10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Flebitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Flebitída je zápalové ochorenie povrchových žíl, na ktoré sa priliepajú krvné doštičky. Tie vytvárajú trombus, ktorý pevne drží na stene žily a spôsobuje jej zúženie. Najčastejšie sa flebitída vyskytuje na dolných končatinách. Zápal môže postihnúť zdravú povrchovú žilu i varikóznu žilu, ktorá je predĺžená a rozšírená. Pri diagnostike flebitídy je odôvodnené vyšetrenie hlbokého žilového systému končatiny, pretože flebitída môže byť len vystupňovaným následkom trombózy v hlbokých žilách. Základnou metódou v diagnostike je ultrazvuk. Terapiou je kompresia končatiny ovínadlom, protizápalové lieky a lieky tlmiace bolesť.

Vznik a príčiny

Zápal steny žily môže byť vyvolaný pôsobením mechanických a tiež chemických faktorov. Flebitída sa však môže vyskytovať tiež pri systémových ochoreniach, ako sú nádory alebo vaskulitídy. Medzi najčastejšie flebitídy patrí katétrová, zapríčinená mechanickým dráždením žily katétrom. Varixy bývajú často postihnuté flebitídou vinou pôsobenia vyššieho krvného tlaku, tak sa poruší stena žily. Ďalej sa môžu objaviť po odbere krvi, infúznej terapii, pri sepse alebo pri šírení infekcie z okolia. Ako sterilná flebitída sa označuje zápal steny žily po aplikácii toxických alebo iritujúcich substancií. Po zápale sekundárne dochádza k tvorbe trombu v mieste žily zmenenej zápalom.

Príznaky

Zapálená žila je červená, teplá, palpačne a spontánne bolestivá. V okolí žily môžu byť opuchnuté mäkké tkanivá. Žila môže časom stvrdnúť a byť hmatná ako tuhý pruh. Vyhojenie je zdĺhavé a po ňom môže v oblasti postihnutej žily ostať mierna pigmentácia. Tvorba trombu zmenšuje lúmen žily, ale trombus pevne drží pri stene, takže riziko pľúcnej embólie nie je také vysoké ako pri trombóze hlbokého žilového systému. V niektorých prípadoch sa trombus môže rozširovať z povrchových žíl na hlboké žily končatiny. V mieste trombu sa žila nedá úplne stlačiť a pod lokalizáciou trombu dochádza k rozšíreniu lúmenu žily vinou spomalenia toku krvi.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. Súčasťou diagnostiky je odber krvi a určenie najmä zápalových parametrov, ktoré nie vždy musia byť zvýšené. Následne pacient podstúpi ultrazvukové vyšetrenie žilového systému. To má v prípade flebitídy najväčšiu výpovednú hodnotu a vždy treba vyšetriť obe končatiny. Lekár musí pátrať po možných rizikových faktoroch, ktoré spôsobili zápal steny žily. Dôležité je vylúčenie nádorového ochorenia a trombofílie, vedúcej k zvýšenej tvorbe trombov v cievnom systéme.

Liečba

Základom terapie je kompresia končatiny ovínadlom. Neodporúča sa obmedzenie pohybovej aktivity, keďže aj imobilizácia vedie k zvýšenému riziku rozvoja trombózy. Lokálne alebo celkovo sa podáva ibubrofen alebo diklofenak, ktoré znižujú zápalovú aktivitu a tlmia bolesť. Niekedy sa podávajú antibiotiká, najmä pri zvýšených zápalových hodnotách. Antikoagulačná terapia je určená pre prípady trombu prestupujúceho z povrchových žíl na hlboký žilový systém končatiny.

Prevencia

Prevencia zahŕňa riadnu dezinfekciu pred odberom krvi a pri zavádzaní katétra a dezinfekciu rán dolných končatín. Tieto opatrenia prispievajú k zamedzeniu preniknutia infekcie k žile. Pohybová aktivita, redukcia nadváhy a obmedzenie sedavého životného štýlu znižujú riziko vzniku varixov, na ktorých často dochádza k flebitíde.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dolné končatinyzápal žily