12.06.2019 • 7 minút na prečítanie

Zápalové ochorenie čriev

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápalováochoreniečriev predstavuje skupinu črevných porúch, ktoré spôsobujú dlhotrvajúci zápal tráviaceho traktu. Tráviaci trakt zahŕňa ústa, pažerák, žalúdok, tenké črevo a hrubé črevo. Je zodpovedný za trávenie potravín, extrakciu živín a odstránenie „odpadu”. Zápal kdekoľvek v tráviacom trakte tento procesnarúša, pričom môže ísť o veľmi bolestivý stav, ktorý dokonca môže ohroziť život človeka.

Vznik a príčiny

Najčastejšie typy zápalového ochorenia čriev sú ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. Crohnova choroba môže zapríčiniť zápal v ktorejkoľvek časti tráviaceho traktu, väčšinou postihuje zadný koniec tenkého čreva. Ulcerózna kolitída spôsobuje zápal hrubého čreva. Presná príčina nie je známa, má však súvis s genetikou a problémami s imunitným systémom.

Genetika: Výskumy potvrdzujú, že je veľká pravdepodobnosť rozvoja diagnózy u človeka, ktorý má ochorenie v rodine. Môže ním trpieť jeho rodič alebo súrodenec.

Imunitný systém: Bežne imunitný systém chráni telo pred patogénmi, takže bakteriálna alebo vírusová infekcia zažívacieho traktu vyvolávajú imunitnú odpoveď. U ľudí so zápalovým ochorením čriev však môže dôjsť k zápalu tráviaceho traktu, aj keď infekcia nie je prítomná. Imunitný systém napáda bunky vlastného tela (autoimunitná odpoveď).

Rizikové faktory rozvoja zápalového ochorenia čriev:

  • Fajčenie. Zhoršuje bolesť a iné príznaky Crohnovej choroby a zvyšuje riziko komplikácií. Ulcerózna kolitída primárne postihuje nefajčiarov a bývalých fajčiarov.
  • Etnikum. Diagnóza je prítomná vo všetkých populáciách, ale belosi majú vyššie riziko.
  • Vek. Zápalové ochorenie čriev sa môže vyvinúť v ktoromkoľvek veku, väčšina prípadov sa však začína pred dosiahnutím 35 rokov.
  • Rodinná anamnéza. Ľudia, ktorí majú rodiča, súrodenca alebo dieťa s touto diagnózou, sú vystavení omnoho vyššiemu riziku.
  • Zemepisná oblasť. Obyvatelia miest a priemyselných krajín majú vyššie riziko vzniku zápalového ochorenia čriev.
  • Pohlavie. Všeobecne sa choroba vyskytuje u oboch pohlaví rovnako. Ulcerózna kolitída je však častejšia u mužov, Crohnova choroba u žien.

Príznaky

Príznaky sa líšia v závislosti od miesta a závažnosti zápalu. Najčastejšie symptómy sú:

  • hnačka, ku ktorej dochádza, keď postihnuté časti čreva nemôžu znovu absorbovať vodu
  • krvácajúce vredy, ktoré môžu zapríčiniť výskyt krvi v stolici (hematochéza)
  • bolesti žalúdka, kŕče a nadúvanie v dôsledku obštrukcie čriev
  • úbytok hmotnosti a anémia, to môže spôsobiť oneskorený rast alebo vývoj detí

Ľudia s Crohnovou chorobou môžu mať v ústach rany. Niekedy sa objavujú aj vredy a trhliny okolo genitálnej oblasti alebo konečníka.

Zápalové ochorenie čriev môže byť tiež spojené s problémami mimo tráviaceho systému. Pacienti zväčša trpia zápalom oka, kožnými problémami alebo artritídou.

Pri diagnostikovaní zápalového ochorenia čriev treba poznať aj prípadné komplikácie. Môže dôjsť k podvýžive s následným poklesom hmotnosti, k rakovine hrubého čreva, fistulám alebo vredom, ktoré prechádzajú črevnou stenou a vytvárajú dieru medzi rôznymi časťami tráviaceho traktu, k porušeniu čreva alebo perforácii, k obštrukcii čriev a v zriedkavých prípadoch aj k ťažkému záchvatu, ktorý spôsobí šok. Šok je zvyčajne spôsobený stratou krvi počas dlhotrvajúcej krvavej hnačky.

Diagnostika

Lekár musí najskôr poznať anamnézu rodiny a pacienta. Po klasickom vyšetrení nasledujú diagnostické testy.

Vzorka stolice a krvný test: Tieto testy možno použiť na zistenie infekcií a iných chorôb. Krvné testy sa tiež môžu použiť na rozlíšenie Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy. Samotné krvné testy však nemôžu byť použité na diagnostiku zápalového ochorenia čriev.

Báriový klystír: Ide o röntgenovú skúšku hrubého a tenkého čreva. V minulosti sa tento typ testu používal častejšie, teraz ho nahrádzajú iné vyšetrenia.

Flexibilná sigmoidoskopia a kolonoskopia: Ide o postupy, ktoré používajú kameru na konci tenkej sondy, aby bolo možnézobraziť a preskúmať hrubé črevo. Zisťuje sa tak prítomnosť vredov, fistúl a ďalších poškodení. Počas týchto procedúr sa niekedy odoberie malá vzorka črevnej steny.

Endoskopia kapsulou: Tento test kontroluje tenké črevo, ktoré je oveľa ťažšie vyšetriť ako hrubé črevo. Pacient prehltne malú kapsulu s kamerou. Keď prechádza tenkým črevom, urobí zábery. Keď je kamera v stolici, výsledky sa kontrolujú na počítači.

Röntgen: V núdzových situáciách, ak existuje podozrenie na prasknutie čreva, sa používa klasický brušný röntgen.

Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI): CT vyšetrenia v podstate využívajú počítačové röntgenové lúče. Vytvárajú detailnejší obraz ako štandardný röntgen a môžu odhaliť komplikácie zápalového ochorenia čriev. MRI používa na vytváranie obrázkov magnetické polia. Je to bezpečnejšie ako röntgenové lúče. MRI je test obzvlášť užitočný pri vyšetrovaní mäkkých tkanív a pri odhaľovaní fistúl.

Liečba

Existuje viacero postupov liečby zápalového ochorenia čriev.

Lieky: Protizápalové lieky sú prvý krok. Znižujú zápal tráviaceho traktu, majú však veľa vedľajších účinkov. Medzi najčastejšie používané lieky patrí sulfasalazín a jeho vedľajšie produkty, ako aj kortikosteroidy. Ďalej sú to imunitné supresory (alebo imunomodulátory), ktoré zabraňujú imunitnému systému napadnúť črevo a spôsobiť zápal. Ďalší liek, tofacitinib, jedinečne zmierňuje zápal. Antibiotiká sa používajú na zabíjanie baktérií, ktoré môžu spúšťať alebo zhoršiť symptómy zápalového ochorenia čriev. Na liečbu sa niekedy používajú aj preháňadlá alebo lieky proti hnačke.

Zmeny životného štýlu: Voľba životného štýlu je v prípade tohto ochorenia veľmi dôležitá. Pitie veľkého množstva tekutín pomáha kompenzovať straty v stolici, takisto je dôležité vyhýbať sa mliečnym výrobkom. Minimalizovanie stresu, fajčenia a alkoholu výrazne prospieva, takisto pravidelné cvičenie.

Doplnky stravy: Vitamínové a minerálne doplnky môžu pomôcť pri nedostatočnej výžive. Často sa odporúča najmä železo, ktoré pomáha pri anémii.

Chirurgia: Z operácií, ktoré môžu byť prospešné, je najčastejšia strižná plastika na rozšírenie zúženého čreva, uzatvorenie alebo odstránenie fistúl, odstránenie postihnutých častí čriev (pre ľudí s Crohnovou chorobou) alebo odstránenie celého hrubého čreva a konečníka (pri ťažkých prípadoch ulceróznej kolitídy). V procese liečby je bežná aj rutinná kolonoskopia, ktorá sa používa na sledovanie rizika rakoviny hrubého čreva.

Ako žiť s chorobou

Dedičným príčinám zápalového ochorenia čriev nemožno zabrániť. Možno však znížiť riziko vzniku tejto choroby alebo jej opakovania. Najdôležitejšie je konzumovať zdravé potraviny, pravidelne cvičiť, prestať fajčiť a vyhýbať sa stresu. Táto diagnóza môže spôsobiť nepohodlie, ale existujú spôsoby, ako možno ochorenie zvládnuť a žiť zdravo a aktívne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť kĺbovhorúčkahrubé črevoimunitakonečníkulcerózna kolitída