22.10.2020 • 2 minút na prečítanie

Hazard so zdravím takmer polovice Slovákov?

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Platíte si celý život poctivo zdravotné odvody a očakávate, že tým pádom bude o vaše zdravie postarané? Čoskoro to už nemusí byť samozrejmosť. Zdravotníctvu totiž aj kvôli pandémii koronavírusu a najmä preto, že štát neplatí za „svojich“ poistencov dostatočné odvody, chýbajú stovky miliónov eur.

Minulý týždeň preto vláda navrhla poslať zdravotníctvu potrebné prostriedky, aby bol chod nemocníc a ambulancií zabezpečený aj z finančnej stránky. Žiaľ, rozhodla sa to spraviť spôsobom, ktorý nepoteší viac ako 2 milióny Slovákov. Potrebné prostriedky totiž pošle len ľuďom, ktorí sú poistení v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

“Nepokladáme za správne a ani v súlade s Ústavou SR, aby sa všetci občania SR formou daní skladali na riešenie horšej finančnej situácie súkromných vlastníkov zdravotných poisťovní, keď títo v minulosti profitovali z vlastníctva svojich spoločností,“ odôvodňuje toto rozhodnutie Minister zdravotníctva Marek Krajči.

Vláda kašle na poistencov, odkazujú zdravotné poisťovne

Proti rozhodnutiu vlády sa okamžite ohradili obe súkromné zdravotné poisťovne. „Vláda týmto svojim krokom ukazuje, že sa na férové financovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých poistencov na Slovensku vykašlala,“ konštatuje zdravotná poisťovňa Dôvera. „Nepriamo trestá dva milióny poistencov za to, že dôverujú súkromným zdravotným poisťovniam,“ dodáva jej hovorca Matej Štepiansky. 

Dôvera poukazuje najmä na fakt, že štát dlhodobo neprispieva ľuďom, ktorí nie sú ekonomicky aktívni, ako sú napríklad dôchodcovia, nezamestnaní alebo mamičky na materskej dostatočne na zdravotnú starostlivosť. Hoci podľa štatistík stojí priemerná mesačná zdravotná starostlivosť pre jedného poistenca štátu 85 eur, štát za nich platí len 32 eur.

Zdravotná poisťovňa Union zas poukazuje na závažnú situáciu, v ktorej sa aktuálne zdravotníctvo nachádza. „Celé načasovanie dofinancovania výhradne štátnej poisťovne je nešťastné aj z pohľadu rastúceho počtu nakazených koronavírusom a zvýšenej potrebe zdravotníckej starostlivosti. Obávame sa, že to destabilizuje systém,“ komentovala Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne.

Analytici sa zhodujú, ide o diskrimináciu

S rozhodnutím poslať peniaze len jednej zdravotnej poisťovni nesúhlasia ani analytici venujúci sa zdravotníctvu. Bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky na Ministerstve zdravotníctva, Martin Smatana, hovorí o nekoncepčnom kroku, ktorý len zvyšuje nestabilitu celého systému.

„Koronakríza sa logicky dotkla všetkých poisťovní, nielen VšZP. Som názoru, že pokiaľ sa nedofinancuje sektor aj cez platbu za poistencov štátu, ktorá pôjde všetkým poisťovniam, tak sa môže ohroziť starostlivosť pre takmer 40 % občanov, ktorí sú poistencami ostatných poisťovní,“ varuje Martin Smatana.

Podobný názor má aj analytik inštitútu INEKO, Dušan Zachar. „Ľudia poistení v Dôvere a Unione by si potom oprávnene mohli klásť otázky, že ich súčasná vládna moc hádže cez palubu, alebo že ich považuje za občanov druhej triedy.“

Podľa Dušana Zachara by malo byť pre štát prioritou, aby mali ľudia poskytovanú kvalitnú, efektívnu a dostupnú zdravotnú starostlivosť a to bez ohľadu na to, či sú poistení v štátnej alebo súkromnej poisťovni.

Na potenciálnu neefektivitu takto vynaložených prostriedkov a otázny prínos pre pacientov zas poukazuje Martin Vlachynský z INESS. „Toto všetko sa deje v čase, keď krajina zažíva veľkú hospodársku krízu a verejné financie dosiahli rekordný mínus. Robí to vláda, ktorá mala na začiatku plno rečí o tom, ako nebude diskriminovať podľa vlastníctva a bude sa pozerať na kvalitu. Aké zlepšenie prinesie tých 300 miliónov eur kardiakom, onkologickým pacientom, diabetikom? Aká „kvalita“ sa za ne kupuje?“

Zdravotná starostlivosť bude ohrozená

Na poplach začínajú biť už aj združenia zastupujúce nemocnice a lekárov a samotní pacienti. Podobne ako analytici odmietajú, aby Ministerstvo zdravotníctva bez širšej diskusie o financovaní sektora poskytlo finančnú pomoc len jednej zdravotnej poisťovni.

Zároveň upozorňujú, že súčasná situácia začína byť kritická a je dôsledkom dlhodobého nekonania vlády. „Aj keď od prijatia minuloročného rozpočtu je jasné, že tento rok budú v zdravotníctve chýbať stovky miliónov eur, Ministerstvo zdravotníctva stále túto situáciu nevyriešilo. Ak nedôjde k urýchlenému dofinancovaniu zdravotníctva, bude ohrozené fungovanie viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo 6 najväčších zdravotníckych asociácií a bolo adresované Ministerstvu zdravotníctva.

Dlhé roky počúvame, že každý pacient má právo na kvalitnú, bezpečnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. Zostáva teda len veriť, že financovanie zdravotníctva sa stane konečne prioritou a zvíťazia také riešenia, ktoré nebudú diskriminovať a hazardovať so zdravotnou starostlivosťou pre veľkú časť pacientov.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality