10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Granuloma annulare

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Granuloma annulare je neinfekčný chronický stav kože. Na pokožke sa vytvárajú vyvýšené načervenavé lézie, hrbolčeky, niekedy normálne pigmentované, ktoré vytvárajú typické kruhové vzory. Zvyčajne sa objavujú na rukách a na nohách. Príčina vzniku tohto stavu nie je známa.

Vznik a príčina

Pri granuloma annulare je tkanivo pod hornou vrstvou kože (dermis) oveľa citlivejšie a zapálené, ale príčina je zatiaľ nejasná. Stav nie je výsledkom alergickej reakcie a nebol opísaný ani jeho rodinný výskyt. Predpokladá sa spolupôsobenie drobných poranení kože a užívania niektorých druhov liekov, pohryznutia zvieratami a hmyzom, ale aj prekonanie niektorých infekcií, vrátane hepatitídy. Niektorí autori opisujú tento stav ako dôsledok tuberkulínových kožných testov, niektorých druhov očkovania alebo expozície slnku. Granuloma annulare sa príležitostne spája s cukrovkou alebo ochorením štítnej žľazy, predovšetkým v prípadoch početného výskytu kožných lézií.

Niektoré formy granuloma annulare postihujú dospelých, iné sa vyskytujú v detskej populácii. Vo väčšine prípadov nie je granuloma annulare sprevádzaná svrbivosťou ani vznikom bolesti. Tento stav zvyčajne zmizne v priebehu dvoch rokov.

Poznáme tri formy ochorenia. Prvá a najbežnejšia je lokalizovaná forma, pri ktorej okraje lézií majú kruhový alebo polkruhový tvar s priemerom do 5 centimetrov. Najčastejšie sa vyskytuje na rukách, nohách, zápästiach a členkoch mladých dospelých. Vrchná časť pokožky je na rozdiel od iných kožných ochorení hladká, nie je suchá ani šupinatá. Druhá forma je takzvaná generalizovaná, roztrúsená. Pri nej približne 15 percent postihnutých má lézie na veľkých plochách kože, vrátane trupu a končatín. Výskyt lézií je sprevádzaný svrbivosťou a postihuje prevažne dospelú časť populácie. Lézie sú niekedy zložené z malých vyvýšených škvŕn, ktoré tvoria symetrické krúžky veľké až 10 cm. Často sa vyskytujú v kožných záhyboch v podpazuší a na slabinách. Tretí typ, zvyčajne postihujúci malé deti, je podkožná forma choroby granuloma annulare. Vytvára pevné, zvyčajne bezbolestné lézie pod kožou dieťaťa, podobajú sa na podkožné vyrážky. Tieto lézie sú zvyčajne menšie (3,5 cm) a objavujú sa na rukách, holeniach a pokožke hlavy.

Granuloma annulare je bežnejšia u detí a mladých dospelých, hoci môže postihnúť ľudí všetkých vekových kategórií. Asi dvakrát častejšie postihuje ženskú časť populácie.

Príznaky

Príznaky sa líšia v závislosti od typu ochorenia. Okrem výskytu špecifických lézií na pokožke rúk a nôh alebo trupu sa v závislosti od formy opisujú príznaky ako zvýšená svrbivosť v mieste lézie, sprevádzaná v niektorých prípadoch výraznejšou bolestivosťou.

Diagnostika

Dermatológ okrem anamnézy vyšetrí postihnuté miesta kože. V prípade nejasností vykoná biopsiu a odobratú vzorku tkaniva vyšetrí histologicky.

Liečba

Vo väčšine prípadov nie je potrebná žiadna liečba, väčšina lézií zmizne v priebehu niekoľkých mesiacov, zriedkavo rokov. V niektorých prípadoch sa využíva lokálna liečba kortikosteroidnými krémami a masťami, ktoré pomáhajú odstrániť estetické nedostatky takto postihnutej kože. Ak sú kožné lézie silnejšie a príznaky intenzívnejšie, lekár môže podať kortikosteroidy injekčne priamo do lézie. Použitie tekutého dusíka na postihnutú oblasť môže pomôcť lézie odstrániť, stimulovať regeneráciu a rast novej kože. V niektorých prípadoch terapeuticky zaberá aj svetelná či laserová terapia. V ťažkých prípadoch, najmä ak sú lézie rozsiahle, môže lekár predpísať antibiotiká, antimalariká alebo lieky na tlmenie reakcií imunitného systému. Nový výskum z Indie naznačuje, že kombinácia rifampicínu (600 mg), ofloxacínu (400 mg) a hydrochloridu minocyklínu (100 mg) raz mesačne prináša sľubné výsledky.

Prevencia

Ako prevencia slúži vyhýbanie sa možným spúšťačom tohto stavu (zvieratá, slnko) a používanie repelentov na ochranu pred hmyzom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolestikožanohyrukysvrbenie kože