12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Dyspraxia (vývojová koordinačná porucha) u dospelých

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vývojová koordinačná porucha u dospelých, dyspraxia, je porucha motorických schopností. Zasahuje pohyblivosť a koordináciu človeka. Postihuje hrubú motoriku (pohyb tela ako celku, paží a tak ďalej) aj jemnú (pohyby ruky, prstov a zosúladenie pohybov s očami, napríklad pri písaní). Samotné ochorenie nepostihuje inteligenciu, no každodenný život a vykonávanie bežných činností výrazne komplikuje. Ochorenie sa zvykne vyskytovať spolu s dyslexiou, autizmom, depresiou, úzkosťou či poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Vznik a príčiny

Ochorenie v dospelosti má pravdepodobne pôvod z detstva (nedošlo k správnemu vývoju nervovej sústavy). Ak sa koordinačná porucha dieťaťa neliečila, pretrváva do dospelosti. Presná príčina ochorenia nebola identifikovaná, pravdepodobne je dedičná. Existujú rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku ochorenia (fajčenie a pitie alkoholu počas tehotenstva, predčasný pôrod a iné). Ochorenie je asi trikrát častejšie u mužov.

Príznaky

Príznaky ochorenia bývajú rôzne. Všeobecne k nim patria problémy s koordináciu, balansom, pohybom v priestore, s učením sa nových zručností, ťažkosti pri obliekaní, pripravovaní jedla, písaní, kreslení, manipulácii s malými objektmi, nápadná nešikovnosť, únava, neschopnosť zachytiť rytmus pri tanci. Z tohto často vychádzajú problémy v spoločnosti, nízke sebavedomie, problémy pri zvládaní emócií, striedanie nálad, neschopnosť plánovania a organizovania času.

Diagnostika

Ochorenie sa diagnostikuje za pomoci viacerých odborníkov, ktorí zhodnotia symptómy pacienta a vyhodnotia jeho motorické schopnosti. Ochorenie sa väčšinou diagnostikuje už v ranom detstve.

Liečba

Na ochorenie neexistuje priamo liek, lieči sa terapeuticky. Účelom terapie je pomôcť pacientovi postihnutému touto chorobou zvládať každodenné úkony, aby bol čo najviac nezávislý. Pacient počas terapie nacvičuje rôzne činnosti a snaží sa osvojiť si ich čo najlepšie.

Prevencia

Konkrétna prevencia voči ochoreniu nie je. Ak sa prvé známky objavia v detstve, je povinnosťou rodičov nechať dieťa vyšetriť, liečiť odborníkom a nedopustiť, aby sa dyspraxia preniesla do dospelosti. Ak dospelý človek už týmto ochorením trpí, je vhodné udržiavať sa fit pravidelným cvičením, ktoré jednak pomáha s koordináciu, balansom a má mnohé iné zdravotné benefity.

Ak pacient nezvláda písanie rukou, môže sa naučiť písať na počítači. Viesť si kalendár pomáha s organizáciou času. Z hľadiska mentálneho zdravia je vhodné, aby sa pacient naučil o sebe premýšľať viac pozitívne. Na internete možno nájsť fórum venované dospelým ľuďom s dyspraxiou. Tam pacient môže zdieľať svoje skúsenosti, zoznamovať sa s ľuďmi s podobným osudom a prijímať rady od ostatných.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia