Giardióza (lamblióza) je celosvetovo rozšírené hnačkové ochorenie spôsobené mikroskopickými parazitmi s názvom Giardia intestinalis. Prejavuje sa riedkou mastnou stolicou, bolesťami brucha a nevoľnosťou. Vyskytuje sa hlavne v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom a v rozvojových krajinách. Prenáša sa výkalmi a kontaminovanou vodou. Ochorenie obvykle po 2 – 3 týždňoch samo ustúpi, ale vo vzácnych prípadoch môže prebiehať dlhodobo. Giardiózou sa dá nakaziť aj opakovane, ale ďalšie infekcie majú obvykle ľahší priebeh.
Chorobu spôsobuje parazitický prvok Giardia intestinalis. Prvoky sa prichytia na klky tenkého čreva a narúšajú jeho schopnosť vstrebávať živiny. Giardie sú rozšírené celosvetovo, ale ochorenie je typické pre rozvojové krajiny a husto zaľudnené oblasti s nízkym hygienickým štandardom. Zdrojom nákazy je infikovaný človek, ktorý parazity šíri stolicou. V niektorých prípadoch sa ochorením možno nakaziť aj pri pohlavnom styku. V rozvinutých krajinách prevládajú infekcie prinesené z rizikových krajín, napríklad z dovoleniek. Celkový výskyt v Európe je na ústupe.
Po inkubačnej dobe, ktorá zvyčajne trvá 1 až 3 týždne, sa choroba prejaví hnačkou, kŕčovitými bolesťami brucha, stratou chuti do jedla a nevoľnosťou až vracaním. Problémy sú najhoršie pár hodín po jedle. Typický nález je svetlá, mastná a riedka stolica (steatorea). Ochorenie má náhly priebeh a obvykle samo vymizne po pár týždňoch.
U malých detí a pacientov s poruchou imunity môže choroba chronicky prebiehať niekoľko rokov. V tomto prípade sa k príznakom pridruží malabsorbčný syndróm. Je to porucha vstrebávania živín, hlavne vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ktorá smeruje k úbytku hmotnosti pacienta a zhoršeniu jeho celkového zdravotného stavu. Vzácnou komplikáciou je zápal žlčových ciest, ktorý môže viesť až k poškodeniu funkcie pečene a žltému zafarbeniu kože a očných bielok (ikterus).
Giardie sa diagnostikujú mikroskopickým pozorovaním vzorky stolice pacienta. Väčšinou je potrebné odobrať vzorku viackrát, ideálne s niekoľkodňovým odstupom. V súčasnosti sú dostupné i laboratórne metódy preukázania giardií. Ide o imunologické testovania (ELISA, LIA) alebo o dokázanie prítomnosti DNA parazita – polymerázová reťazová reakcia (polymerase chain reaction, PCR).
Ochorenie sa lieči chemoterapeutikom s názvom metronidazol (Entizol). Je to látka s vysokou účinnosťou na väčšinu črevných parazitov a anaeróbne baktérie podávaná ústnou formou. Dôležitá je aj symptomatická liečba, spoločná pre všetky hnačkové ochorenia. Ide o lieky na tlmenie bolesti, rehydratáciu a oddych pacienta, ktorý urýchli jeho uzdravenie.
Keďže chorobou sa dá nakaziť len ústnym požitím parazitov, hlavnou a jedinou prevenciou je dodržiavanie zásad osobnej a stravovacej hygieny. V prípade pobytu v rizikových oblastiach sa odporúča piť len balenú alebo prevarenú vodu, nejesť surové potraviny a vyhýbať sa stravovacím zariadeniam s nízkymi hygienickými štandardmi. Človek si napríklad objedná balenú vodu, ale ľad v nej môže byť z kontaminovanej vody a obsahovať Giardie. Proti ochoreniu neexistuje očkovanie.