Fluór patrí medzi chemické látky, ktoré sú prítomné všade. Nachádza sa v životnom prostredí, v kostiach, zuboch a v kalcifikovaných tkanivách ľudského tela. Fluorid patrí medzi často diskutované témy. Dôvod je, že okrem toxicity má blahodarné účinky pri prevencii atiežliečbe zubného kazu, pri mikrobiálnych infekciách, zápaloch, rakovine, výskyte obličkových kameňov a podobne.
Viac informácií
Pôvod a výskyt
Fluór dostal pomenovanie od označenia _fluorspar_pre minerál s názvom fluorit, ktorý sa v dávnych časoch používal ako tavivo. Zo všetkých známych prvkov periodickej tabuľky je práve fluór najviac elektronegatívny a najviac reaktívny. Fluór patrí medzi esenciálne prvky, ktorých odporúčaná denná dávka pre ľudský organizmus je 1-2 mg. Okrem pitnej vody je fluór vo väčšom množstve obsiahnutý v niektorých potravinách, ako je čaj, morské plody, mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny. Práve kvôli jeho reaktivite sa tento prvok v prírode nenachádza vo voľnom stave, ale viaže sa do formy anorganických fluoridov alebo organických zlúčenín. Fluoridy môžu byť potenciálne toxické a nebezpečné pre zdravie mnohých organizmov. K najvýznamnejším zdrojom anorganických fluoridov patrí zvetrávanie minerálov bohatých na fluorid, ako je fluorapatit, fluorit a kryolit. Sopečná činnosť, pri ktorej sa uvoľňujú plyny s obsahom fluorovodíka, a morské prostredie sú ďalšie časté zdroje tohto prvku. Koncentrácia fluoridov v čistej, neznečistenej vode sa pohybuje od 0,01 do 0,3 mg.dm-3, v morskej vode jeho koncentrácie dosahujú hodnoty v intervale 1,2 – 1,5 mg.dm-3.
Využitie
Fluoridy majú pomerne široké využitie. Fluorid sodný sa vďaka svojim dezinfekčným vlastnostiam používa na fluoridáciu pitnej vody a kvôli toxicite pre niektoré organizmy ako insekticíd a prostriedok na ochranu dreva. Používa sa i pri spracovaní hliníka a výrobe skla.
Zdravotné výhody
Až začiatkom 30. rokov 20. storočia sa zistilo, že prítomnosť malého množstva fluoridov v pitnej vode má preukázateľné účinky pri prevencii zubného kazu. Vzhľadom na to, že pre ľudské zuby je fluór veľmi dôležitý, fluoridy sa pridávajú do ústnych vôd a zubných pást, aby pôsobili proti vzniku zubného kazu a tak pomáhali udržiavať zdravý chrup. Ak koncentrácia týchto látok v pitnej vode je nižšia ako 1×10-6 M, neboli s jej užívaním spojené žiadne preukázateľné vedľajšie negatívne účinky. Fluoridy sa využívajú aj vo farmaceutickom priemysle, pretože zlepšujú lipofilnosť liečiv a tak zvyšujú biologickú dostupnosť a priepustnosť v biologických membránach, teda uľahčujú viazanie liečiva na špecifické ciele, ako sú bunkové receptory, proteíny a enzýmy. Lieky obsahujúce fluór sú využívané pri liečbe zhubných ochorení, neuropsychiatrických porúch, infekcií a srdcových ochorení. Fluorid sodný (Natrii fluoridum) je biely alebo takmer biely prášok, respektíve bezfarebný kryštalický materiál dobre rozpustný vo vode. Pre dospelú časť populácie sa používa pri liečbe osteoporózy terapeutická dávka 0,02 – 0,04 g, denná dávka 0,04 – 0,08 g. V prípade detskej populácie je terapeutická dávka prispôsobená veku dieťaťa. V prevencii zubného kazu je stanovená denná dávka od 1 do 2 rokov 0,55 mg, od 2 do 3 rokov 1,1 mg, od 3 do 4 rokov stúpa na 1,7 mg a od 4 rokov dosahuje hodnotu 2,2 mg. Výsledky mnohých štúdií ukazujú, že pri podávaní tabliet fluoridu sodného dochádza k viac ako 50-percentnej redukciu kazivosti chrupu.
Zdravotné riziká
Aj keď sa fluór používa ako prevencia vzniku zubného kazu, jeho užívanie môže priniesť niekoľko odchýlok. Dentálna fluoróza je spôsobená predávkovaním fluórom v čase vývinu zubov. Prejavuje sa bielymi škvrnami hlavne na predných zuboch. Pri koncentráciách 2-3 x 10-6 M sa však na zuboch začnú objavovať hnedé škvrny a koncentrácia 50 x 10-6 M má ťažký toxický účinok. Predstavuje trvalé poškodenie zubov vznikajúce vo veku od 6 mesiacov do 12-14 rokov života. V niektorých prípadoch sa fluór do tela dostáva prehltnutím zubnej pasty, ktorá je o tento prvok obohatená. Prevenciou je používanie zubných pást bez fluóru. Požitie 150mg NaF spôsobuje nevoľnosť, vracanie, hnačku a akútnu bolesť v brušnej krajine. Po podaní intravenóznej alebo intramuskulárnej liečby roztokom vápenatých iontov tieto symptómy rýchlo ustupujú.
Niekoľko štúdií poukazuje na toxické prejavy fluoridu. Podľa nich fluorid narúša funkciu mozgu najmä u detí a znižuje inteligenčný kvocient. Niektoré zdroje uvádzajú, že požitie fluoridu môže zvýšiť riziko rakoviny kostí mladých mužov, spôsobiť poškodenie pečene a endokrinné dysfunkcie.
Nadmerná expozícia fluóru spôsobuje podráždenie kože a očí, nosa, dýchacích ciest a pľúc. Vyššia koncentrácia spôsobuje stratu chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha. Existuje aj riziko poškodenia obličiek. Fluoridy vo vyšších koncentráciách môžu ohrozovať zdravý vývoj plodu v tele matky. Ďalšie prejavy expozície fluóru môžu byť svalová slabosť a trasenie.
K nadmernej koncentrácii fluoridu v povrchových vodách dochádza vplyvom ľudskej činnosti, napríklad v dôsledku výroby hliníka, nadmerného používania fosfátových hnojív v poľnohospodárstve, pri výrobe skla a keramiky a podobne.
Odporučenie
Podávanie fluoridových tabliet deťom sa považuje za najvhodnejšiu metódu prevencie vzhľadom na zvyšujúcu sa kazivosť chrupu detskej populácie. Fluoridové tablety sa indikujú najmä u detí so zvýšeným rizikom vzniku zubného kazu, so závažným systémovým ochorením, s epilepsiou, s cukrovkou, v prípade kardiovaskulárnych ochorení, ale aj u psychicky alebo fyzicky hendikepovaných detí, jedincov s fixnými ortodontickými strojčekmi a detí zo sociálno-ekonomicky slabších vrstiev. Ich použitie však vždy treba konzultovať s lekárom a so stomatológom.