27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Nadmerná fluoridácia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fluór pôsobí na zubnú sklovinu ešte pred prerezaním zubov. Dostatočné množstvo fluóru vedie k vytvoreniu silnejšej a odolnejšej vrstvy na povrchu zubu. Zubná pasta s obsahom fluoridov má podstatný význam v prevencii vzniku zubného kazu. Pri jej pravidelnom používaní sa znižuje kazivosť o 20 až 30 %. Koncentrácia flóru v zubnej paste je pre dieťa aj dospelého bezpečná.

Fluór sa vyskytuje v našom organizme ako stavebná súčasť kostí a zubnej skloviny. Je dôležitý pre rast a vývoj jedinca. V skutočnosti fluór ako chemický prvok je toxický svetlozeleno-žltý plyn, ktorý sa v prírode vyskytuje len vo viazanej forme ako súčasť minerálov. Fluór tvorí s inými prvkami soli, tzv. fluoridy (fluorid sodný alebo fluorid draselný).

V súčasnej dobe je chápaná úloha fluóru v prevencii zubného kazu predovšetkým v jeho pôsobení na priebeh dozrievania skloviny pred a po prerezaní zubu do dutiny ústnej. Výsledkom je tvorba silnejšej a odolnejšej vrstvy skloviny na povrchu zubov. Tiež vpýva na priebeh cyklických demineralizačných a remineralizačných pochodov v povrchových vrstvách skloviny.

Výskyt fluoridov

Fluoridy sa bežne vyskytujú v potravinách, napr. v rybách (pstruhoch, treskách, makrelách), čaji, niektorých druhoch ovocia (hrozno) a zeleniny (kapusta). Môžeme sa s ním stretnúť vo fluoridovanej pitnej vode (1 mg fluóru na 1 l vody), vo fluoridovanej kuchynskej soli, mlieku a tiež vo fluoridových tabletách.

Fluór a zubné pasty

Obsah fluoridu v zubnej paste má podstatný význam v prevencii vzniku zubného kazu. Fluoridy v zubnej paste majú viacero pozitívnych účinkov:

  • fluór mení zloženie zuba, ktorý je odolnejší proti vzniku zubného kazu;
  • zabraňuje odvápňovaniu zuba;
  • pomáha zastaviť začínajúci kaz;
  • spomaľuje skvasovanie cukrov baktériami, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu.

Pri pravidelnom používaní zubnej pasty s obsahom fluóru sa znižuje kazivosť chrupu o 20 až 30 %. Obsah fluoridu v zubnej paste sa označuje jednotkou ppm a udáva jeho koncentráciu. Napr. 500 ppm znamená, že pasta obsahuje 500 milióntin fluoridu. Toto číslo vyjadrené v percentách je 0,05 % fluoridu a predstavuje optimálnu dávku v detskej zubnej paste.

Podľa zákona musia mať zubné pasty na obale uvedený obsah fluoridu, ktorý je v pastách pre dospelých stanovený na 1500 ppm, čo je 0,15 % fluoridu a v detských pastách od 250 do 500 ppm. V množstve zubnej pasty pre dospelých, ktorá je vytlačená na zubnú kefku asi vo veľkosti hrášku, je približne 0,3 mg fluoridu. Z toho vyplýva, že koncentrácia fluóru v zubných pastách je absolútne bezpečná.

Čo môže spôsobiť nadmerná fluoridácia?

Fluór je nenahraditeľný pri tvorbe kosti a zubnej skloviny. Rovnako ako všetky látky, aj fluór má pri nadmernom príjme toxické účinky. Odporúčaná denná dávka fluoridu pre dospelých by nemala presahovať 3 až 4 miligramy.

Pre akútnu otravu fluórom by musel dospelý človek vážiaci asi 70 kg prijať približne 5 až 10 gramov fluoridov. Dlhodobé predávkovanie fluórom môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov ako sú bolesti kĺbov, svalová slabosť, osteoporóza, krehké zuby a iné. Dlhodobé predávkovanie fluórom spôsobuje chronickú toxicitu, ktorá sa u ľudí vyskytuje ako tzv. zubná fluoróza alebo kostná fluoróza.

Zubná fluoróza u malých detí

Sklovina trvalého chrupu sa vytvára omnoho skôr, než sa začnú prerezávať trvalé zuby do dutiny ústnej. U predných trvalých zubov to nastáva v čase medzi polrokom a štvrtým rokom života dieťaťa. V tomto období je dozrievajúca sklovina náchylná rôznym vplyvom, ktoré by ju mohli poškodiť. Medzi tieto vplyvy patrí aj nadmerný príjem fluóru. Hovoríme o vnútornom príjme fluóru využitého z fluoridovanej potravy alebo z fluoridových tabliet, ktorý sa dostáva do krvného obehu a telových tekutín, odkiaľ sa vbuduje do kostí a do zubov vo vývinovom štádiu.

Zubná fluoróza sa prejavuje škvrnitosťou zubnej skloviny. Defekty na zuboch môžu byť mliečno-biele, žlté alebo hnedé. Niekedy je vonkajšia vrstva skloviny v danom mieste ľahko deformovaná alebo tenká. Biele alebo žlté škvrny sú úplne bežné. U mliečnych zubov sú najčastejšie postihnuté zadné stoličky alebo očné zuby. V trvalom chrupe sú to prvé trvalé stoličky a zuby v prednom úseku chrupu. Dôležité je, že po skončení vývoja zubnej skloviny už riziko zubnej fluorózy nehrozí.

Fluoridácia u detí

Existujú viaceré možnosti prísunu fluoridov a to vnútorným požitím alebo vonkajšou aplikáciou na povrch zuba. Fluoridácia u detí má veľký význam v čase dozrievania skloviny, keď fluoridy prijímajú z potravy alebo z fluoridových tabliet (s obsahom 0,25, 0,75 alebo 1 mg fluóru), ktoré sa indikujú podľa veku dieťaťa.

Vonkajšia fluoridácia sa vykonáva aplikáciou fluoridov obsiahnutých v zubných pastách a pomocou fluoridového gélu, ktorý je vhodný od šiesteho roku života.

Profesionálna fluoridácia sa vykonáva ako u detí, tak aj u dospelých dentálnymi hygienikmi alebo zubnými lekármi. Ide o aplikáciu fluoridu priamo na zuby vo forme gélu, roztokov alebo fluoridových lakov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubná sklovinazubný kazzuby