžete zabrániť. Aké má príznaky, ako sa lieči a aké sú jej následky na život, sa dozviete v článku.
Mozgová mŕtvica patrí medzi najzávažnejšie ochorenia mozgu, ktoré postihujú predovšetkým ľudí v strednom a vyššom veku. Cievna mozgová príhoda je akútny stav spôsobený upchatím cievy v mozgu alebo jej prasknutím a je treťou najčastejšou príčinou smrti.
Pri neskorej alebo nedostatočnej liečbe vedie priamo k úmrtiu, v tom lepšom prípade sa pacienti vyliečia úplne s miernymi alebo závažnejšími následkami na bežný život.
Mozgová príhoda každý rok zasiahne približne 15 miliónov ľudí. Jedna tretina pacientov na toto ochorenie zomiera, ďalšia prežíva s trvalými následkami:
Na Slovensku sa celkový výskyt mozgových príhod pohybuje medzi 100 až 150 prípadov na stotisíc obyvateľov. Aj keď úmrtnosť na mozgový infarkt celosvetovo klesá, výskyt ochorenia stúpa nielen u seniorov, ale aj u ľudí v produktívnom veku. Príčinu mozgovej príhody u mladých možno hľadať v zlom životnom štýle, strese a fajčení.
Základné delenie cievnych mozgových príhod závisí od toho, či je príčinou „iba“ nedostatočný prívod krvi k mozgovému tkanivu, alebo dôjde k prasknutiu cievy. Podľa toho rozlišujeme ischemickú a hemoragickú mozgovú príhodu.
Ischemické cievne mozgové príhody tvoria asi 80 % všetkých náhlych mozgových príhod. V dôsledku poruchy prietoku krvi mozgovou cievou dochádza k prechodnému alebo trvalému poškodeniu mozgových buniek zásobovaných príslušnou cievou. V oblasti mozgu tak vzniká ischémia – nedostatočný prívod krvi, cez ktorú sa k mozgovým neurónom dostáva kyslík a živiny.
Ischémia mozgu môže vzniknúť dvojako:
Takto sa postupne rozvíja infarkt mozgu, ktorý vedie k poškodeniu nervových funkcií, a to podľa konkrétnej oblasti mozgu, ktorú postihol.
Príčiny ischemickej mozgovej príhody a ich percentuálne zastúpenie:
Príčina | Vysvetlenie | % |
Ateroskleróza mozgových ciev | Pri ateroskleróze dochádza k zúženiu cievy kvôli ukladaniu aterosklerotického plátu (cholesterol – LDL) a následne k jej uzáveru. | 40 – 60 % |
Tromboembolizácia | Trombus je krvná zrazenina, ktorá je schopná „vycestovať“ na iné miesto v cievnom systéme – tento stav nazývame embólia. K tromboembolizmu mozgu dochádza najmä z oblasti srdca a chlopní. | 20 – 30 % |
Lakunárny infarkt | Upchatie, resp. obštrukcia malých cievok vyživujúcich vnútorné štruktúry mozgu; hlavnou príčinou je ich poškodenie pri dlhotrvajúcom vysokom tlaku alebo diabete. | 15 – 20 % |
Tvorí asi 15 až 20 % cievnych mozgových príhod. Hemoragická príhoda je typická vyššou úmrtnosťou a horšími následkami.
Vzniká ako následok prasknutia patologicky zmenenej tepny, čo spôsobí rozsiahle krvácanie (hemorágiu) vnútri mozgu alebo krvácanie medzi mozgové obaly. Keďže mozog je uzavretý v lebečnej dutine a nedokáže zväčšovať svoj objem, krv sa začne hromadiť a tlačiť na mozgové tkanivo, čo vedie k jeho poškodeniu.
Príčiny hemoragickej cievnej mozgovej príhody sú:
Najčastejšou príčinou subarachnoidálneho krvácania (krvácanie medzi mozgovými obalmi) je ruptúra, čiže prasknutie aneuryzmy (75 až 80 % prípadov). Väčšina aneuryziem je podmienená vrodeným oslabením cievnej steny. K ruptúre však dochádza až v dospelosti a pacienti o patologickom náleze v ich hlave vôbec nevedia.
Prejavy mŕtvice sú často náhle a bežne sa vyskytnú aj za plného zdravia. Zásadným rozdielom je, že príznaky ischemickej príhody prichádzajú aj počas spánku bez akejkoľvek ťažkej fyzickej aktivity, a to najmä u starších ľudí. Naproti tomu hemoragická mozgová príhoda sa najčastejšie rozvíja po telesnej námahe, psychickom vzrušení alebo aj stolici či kašli, najmä u pacientov s vysokým tlakom.
Mŕtvici môže predchádzať silná bolesť hlavy spojená s nevoľnosťou, prípadne vracaním. Charakteristické prejavy sú:
Ak si nie ste istí, môžete využiť anglickú skratku FAST, čo v preklade znamená rýchlo.
Správna diagnostika mozgovej mŕtvice závisí od:
USG vyšetrenie ciev je veľkou pomocou pri určení, či došlo k zúženiu tepny, a pravidelne sa vykonáva u pacientov, ktorým hrozí zvýšené riziko vzniku mozgovej príhody.
Zvláštne postavenie má angiografické vyšetrenie mozgu, prostredníctvom ktorého je možné nájsť zdroj krvácania pri hemoragických cievnych mozgových príhodách. Biochemické vyšetrenie krvi môže potvrdiť zriedkavú príčinu mozgovej mŕtvice – poruchu zrážanlivosti krvi.
Na to, aby bola liečba porážky účinná, je dôležité správne a rýchlo rozpoznať príznaky, a to najmä u starších ľudí alebo osôb s cukrovkou a vysokým krvným tlakom.
Pre správnu liečbu je podstatné odlíšiť, či symptómy vznikli ako dôsledok krvácania alebo upchatia – teda ischémie tepien/žíl v mozgu. Mŕtvica sa lieči podľa jej typu (ischemická/hemoragická) a rozsahu.
Poznáme 2 možnosti liečby pri mozgovej príhode spôsobenej ischémiou:
Úspešná liečba by mala zabezpečiť spriechodnenie cievy a zabrániť nezvratnému poškodeniu mozgu. Súčasťou terapie je taktiež úprava krvného tlaku, zabránenie rozvoju masívneho opuchu mozgu, tlmenie bolesti a rehabilitácia.
Liečba hemoragickej cievnej mozgovej príhody môže byť:
Vo väčšine prípadov stav pacientov vyžaduje operačnú liečbu. Cieľom urgentnej liečby intracerebrálneho krvácania (krvácanie do mozgu) je zabránenie progresii, rastu krvácania, a tým rozvoju komplikácií.
To, či po prekonaní porážky budete alebo nebudete mať následky, je veľmi individuálne a závisí od rozsahu mozgovej príhody a včasnosti liečby. Niektorí sa po prekonaní mŕtvice vrátia k bežnému životu skoro bez akýchkoľvek ťažkostí, iní môžu trpieť mnohými zdravotnými problémami, ako sú:
Všetky tieto ťažkosti sú sčasti riešiteľné (stále to však závisí od intenzity a rozsahu ochorenia), najmä dlhodobou rehabilitáciou, návštevou logopéda a kontrolami u neurológa.
Niektoré rizikové faktory nie je možné ovplyvniť, nazývame ich preto neovplyvniteľné. Medzi ne patria:
Hlavné činitele/ochorenia zodpovedné za cievnu mozgovú príhodu sú:
Významným rizikovým faktorom, a to najmä u mladých, je nezdravý životný štýl, ktorý sa ovplyvniť dá. Preto sa vyhýbajte fajčeniu, nadmernému pitiu alkoholu, stresu a nedostatku pohybu, ktorý vedie k obezite a tá zas k poruchám v metabolizme tukov či k cukrovke.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje