Ganglión (gangliónová cysta) vzniká nahromadením kĺbovej tekutiny v okolí šliach, zvyčajne na ruke a zápästí, výnimočne aj na dolnej končatine. Jehoumiestnenie môže obmedzovať hybnosť a v prípade blízkosti nervu môže spôsobiť aj bolesť. Najčastejšie k nemu dochádza dlhodobým dráždením šliach opakovanými stereotypnými pohybmi, napríklad pri hre na hudobný nástroj, ľpísaní na počítači, športe (hlavne tenis, bedminton a podobne).
Presná príčina vzniku nie je známa, ale predpokladá sa, že dlhodobým dráždením šliach a kĺbov opakovanými pohybmi dochádza k malým poraneniam v stene obalu šľachy. Výstelka tohto obalu aj za normálnych okolností tvorí určité množstvo tekutiny a v prípade dráždenia je jej nadbytok. Hromadením tejto tekutiny vzniká väčšinou pravidelný guľatý útvar, ktorý má rôznu konzistenciu. Človek trpiaci reumatickými ochoreniami alebo po úraze má väčšie riziko vzniku gangliovej cysty.
Príznaky závisia od veľkosti a umiestnenia cysty, čiže o ganglióne okrem vyklenutia človek vôbec nemusí vedieť. Medzi časté príznaky patrí bolestivosť pri pohybe v danej oblasti, bolestivosť na pohmat, obmedzenie pohybu v danom kĺbe.
Pre diagnostiku stačí základné ortopedické vyšetrenie. Lekár si vyžiada anamnézu pacienta a opis príznakov. Ďalej sa využívajú zobrazovacie testy ako röntgen, ultrazvuk alebo MRI, najmä ak hrudka (cysta) nie je viditeľná. Môže byť aj odobratá vzorka tekutiny z cysty na testovanie.
Tento stav nie je vhodné riešiť samoliečbou, človek si môže spôsobiť vážne poranenie. Keď ganglión pacienta obmedzuje, pomocou punkčnej ihly sa z neho dá odsať nadbytočná tekutina. Ak nepociťuje žiadne problémy, liečba nie je potrebná, pretože cysta často zmizne sama. Môže sa však opakovane vracať aj v prípade, keď bola chirurgicky odstránená.
Častejšie pauzy od opakovaných pohybov môžu znížiť riziko vzniku tohto stavu. Vhodné je používať opierku zápästia, imobilizácia môže spôsobiť zmenšenie cysty.