27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Správna výživa pre detské zuby

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

U detí je takmer nemožné dosiahnuť dokonalú hygienu iba čistením. Dôležité je zároveň neposkytnúť baktériám v povlaku čas zmeniť cukor na kyseliny. Malým zúbkom pomáha dostatok čistej vody a surovej zeleniny. Zubné pasty vyberajte podľa veku a obsahu fluóru.

Vznik zubného kazu je možné zhrnúť do jednoduchej rovnice, z ktorej sa dajú odvodiť všetky zásady prevencie jeho vzniku. V mikrobiálnom povlaku na povrchu zubov žijú mikroorganizmy, ktoré dokážu spracovať cukry v potrave na kyseliny a tie následne narušia povrch zuba:

POVLAK + CUKOR › KYSELINA › KAZ

V prevencii zubného kazu sa teda uplatňujú dva základné piliere – odstraňovanie povlaku a správna výživa. Nakoľko dokonalé umývanie zúbkov býva u detí komplikované a úplné vynechanie cukrov z potravy taktiež nie je možné, je tu možnosť využiť v prevencii kazu ešte doplnkový tretí pilier – fluoridáciu.

Vhodná výživa od dojčaťa po školáka

Pri stopercentne čistých zuboch by to, čo dieťa konzumuje, nemalo pre vznik kazu žiaden význam. Keďže obzvlášť u detí je ale takmer nemožné dosiahnuť dokonalú hygienu, je jedinou ďalšou možnosťou neposkytnúť baktériám v povlaku substrát na výrobu kyselín – cukor, prípadne obmedziť jeho prítomnosť v ústach na čo najkratšiu možnú dobu.

U dojčiat do jedného roka spravidla musí postačiť dodržiavanie základných výživových odporúčaní pre tento vek, teda nepodávať sladké jedlá a nápoje vôbec a v zavádzaní príkrmov postupovať podľa rád pediatrov. Každé bábätko je individuálne a vyžaduje prísun materského či umelého mlieka často a bez ohľadu na fázu dňa. Preto je jedinou obranou proti kazu u dojčiat dôkladná hygiena.

U detí nad jeden rok je dôležitým výživovým opatrením postupne obmedziť kŕmenie v noci. Počas noci ústa nepracujú, tvorí sa málo slín, v ústach sa v dôsledku horizontálnej polohy mení pH smerom ku kyslým hodnotám a vzniká ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Pokiaľ sa im dodá cukor – či už v materskom mlieku, umelom mlieku či sladenom čaji, kaz má ideálnu príležitosť pre vznik. Riešením je dieťatko postupne naučiť, že v noci sa spí a v prípade prebudenia mu dať napiť vody.

Ak sa mama nechce vzdať nočného dojčenia, prípadne si myslí, že je dieťa v noci hladné a vyžaduje si umelé mlieko, treba sa pokúsiť zapiť mlieko vodou, čo čiastočne zneutralizuje kyslé prostredie v ústach. Ak ani toto nie je možné a dieťa počas pitia zaspí, jedinou možnosťou je dokonalo aplikovať prvý krok a teda zabezpečiť natoľko čisté zuby, aby v ústach neboli baktérie schopné tento cukor spracovať.

Predškoláci a školáci

U detí predškolského a školského veku sa už dá výživový aspekt ovplyvniť vo vyššej miere. Po prijatí sladkého jedla a zostupe pH do kyslých hodnôt trvá určitú dobu, kým sa pH vráti do normálu. Je veľmi dôležité nezraziť ho hneď potom opäť do kyslých hodnôt príjmom ďalšieho cukru.

Ak už teda dieťa musí jesť sladkosti, malo by ich jesť jednorazovo a nepojedať ich v malých množstvách počas celého dňa. Vhodným príkladom je zjesť čokoládu ako dezert po obede naraz, zapiť ju vodou a zvyšok dňa už sladkosti nejesť. Opakom je pojedanie cukríkov v malých množstvách, ale často a počas celého dňa.

Podobne sladené nápoje a džúsy je vhodné obmedziť na minimum. Ideálnym nápojom je voda a nesladený čaj. Pokiaľ sa dieťa nezaobíde bez sladeného či kyslého nápoja opäť platí, že je lepšie ho vypiť jednorazovo a nepopíjať počas celého dňa. Čiastočne môže pomôcť aj vypitie takéhoto nápoja slamkou.

To, čo malým zúbkom naozaj pomáha, je voda a surová strava. Čím je dieťa viac hydratované, tým menej lepivé má sliny a tým menej sa na zuboch usadzuje mikrobiálny povlak.

Minimálne prvé tri roky má väčšina detí v mliečnom chrupe medzery, čo vytvára ideálne podmienky pre samoočisťovanie. V praxi zjedenie surového kalerábu a mrkvy a vypitie pohára čistej vody môže dieťatku narušiť povlak a nahradiť aspoň čiastočne to, čo rodič hygienou zanedbal.

Fluoridácia

Spoľahnúť sa, že floridačné zubné pasty a vody deťom pomôžu k zdravému chrupu sa dá len vtedy, ak fluór pôsobí na čistý zub. Pokiaľ je na zúbku mikrobiálny povlak, žiadna pasta ani ústna voda nebude mať potrebný efekt, lebo sa nedostane tam, kde funguje – ku povrchu zuba. Fluór pomáha bojovať proti kazu na niekoľkých úrovniach:

  • má schopnosť zabudovať sa do hlavnej zložky skloviny – hydroxyapatitu a mení ho na fluorhydroxyapatit, ktorý je oveľa odolnejší voči pôsobeniu už zmienených kyselín
  • s vápnikom zo zubnej skloviny vytvára fluorid vápenatý, ktorý na povrchu zuba vytvára ochrannú vrstvu
  • voľný fluór blokuje niektoré enzymatické systémy baktérií a tak im znemožňuje vytvárať kyseliny
  • okrem prevencie kazu má fluór ešte jednu vynikajúcu schopnosť a to remineralizovať už vzniknuté počiatočné lézie. Laicky to znamená, že ak aj na zúbku už nastali nejaké počiatočné kazové zmeny, fluór dokáže tieto zmeny zvrátiť alebo minimálne zastaviť bez nutnosti vŕtania zuba.

Z množstva detských zubných pást si môže dieťatko vybrať ktorúkoľvek – orientuje sa hlavne podľa chuti a obalu. Rodič musí len strážiť, aby daná pasta zodpovedala obsahom fluoridov veku dieťaťa: do 2 rokov má pasta obsahovať do 500 ppm fluoridov (parts per milion – jednotka koncentrácie). Množstvo pasty by nemalo byť väčšie ako malý hrášok. Pri tomto množstve a koncentrácii nevadí, ak dieťa pastu prehltne, naopak, krvnou cestou sa tak dostane fluór aj k zárodkom trvalých zubov. Ak dieťaťu pasta nechutí, jej použitie u malých detí nie je potrebné. Podstatné je dôkladne mechanicky narušiť zubný povlak.

V predškolskom veku majú pasty obsahovať do 1000 ppm fluoridov.

Od 6 rokov je optimálne, aby s prerezaním prvých trvalých zubov používali deti pasty pre dospelých, t. j. s obsahom fluoridov minimálne 1500 ppm.

Záver

Aby bol aj mliečny chrup zdravý, je nevyhnutná okrem dôkladného odstraňovanie povlaku aj správna výživa. Nakoľko dokonalé umývanie zúbkov býva u detí komplikované a úplné vynechanie cukrov z potravy tiež nie je možné, je vhodné doplniť vhodnou pastou adekvátne množstvo fluóru.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
rozpad sklovinyzubný kameňzubný kazzuby