12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Diskoidný ekzém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Diskoidný ekzém (Discoid eczema), známy tiež ako numulárny ekzém, je chronické ochorenie spôsobujúce vznik diskoidných, okrúhlych políčok (lézií) na tele pacienta. Prítomnosť týchto lézií môže trvať aj niekoľko mesiacov. Častejšie sa objavuje u mužov ako u žien. U mužov vzniká medzi 55. a 65. rokom života, u žien sa vyskytuje v ranej dospelosti alebo počas dospievania. Nejde o nákazlivé ochorenie, takže prenos nehrozí.

Vznik a príčiny

Presná príčina vzniku diskoidného ekzému nie je jasná. Ľudia s týmto ochorením majú väčšinou v rodine alergické ochorenia, astmu alebo atopickú dermatitídu. Faktory, ktoré môžu spôsobovať diskoidný ekzém, sú zmeny teploty, stres, suchá pokožka, iritácie z prostredia (reakcie na mydlá, kovy, formaldehyd), operácie, bakteriálne infekcie, niektoré lieky či zranenia (uštipnutie určitým druhom hmyzu). Zvýšené riziko je u jedincov žijúcich v chladnej a suchej klíme, ľudí s chabým tokom krvi v cievach (napríklad pri zlyhávaní srdca) a u ľudí s iným typom ekzému.

Príznaky

Najviac nápadný príznak je políčko (lézia) tvaru mince (disku) na tele. Tieto lézie vznikajú najmä na nohách a rukách, ale môžu sa rozšíriť po celom tele. Obvykle sú hnedastej, ružovej aj červenej farby a niektoré pacientov svrbia a pália. Lézie sa môžu premeniť na tvrdé chrasty, z ktorých zároveň môže vytekať tekutina. Pokožka okolo takýchto diskoidných ekzémov býva šupinatá, sčervenaná a môže sa zapáliť. V tom prípade sa na infikovaných léziách objavia žltkasté chrasty.

Diagnostika

Dermatológ diagnostikuje ochorenie na základe vedomostí o rodinnej histórii pacienta a vizuálneho hodnotenia ekzému. Je tiež možné urobiť biopsiu kože, pri ktorej lekár odoberie vzorku kože, ktorú odošle na vyhodnotenie, aby tak prípadne vylúčil prítomnosť iného ochorenia. Súčasťou diagnostiky je aj možnosť vykonať expozičný alergický test a zistiť, čo je za vznikom diskoidného ekzému. Súčasťou vyšetrenia môžu byť krvné testy.

Liečba

Na diskoidný ekzém neexistuje liek, ktorý by pacienta doživotne zbavil choroby. Existujú medikácie, hygienické prostriedky, ktoré pomáhajú redukovať symptómy. Patrí k nim používanie špeciálnych mydiel šetrných k pokožke a hydratačných prípravkov (na pokožke vytvoria ochranný film). Ďalej sa môžu používať kortikosteroidy (na potlačenie opätovného vzniku lézií) v podobe mastí, gélov, tabliet, antibiotiká (ak sa nejaká lézia infikuje baktériami) a antihistaminiká (účinné najmä na nepríjemné svrbenie).

Prevencia

Pacient s týmto ochorením by mal dodržiavať určité zásady, aby sa vyhol častému vzniku diskoidných ekzémov na tele. Je vhodné vyhýbať sa niektorým kozmetickým výrobkom, ako sú bežné tekuté mydlá, pena do kúpeľa, sprchové gély a vlhčené obrúsky. Pre ľudí trpiacich ekzémom je lepšie používať upokojujúce mydlá určené na ekzémy.

Ďalšou zásadou je snaha ochraňovať pokožku pred hoci len malými reznými ranami (napríklad nosenie rukavíc). Pre pokožku pacientov trpiacich týmto ochorením sú vhodnejšie vlažné kúpele. Postihnutí sa musia snažiť neškrabať si lézie, aby do nich prípadne neprenikla infekcia. Dôležité je dôsledné užívanie predpísaných liekov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
diskoidný ekzémkožasvrbenietvrdé chrasty