12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Gestačný diabetes

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Gestačný diabetes, alebo gestačný diabetes mellitus (GDM), vzniká, keď žena počas tehotenstva vykazuje vysokú hladinu cukru v krvi. Vyvíja sa medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Gestačný diabetes zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu v budúcnosti. Keď liečba nie je dostatočná, môže sa zvýšiť riziko u dieťaťa v súvislosti s rozvojom cukrovky a zvýšiť riziko komplikácií pre matku aj dieťa počas tehotenstva a pôrodu.

Príznaky

Pre gestačný diabetes sú príznaky zriedkavé. Ak sa objavia, najčastejšie ide o únavu, rozmazané videnie, nadmerný smäd, nadmernú potrebu močenia a chrápanie. Gestačný diabetes sa delí do dvoch tried. Trieda A1 je gestačný diabetes, ktorý môže byť kontrolovaný iba prostredníctvom výživy. Ľudia s gestačným diabetom triedy A2 potrebujú na kontrolu svojho stavu inzulín alebo perorálne lieky.

Vznik a príčiny

Najväčšiu úlohu zohrávajú hormóny. Telo tehotnej ženy produkuje väčšie množstvo niektorých hormónov vrátane ľudského placentového laktogénu (hPL) a hormónov, ktoré zvyšujú odolnosť voči inzulínu. Tieto hormóny ovplyvňujú placentu a pomáhajú udržiavať tehotenstvo. Časom sa množstvo týchto hormónov v tele zvyšuje a môžu vytvárať v organizme odolnosť voči inzulínu.

Inzulín, hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, pomáha presunúť glukózu z krvi do buniek, kde sa využíva na energiu. V tehotenstve sa telo prirodzene stáva mierne inzulínovo rezistentné, takže v krvnom obehu je väčšie množstvo glukózy, to sa prenáša na dieťa. Ak sa inzulínová rezistencia stane príliš silnou, hladiny glukózy v krvi sa môžu zvýšiť abnormálne a môže vzniknúť gestačný diabetes.

Vyššie riziko vzniku gestačnej cukrovky majú ženy, ktoré sú staršie ako 25 rokov, majú vysoký krvný tlak, majú rodinnú anamnézu diabetu, predtým, než otehotneli mali nadváhu, naberú väčšiu tehotenskú hmotnosť, majú viacplodové tehotenstvo, rovnako ženy, ktoré predtým porodili dieťa s hmotnosťou viac ako 4 kg, už mali gestačný diabetes, mali nevysvetliteľný potrat alebo narodenie mŕtveho plodu, ženy, ktoré boli na glukokortikoidoch i ženy, ktoré majú syndróm polycystických ovárií, acanthózu nigricans alebo iné stavy, ktoré sú spojené s inzulínovou rezistenciou.

Diagnostika

Keď nie je u ženy žiadnu známa história cukrovky a na začiatku tehotenstva má normálne hladiny krvného cukru, lekár bude kontrolovať gestačný diabetes až od 24. do 28. týždňa tehotenstva.

Najčastejším testom je glukózový provokačný test. Žena vypije roztok glukózy a po jednej hodine jej lekár urobí krvný test. Ak je hladina cukru v krvi vysoká, môže byť následne vykonaný trojhodinový test na toleranciu glukózy v ústnej dutine. Ide o dvojstupňové testovanie.

Jednofázové testovanie je, keď lekár preskočí skúšku na vyvolanie glukózy a vykoná len dvojhodinový test tolerancie na glukózu. Žena nalačno vypije roztok obsahujúci 75 gramov sacharidov a po jednej, následne aj po dvoch hodinách je jej skontrolovaná hladina cukru v krvi.

Liečba

Ak má žena diagnostikovaný gestačný diabetes, liečebný plán závisí od hladiny cukru v krvi počas dňa. Lekári väčšinou odporúčajú vykonať test hladiny cukru v krvi pred jedlom a po ňom a zároveň riadenie pacientkinho stavu zdravým stravovaním a pravidelným cvičením.

Vyvážená strava je kľúčom k správnemu zvládnutiu gestačnej cukrovky. Pacienti by mali venovať osobitnú pozornosť obsahu uhľohydrátov, bielkovín a tukov. Pravidelná výživa (každé dve hodiny) môže výrazne pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Sacharidy by mali predstavovať iba 40 až 50 percent kalórií každý deň. Cieľom je získať 20 až 25 percent kalórií z bielkovín a 25 až 35 percent z tukov.

Ak pacientka diagnózu riadi zle, hrozia jej viaceré komplikácie. Hladina cukru v krvi môže zostať vyššia, ako by mala byť počas celého tehotenstva. Môže to viesť k negatívnemu vplyvu na zdravie dieťaťa. Po narodení hrozí vysoká pôrodná hmotnosť, ťažkosti s dýchaním, nízka hladina cukru v krvi, ramenná dystória, ktorá spôsobuje, že ramená pri uvoľňovaní uviaznu v pôrodnom kanáli, prípadne vyššie riziko vzniku cukrovky v neskoršom období života.

Ako žiť s chorobou

Hladina cukru v krvi sa po pôrode vráti do normálu. Rozvoj gestačného diabetu však zvyšuje riziko neskoršieho diabetu 2. typu. Pretože nie je možné úplne zabrániť gestačnej cukrovke, je dôležité osvojiť si zdravé návyky, ktoré môžu znížiť riziko rozvoja tejto diagnózy.

Keď tehotná žena má jeden z rizikových faktorov gestačného diabetu, mala by jesť zdravú stravu a pravidelne cvičiť. Dokonca aj ľahká aktivita, napríklad chôdza, môže byť prospešná.

Ak žena plánuje v blízkej budúcnosti otehotnieť a má nadváhu, jedným z krokov prevencie je zdravý úbytok hmotnosti. Dokonca aj strata malého množstva kilogramov môže pomôcť znížiť riziko gestačnej cukrovky.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
brnenie v končatináchčasté močeniecukrovkanadmerné potenienadmerný smädnechutenstvorozmazané videnieúbytok hmotnosti