10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Seboroický ekzém

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Seboroický ekzém (seborea) je pomerne bežný problém vyskytujúci sa na koži. Postihuje ľudí každého veku. Prejavuje sa šupinatými plochami až chrastičkami, lupinami a prípadným začervenaním.

Najčastejším miestom výskytu je hlava. Seborea však môže napadnúť aj iné mastiace sa časti tela, napríklad obočie, boky nosa či uši. Liečba je účinná, no netreba ju podceniť, aby sa seboroický ekzém nerozširoval.

Vznik a príčiny

Presná príčina vzniku nie je potvrdená, no spája sa s tvorbou mazu, jeho vylučovaním a so zvýšeným počtom normálnych kožných kvasiniek. V prípade seboroického ekzému nejde o problém spôsobený baktériou či hubou, no zhoršená hygiena je jeden z hlavných faktorov, prečo vzniká a šíri sa. Ak človek vynecháva šampónovanie hlavy, môže sa dopracovať až k lupinám, príčinou je i stres a oslabená imunita.

Pacienti s vážnymi diagnózami ako Parkinsonova choroba či AIDS sú na vznik seboroických ložísk náchylnejší. Jedným z faktorov ovplyvňujúcich stav pokožky je počasie. V prípade vysokých alebo veľmi nízkych teplôt môže pokožka zareagovať ekzémom.

Príznaky

Najčastejším príznakom seboroického ekzému sú lupiny – biele šupinky, ktoré sa odlupujú z pokožky. Niekedy sa môžu lupiny sfarbovať do žlta. Spolu s nimi možno zaregistrovať svrbiaci povrch hlavy a akoby drsnejšiu pokožku. Miesta, ktoré sú postihnuté, môžu byť začervenané a posiate drobnými vyrážkami (uši, nos, obočie). Pokožka pôsobí veľmi sucho a na dotyk až drsne.

Diagnóza
Vyhľadať lekársku pomoc je nutné v prípade, ak ekzém človeku znepríjemňuje bežný život. Nadmerné svrbenie, zhoršovanie stavu a rozširovanie na ďalšie časti tela sú jasným signálom, že seboroický ekzém vyžaduje viac akolen domácu starostlivosť. Nevyhnutné je dermatologické vyšetrenie. Špecialista vyšetrí pokožku a môže vziať kožné bunky na vyšetrenie (biopsia). Dermatológ zhodnotí stav a odporučí vhodnú kozmetiku a ďalšie postupy liečby. Táto diagnóza si nevyžaduje hospitalizáciu.

Liečba

Keďže seboroický ekzém možno vyliečiť svojpomocne, je dobré začať základnými odporúčaniami. Prvoradá je dostatočná hygiena a pravidelné umývanie hlavy šampónom. Existuje viacero druhov kozmetiky na tento účel a ak je ekzém akútny, treba šampón používať každý deň. Obsiahnuté účinné látky pôsobia na pokožku a zmierňujú až likvidujú prejavy ochorenia.

Treba sa vyhýbať mastnej a olejovej kozmetike a obtiahnutým čiapkam i klobúkom. Postihnuté miesta možno po navlhčení mierne šúchať, aby sa odstránili viditeľné šupinky. Vyžaduje sa jemnosť, aby pokožka nebola príliš iritovaná a začervenaná.

Ak sa seborea objavuje na iných častiach tela, nielen na hlave, stále platí potreba dôkladnej hygieny. Pomáha aj umývanie postihnutých miest prevarenou vodou. Následne sa aplikujú prípravky s liečebným obsahom – najčastejšie masti s obsahom kortikoidov, ktoré po konzultácii predpíše dermatológ. V prípade zhoršeného stavu možno užívať tabletky. Liečba seboroického ekzému vyžaduje čas. Ak sa prejavy ochorenia aj napriek liečbe nepodarí odstrániť, hovoríme o chronickom stave.

Ako žiť s chorobou

Seboroický ekzém vyžaduje liečbu – či už domácu alebo profesionálnu, aby sa zachytil hneď na začiatku. Jeho stav zlepšuje dôkladná hygiena a, samozrejme, dodržiavanie odporúčaných krokov zahŕňajúcich napríklad používanie špeciálnych produktov na lekársky predpis. Ide o liečiteľný problém, no zväčša vyžaduje dlhší čas.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ekzémintenzívne škrabaniekožapľúzgieresuchá kožasvrbenie kožezačervenanie