27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Glaukóm – poškodenie zrakového nervu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Glaukóm je druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete, trpia ním minimálne 2% ľudí. Môže sa objaviť u batoliat až po seniorov. Zradné na ňom je, že väčšina ľudí vôbec netuší, že sa týka aj ich a situáciu začínajú riešiť až keď majú zrak už nezvratne poškodený. Preto má toto nevyliečiteľné ochorenie oprávnene prezývku „Tichý zlodej zraku“.

Čo je glaukóm?

Glaukóm je ochorenie, ktoré vedie k poškodeniu zrakového nervu. Takto poškodený zrakový nerv stráca schopnosť prenosu informácií z oka do mozgu a dochádza k postupnej a nezvratnej strate zraku. Glaukóm je tak druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete, trpia ním minimálne 2% ľudí. Zradné na ňom je, že väčšina ľudí vôbec netuší, že sa týka aj ich a situáciu začínajú riešiť až keď majú zrak už nezvratne poškodený. Preto má toto ochorenie oprávnene prezývku „Tichý zlodej zraku“.

Najbežnejšou formou (takmer 90 % všetkých prípadov) glaukómu je primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Spôsobuje ho zvýšenie vnútroočného tlaku, ktorý spomaľuje odtok komorového moku z prednej očnej komory. Býva často bez príznakov, a preto sa zväčša odhalí až v pokročilom štádiu.

Glaukóm so zatvoreným uhlom vzniká zúžením uhla medzi dúhovkou a rohovkou, v dôsledku čoho komorový mok ťažko odteká a náhle sa zvyšuje tlak v oku. Pacient s týmto typom glaukómu môže pociťovať bolesť hlavy, očí, pocit na vracanie, vidieť v noci dúhové kruhy okolo svetiel a môže mať tiež rozmazané videnie. Základným rizikovým faktorom vzniku glaukómu a zároveň kľúčovým signálom, že s našimi očami niečo nie je v poriadku je zvýšený vnútroočný tlak. Vďaka včasnej liečbe môžu pacienti predísť alebo minimálne oddialiť trvalé poškodenie zraku, ktoré glaukóm spôsobuje. 

Mnohí pacienti liečbu nedodržiavajú

„Disciplína v dodržiavaní liečby chronických ochorení je veľmi slabá, najmä v prípadoch, keď ide o bezbolestné a bezpríznakové ochorenia, čo platí aj pri glaukóme. Navyše, žiaden pacient nepríde a otvorene nepovie, že si kvapky do očí nedáva. Pritom liečiť môžeme iba tých pacientov, ktorí liečbu užívajú,“ vysvetľuje MUDr. Erika Vodrážková, primárka očného oddelenia z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti. 
Zásadnú rolu v dodržiavaní liečby má aj oftalmológ, on je primárny zdroj informácií o zelenom zákale, jeho liečbe a najnovších poznatkoch. „Pacientov vzdelávame, pýtame sa, čo vedia o glaukóme, snažíme sa prísť na to, koľko dávok liečiva vynechali. Chceme, aby pravidelné kontroly a dodržiavanie liečby nebrali na ľahkú váhu,“ dodáva MUDr. Vodrážková. 

Nedodržiavanie stanovenej liečby však vedie k závažným dôsledkom, ako postupné zhoršovanie zraku, slepota a invalidita.

Štyri kľúčové informácie o glaukóme

  1. Nič vás pred ním nevaruje. Neprezrádzajú ho žiadne symptómy. Zvýšený očný tlak nepociťujete ako bolesť. Strata zraku začína pri periférnom videní, čo si môžete podvedome nahrádzať pootočením hlavy. Nevšimnete si vôbec nič, až kým nie je strata zraku závažná. Najlepšie, čo môžete urobiť, je nechať sa vyšetriť a vaša liečba sa môže začať okamžite.
  2. Zatiaľ sa nedá vyliečiť. Rovnako, lekári nedokážu „opraviť“ poškodený zrak. Pomocou liekov a operácie sa však dá zastaviť postupujúca strata videnia. Primárny glaukóm s otvoreným uhlom je chronické ochorenie, preto ho lekári musia monitorovať až do konca života pacienta. Prvý krok na to, aby ste si zachovali zrak, je navštíviť očnú ambulanciu.
  3. Glaukóm sa týka všetkých. Môže sa objaviť u kohokoľvek, od batoliat až po seniorov. Navyše je dedičný, ak sa vyskytol v minulosti u niekoho z rodiny, máte až 9-násobne vyššie riziko, že ho dostanete tiež.

K rizikovým faktorom patrí tiež:

  • zvýšený vnútroočný tlak spôsobený poruchou regulácie tvorby komorového moku či upchatím odtokových kanálikov pre komorový mok
  • vek nad 40 rokov
  • cievne ochorenia, cukrovka a vysoký krvný tlak
  • ťažké zápaly či vážny úraz oka
  • užívanie kortikosteroidov
  • závažná krátkozrakosť
  • centrálna hrúbka rohovky <0,5 mm

Ak ste v rizikovej skupine, mali by ste si nechať spraviť kompletné vyšetrenie u očného lekára každý jeden, dva roky.
   

      4. Neliečený glaukóm je druhou najčastejšou príčinou slepoty. Nanešťastie približne 10% ľudí s glaukómom aj napriek liečbe stratí svoj zrak.

Liečba

Dnes máme k dispozícii len liečbu, ktorá znižuje vnútroočný tlak. Dá sa to medikamentózne, laserom alebo operáciou. Liečenie potrvá celý život. Lekári vedia dostať glaukóm pod kontrolu, ale nevedia ho vyliečiť.

Lekár vám pravdepodobne predpíše očné kvapky, niektoré sa užívajú raz za deň, iné častejšie.

Ukazuje sa, že laser je rovnako efektívny ako očné kvapky. Je to jednoduchá, rýchla a nie veľmi bolestivá metóda, ako dostať očný tlak pod kontrolu, u niektorých pacientov až na päť rokov.

Operácie väčšinou podstupujú pacienti s ťažším štádiom zeleného zákalu, ale vďaka tomu, že terapia sa stále vyvíja, dnes je operácia bezpečná aj pre pacientov v skoršej fáze. Pri operácii, ktorá sa spravidla robí v lokálnej narkóze, sa vytvorí umelý odtok pre komorový mok.
Výber liečby závisí od viacerých faktorov, ktoré sú individuálne u každého pacienta.  

Bezbolestné vyšetrenie za niekoľko minút

Ľudia sa síce očami dívajú stále, no na samotné oči len zriedkavo. To, že so zrakom nie je niečo v poriadku, väčšinou zistia, keď je už problém v rozvinutom štádiu. Podľa MUDr. Vodrážkovej je často zanedbávaná pravidelná kontrola vnútroočného tlaku zásadným činiteľom vo vplyve na progresiu ochorenia. „Vyšetrenie tonometrom trvá len niekoľko minút, je bezbolestné a spočíva v tom, že sa do oka fúkne vzduch.“ Primárka ho odporúča každému od 40. roku života aspoň raz za tri roky, pri rizikových pacientoch častejšie. Verejné merania vnútroočného tlaku pri príležitosti svetového dňa glaukómu je ideálnou príležitosťou pre každého, aby si skontroloval svoj zrak bez toho, aby sa musel objednávať alebo čakať u svojho oftalmológa.

Počas Svetového týždňa glaukómu si môžete bezplatne vyšetriť zrak, začína 11. marca a potrvá do 17. marca 2018. V uvedenom týždni otvoria svoje ambulancie pre záujemcov oční lekári zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku a bezplatne zmerajú záujemcom vnútroočný tlak. Merania prebehnú aj vo vybraných obchodných centrách.

Tabuľku miest a časov bezplatných meraní vnútroočného tlaku nájdete TU.

O Slovenskej glaukómovej spoločnosti

Slovenská glaukómová spoločnosť vznikla na základe iniciatívy pani primárky očného oddelenia z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave Eriky Vodrážkovej v roku 2009. Cieľom SGLS je nielen odborne vzdelávať, ale tiež naštartovať činnosť pacientskej organizácie a prehĺbiť spoluprácu na medzinárodnej úrovni. Organizovaním kongresov, glaukómových seminárov a škôl glaukómu je veľkým prínosom pre získavanie nových poznatkov o problematike glaukómových ochorení pre oftalmológov. SGLS sa každoročne hlási k výzve Svetovej glaukómovej asociácie v rámci Svetového týždňa glaukómu robí osvetu nielen medzi širokou verejnosťou.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuglaukómočiproblémy so zrakom