27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Do lekárne bez predpisu?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Nová praktická možnosť, ktorú nebolo možné využívať pri používaní klasického papierového receptu znamená, že chronicky chorí pacienti už nemusia niekoľkokrát za rok navštevovať lekára, aby im predpísal potrebné lieky. Cieľom elektronického zdravotníctva je postupne odstrániť papierovú evidenciu. Ako bude opakovaný recept fungovať v praxi?

Aj napriek tomu, že lekár predpíše lieky, zdravotnú pomôcku či dietetikum, pacient odíde z ambulancie bez receptu a do lekárne sa vyberie iba s občianskym preukazom. Chronicky chorí pacienti už nemusia niekoľkokrát za rok navštevovať lekára, aby im predpísal potrebné lieky. Aj toto umožňuje systém ezdravie, ktorý zjednoduší život a ušetrí čas lekárom i pacientom.

Ako to funguje?

Keďže je elektronizácia receptov a poukazov jedným z kľúčových bodov vízie elektronického zdravotníctva, jej cieľom je postupne odstrániť papierovú evidenciu. Vybrať si predpísané lieky je veľmi jednoduché. Napriek tomu, že pacient odíde od všeobecného lekára či špecialistu bez papierového receptu, nemusí mať obavy ako a či sa ku svojim predpísaným liekom dostane. Na svoju identifikáciu bude používať občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID). Po vložení eID pacienta do čítačky lekárnik uvidí všetky pacientove nevydané lieky. V lekárni nebude potrebné použiť preukaz poistenca ani rodné číslo. Lekárnik podpíše výdaj svojim elektronickým podpisom, pacient dostane lieky a odíde. Ak však pacient z akéhokoľvek dôvodu nebude chcieť, aby lekárnik na základe elektronického predpisu videl všetky jeho predpísané nevydané lieky, stačí požiadať lekára o vystavenie papierového receptu, na ktorý je možné zapísať iba jeden liek, dietetikum či pomôcku. Keďže je proces elektronizácie zdravotníctva postupný, do 1. januára 2022 však platí prechodné obdobie, počas ktorého môžete v lekárni ešte stále použiť dva spôsoby identifikácie – preukaz poistenca alebo eID.

Bezpečnosť je kľúčová

Systém ezdravie sa rovnako snaží zvýšiť bezpečnosť pacienta v procese liečby liekmi. Lekár síce predpis vykonáva rovnako ako doteraz, avšak na pozadí v systéme je realizovaná kontrola, ktorá mu poskytuje informácie o potenciálnych liekových interakciách či duplicitách. Pôvodná pečiatka a podpis boli zavedením systému ezdravie nahradené elektronickým preukazom zdravotníckeho pracovníka (ePZP), prostredníctvom ktorého sú podpisované  elektronické záznamy. Takto podpísaný predpis je riadnym ekvivalentom papierového. Všetky nevyhnutné technické úkony sa dejú na pozadí, medzi informačnými systémami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a systémom ezdravie. Práve vďaka tomuto faktu nedochádza pri elektronickom predpise alebo výdaji k citeľnej zmene.

Ako opraviť či zrušiť predpis

V prípade nutnosti, lekár realizuje opravu či zmenu údajov v elektronickom preskripčnom zázname počas prítomnosti pacienta v ambulancii. Za istých okolností tak môže výnimočne urobiť aj keď pacient ambulanciu opustí, pričom musí zabezpečiť informovanie pacienta o storne. Oprava či zmena údajov sa však neuskutočňuje ručne na pôvodný predpis či poukaz, ani dodatočne v informačnom systéme, ale pôvodný, teda chybný predpis lekár stornuje a vytvorí nový. V takom prípade je dobré mať na zreteli, že prípadná korekcia či zrušenie elektronického preskripčného záznamu je možná len do chvíle, kým lekáreň nezrealizovala vo svojom softvéri elektronický výdaj na základe tohto chybného elektronického preskripčného záznamu.

Jednou z výhod funkcie erecept je upozornenie na to, či predpísané lieky, ktoré pacient používa, nie sú vo vzájomnej interakcii, ktorá by mu mohla ublížiť. Upozornenie sa objavuje vo forme prehľadu interakcií ešte predtým, ako lekár predpis potvrdí. Lekár sa oboznámi s obsahom upozornenia a zohľadní ho podľa uváženia, pričom softvér mu umožní predpis dokončiť aj v prípade interakcií.

Opakovaný recept – na rok bez starostí

Systém ezdravie prináša v apríli novú praktickú možnosť, ktorú nebolo možné využívať pri používaní klasického papierového receptu. Chronicky chorí pacienti, ale aj zdravotnícki pracovníci veľmi ocenia zavedenie tzv. opakovaného receptu. Lekár môže po  posúdení zdravotného stavu pacienta rozhodnúť o predpise opakovaného elektronického receptu, na ktorý uvedie požadovaný liek a množstvo pre jeden výber. Určí periodicitu ako často bude pacient pre liek do lekárne chodiť  a zároveň určí maximálnu platnosť receptu na maximálne 12 mesiacov. Pacient má možnosť vybrať si opakovaný recept v lekárni po predložení eID, resp. v prechodnom období prostredníctvom preukazu poistenca. Lekár môže zvážiť predpis liekov bez ohľadu na to, či a ako si ich pacient hradí, s výnimkou, napr. antibiotík či omamných látok, kde je predpis na opakovaný recept zakázaný.

Ako to funguje v praxi?

Lekár určí počet balení lieku a následne ich periodicitu, t. j. ako si často bude pacient v lekárni predpísané lieky vyzdvihovať . Ak dostane pacient napríklad dve balenia lieku, ktoré mu vydržia tri mesiace, lekár túto periodicitu určí do opakovaného receptu.

Lekárnik, v rámci ereceptu, vidí pacientove predpísané a nevyzdvihnuté lieky. Akonáhle si pacient lieky v lekárne vyberie, z viditeľného zoznamu zmiznú. Pri opakovanom recepte sa však predpísaný a nevyzdvihnutý liek v zozname po lekárom určenej periodicite objaví opätovne, teda v prípade vyššie uvedeného príkladu to bude po uplynutí troch mesiacov.

ZDROJ: Národné centrum zdravotníckych informácií.

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality