Funkčná dyspepsia v sebe zahŕňa súbor prejavov, ktoré vznikajú pri narušenej funkcii horných častí tráviaceho systému (pažerák, žalúdok, tenké črevo). „Funkčnou” sa nazýva preto, že nemá dostupnými vyšetreniami zistiteľnú príčinu vzniku. Kvôli tomu sa predpokladá porucha vo fungovaní orgánu, nie poškodenie jeho štruktúry. Hlavným príznakom je pocit plnosti, tlaku či bolesti v nadbrušku, často sprevádzané nevoľnosťou, vzácnejšie zvracaním. Trpia ňou vo zvýšenej miere viac ženy ako muži a hovorí sa pri nej tiež o výrazne negatívnom vplyve psychického stresu.
Presná príčina (ako u všetkých funkčných ochorení) nie je detailne známa. Vedci však vytvorili mnohé teórie, na základe ktorých môže byť za jej vznik zodpovedný viac ako len jeden faktor. Predpokladá sa abnormálna reakcia tráviaceho systému na vnútorné aj vonkajšie vplyvy (napr. zložky stravy). V dôsledku toho dochádza k zmenám motility (pohyblivosti) tráviaceho traktu a poruchám vyprázdňovania orgánov.
K zhoršenej situácii môže prispievať zvýšená citlivosť orgánov po prekonanej gastroenteritíde, vplyv niektorých liekov a hormónov. Niektorí odborníci pripisujú podstatnú časť ochorenia psychickým faktorom, ako je napríklad stres. Uvažuje sa tiež nad spojitosťou medzi týmto ochorením a dlhodobou infekciou baktériou Helicobacter pylori.
U ľudí sa môžu prejavovať rozličné príznaky. Tie sa zvyčajne stupňujú počas dňa a spravidla ustupujú v noci. Pre funkčnú dyspepsiu je typická zvýšená citlivosť hornej časti tráviaceho traktu. Táto precitlivenosť je následkom nekoordinovaného či nedostatočného vyprázdňovania orgánov. Dôsledkom môžu byť pocity tlaku, plnosti, nafúknutia alebo bolesti brucha. Okrem toho ich často sprevádza pálenie záhy, kyslosť v ústach, nadmerné grganie. Chorí môžu pociťovať nevoľnosť a niekedy aj zvracať. Prejavy sa objavujú zriedka a vyskytujú sa obdobia zhoršenia prejavov striedané s obdobiami bez príznakov.
Diagnóza je pomerne zložitá. Podstatou je dôkladné celkové vyšetrenie, pri ktorom sa vylúčia všetky ostatné príčiny, ktoré by mohli spôsobovať príznaky. Ak sa nenájdu žiadne iné chorobné zmeny, ktoré by mohli pacientov stav zapríčiniť, je pravdepodobné, že za symptómy zodpovedá funkčná dyspepsia.
Pri stanovení diagnózy je kľúčové odobratie osobnej a rodinnej zdravotnej histórie, detailný popis príznakov a fyzické vyšetrenie lekárom. Následne môže byť určený ďalší postup ako endoskopické vyšetrenie, krvné testy či špeciálne RTG vyšetrenie.
Liečba je komplexná a zahŕňa nastavenie správnych stravovacích návykov, medikamentóznu liečbu a psychoterapiu. Okrem toho sa odporúča viesť si denník, ktorý pomáha identifikovať pôvod ťažkostí (stres, stravovacie návyky, užívanie liekov). K zmene stravovacích návykov by sa malo postupovať po krokoch. Dôležité je častejšie prijímanie stravy rozdelenej na menšie porcie. Odporúča sa vyhýbať pitiu alkoholu, fajčeniu a niekedy určitým typom jedla. Lieky využívané na terapiu ovplyvňujú kyslosť žalúdočnej šťavy a pohyby tráviaceho traku.