10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Femorálny pruh

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na brušnej stene, najmä u ľudí so slabými brušnými svalmi, je niekoľko oslabených miest, ktorými pri zvýšenom tlaku (napríklad pri kašľaní či kýchaní), môže byť pretlačená časť tenkého čreva.Tento stav je označovaný akohernia. Malý pruh je v zásade neškodný, existujú však komplikácie, ktoré človeka môžu ohroziť na živote (zaškrtenie uviaznutého čreva o okraje pruhu), preto sa vždy odporúča chirurgická liečba. Na rozdiel od pruhu slabinového, ktorý je častejší u mužov, femorálny pruh sa viac vyskytuje u žien.

Vznik a príčiny

Pruh väčšinou vzniká kombináciou oslabeného miesta na brušnej stene a zvýšeného tlaku v brušnej dutine. Kľučky čreva uhnú cestou najmenšieho odporu, ktorým je oslabené miesto. Pruh sa ďalej nemusí nijako vyvíjať, niekedy však môže narásť do väščích rozmerov. V porovnaní s pruhom slabinovým je jediným rozdielom umiestnenie črevnej kľučky, ktorá sa pretlačí iným anatomickým priestorom.

Príznaky

Malý pruh sa môže prejaviť len malou vyvýšeninou v oblasti slabín. Človek však môže pociťovať bolesť, ktorá sa pri niektorých pohyboch zhoršuje. Po zatlačení obsahu pruhu dovnútra sa črevo väčšinou opäť vráti do pruhu. Objaví sa náhla zhoršujúca sa bolesť, nevoľnosť a vracanie, zvýšená teplota, neprítomnosť vetrov a pocit nafúknutia. Ak človek pociťuje niektoré z uvedených príznakov, odporúča sa vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc, ide totiž o situáciu vyžadujúcu okamžitý operačný zákrok.

Diagnostika

Diagnóza býva jasná na prvý pohľad, ale často sa stav obsahu pruhu kontroluje ultrazvukom. Pacienta môžu požiadať o zakašľanie v stoji, pri ktorom sa pruh zvyčajne zväčší.

Liečba

Liečba je chirurgická a v zásade lekári pacientom odporúčajú dve možnosti:

Otvorená operácia — defekt v brušnej stene bude napravený z malého rezu na bruchu. Často sa odporúča, ak ide o pacientov prvý prípad pruhu, pretože má dobré výsledky.

Laparoskopická operácia — ide o miniinvazívnu metódu, pri ktorej je vyššie riziko návratu pruhu.

Väčšina chirurgov odporúča otvorenú operáciu, ak ide o jednostranný pruh, ktorý sa vyskytol prvýkrát. V prípade obojstranného pruhu alebo návratu pruhu po otvorenej operácii sa pristupuje k laparoskopickému riešeniu, ktoré umožňuje vyriešenie pruhu na obidvoch stranách s použitím tých istých chirurgických otvorov.

Prevencia

Je dobré zvýšiť príjem jedál bohatých na vlákninu (ovocie, zelenina, cereálie, strukoviny) a udržiavať si rozumnú hmotnosť, obezita je totiž hlavným rizikovým faktorom vzniku pruhu. Ťažké bremená treba dvíhať opatrne, vždy nohami, nie pásom.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bruchohernianevoľnostvyvýšenina v oblasti trieslazvracanie