Fyzioterapia je jedna z rehabilitačných metód, ktorá sa využívapri liečbe a prevencii ochorení pohybového ústrojenstva. Uplatňuje sa najmä ako následná terapia po úrazoch a operáciách a pri spomalení progresie pri vrodených poruchách pohybového aparátu. Liečba by mala viesť k udržaniu, obnoveniu a podpore funkcie a návratu stratenej schopnosti pohybu. Základom fyzioterapie sú fyzikálne metódy. Využíva mäkké a mobilizačné techniky, relaxáciu, recipročnú inhibíciu a špeciálne fyzioterapeutické metódy. Ďalej sa v rámci fyzioterapie aplikuje masáž, lymfodrenáž, termické, tlakové sily, fototerapia, elektroterapia, magnetoterapia.
Pre koho je vhodná
Fyzioterapeuti pracujú prevažne v rehabilitačných zariadeniach. Fyzioterapiu najčastejšie indikujú lekári z odborov neurológia, ortopédia a reumatológia. Ďalej je veľmi často odporúčaná po chirurgických operáciách, najmä pohybového aparátu, kde vedie k postupnému návratu správnej funkčnosti. Ako prevencia je vhodná najmä v prípade ťažko fyzicky pracujúcich, športovcov a ľudí vykonávajúcich jednostranný dlhodobý pohyb v práci. Pacient pociťujúci zdravotné problémy musí mať na fyzioterapiu odporúčanie odborného lekára. Ten ju schváli napríklad pri ochorení pohybového aparátu, ktoré touto metódou možno ovplyvniť.
Postup a výber techník
Pri prvom vyšetrení sa zhodnotí funkčný stav a zdatnosť pacienta. Nastaví sa celkový fyzioterapeutický plán a metódy, ktoré sa budú počas terapie využívať. Súčasťou vyšetrenia je meranie pacienta a vyhodnotenie špecifických testov, ktoré posudzujú funkčnosť a ohybnosť tela. Fyzioterapia prebieha formou niekoľkotýždňového programu, pri ktorom sa pacient naučí správne techniky cvičenia a uvoľnenia svalstva. Všeobecne ide o nastavenie nových návykov životného štýlu. Odborníci využívajú stimulačné metódy, metódy relaxácie, mäkké mobilizačné techniky, hipoterapia, masáže, trakčné techniky, Pilatesove techniky, hydroterapia, fototerapia, elektroterapia, magnetoterapia, ergoterapia.
Súčasťou celkového programu fyzioterapie je zameranie na fungovanie v bežnom živote. Fyzioterapeut poskytuje informácie o správnych stravovacích návykoch, správnom držaní tela, pohybovej aktivite a posilnení posturálneho svalstva, o vhodnom sedení a nastavení adekvátnych podmienok v práci, ktoré budú viesť k posilneniu funkčnosti tela. Niektoré metódy fyzioterapie prebiehajú formou individuálnej terapie, niektoré cvičenia majú formu skupinového cvičenia.
Kto je fyzioterapeut
Fyzioterapia síce nie je lekársky odbor, ale štúdium sa absolvuje na lekárskej fakulte. Súčasťou práce fyzioterapeuta je následné vzdelávanie, ktoré je potrebné na udržanie odbornosti. Fyzioterapeuti na Slovensku musia byť zapísaní v Slovenskej komore fyzioterapeutov, ktorá kontroluje ich vzdelanie a odbornosť. Fyzioterapia je nepostrádateľná súčasť zdravotníckeho systému. U nás sa využíva veľmi často. Vedie k obnoveniu, návratu a podpore správnej funkčnosti pohybového ústrojenstva. Vďaka nej sa predchádza skorému rozvoju degeneratívných a funkčných ochorení ortopedického alebo neurologického charakteru.