10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hemoroidy (pilóty)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hemoroidy (pilóty), často označované aj ako zlatá žila, sú rozšírené a zapálené žily (podobné kŕčovým žilám) v análnom kanáli. Niektoré hemoroidy sú viditeľné navonok (vonkajšie), ale môžu byť aj skryté (vnútorné). Ide o veľmi častý zdravotný problém, ktorý postihuje ženy i mužov. Pri niektorých formách hemoroidov človek nemusí spozorovať žiadne symptómy, inokedy môžu byť sprevádzané nepríjemnými príznakmi, najmä svrbením, pálením, krvácaním a bolesťou v oblasti konečníka.

Vznik a príčiny

Príčiny hemoroidov sú rôzne. Medzi najčastejšie patrí silné tlačenie pri stolici, sedavé zamestnanie a sedavý spôsob života, dlhodobá chronická zápcha alebo hnačka, obezita, strava s nízkym podielom vlákniny, dvíhanie ťažkých bremien. Na vznik hemoroidov má vplyv aj starnutie a ochabnutie tkanív. U žien sa hemoroidy často objavujú počas tehotenstva alebo po pôrode.

Rozlišujeme 4 stupne hemoroidov:

Malé hemoroidy, ktoré nespôsobujú žiadne problémy.

Väčšie hemoroidy, ktoré sa nevracajú automaticky do konečníka, ak človek preruší tlačenie pri stolici. Môžu spôsobovať mierne ťažkosti.

Trvalo vyčnievajúce hemoroidy bez ohľadu na to, či človek tlačí na stolicu, alebo nie. Častejšie hrozia zápaly a krvácanie. Dajú sa prstom zatlačiť späť do análneho otvoru.

Veľké trvalo prítomné hemoroidy, ktoré nemožno ani prstom zatlačiť späť do análneho otvoru. Hrozí silnejšie krvácanie, bolestivosť, svrbenie, infekcie.

Príznaky

Príznaky hemoroidov môžu mať rôznu intenzitu. Patrí medzi ne bolestivá hrčka, ktorú možno nahmatať okolo konečníka, stopy jasnočervenej krvi na toaletnom papieri, svrbenie a pálenie konečníka, bolesť pri vyprázdňovaní. Po vyprázdnení môže pretrvávať pocit nedostatočného vyprázdnenia čriev. Tieto príznaky zvyčajne nie sú veľmi závažné a niekedy zmiznú aj bez lekárskeho zásahu.

Hemoroidy sa však môžu prejavovať aj vážnejšími symptómami, ako je silné krvácanie z konečníka, ktoré môže vyústiť až do anémie, a infekcia.

Diagnóza
Diagnózu stanoví lekár najskôr po vizuálnom vyšetrení. Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné ako menšie či väčšie uzlíky okolo konečníka. Okrem toho sa lekár pri vyšetrení sústreďuje na informácie o príznakoch, strave a spôsobe života pacienta a prípadných ochoreniach.

Niekedy sa vykonáva aj rektálne digitálne vyšetrenie, preskúmanie análneho kanála pomocou anoskopu (tenká rúrka s osvetlením), endoskopia, prípadne ďalšie vyšetrenia a testy podľa stavu a príznakov konkrétneho pacienta.

Liečba

Liečba hemoroidov závisí od stupňa závažnosti a od toho, či ide o vonkajšie, alebo vnútorné hemoroidy. Najmiernejšie formy hemoroidov lekárske ošetrenie nevyžadujú. Pri vážnejších stavoch liečbu ordinuje lekár podľa ťažkostí pacienta.

Väčšinou nie je nutné chirurgické riešenie problému. Používajú sa masti a čapíky, ktoré pomáhajú uľaviť od nepríjemných príznakov, najmä od svrbenia a bolesti, a zmierňujú opuch. Tieto prostriedky je nutné aplikovať na čistý konečník, ideálne po kúpeli alebo sprche. Hygiena konečníka je pri hemoroidoch veľmi dôležitá (bidet, sprcha, vlhčený toaletný papier, jemné utieranie po stolici). Pri bolestivých hemoroidoch je osvedčeným tipom sušenie pomocou fénu, ktoré nedráždi citlivé miesta.

Z prírodných prostriedkov sa odporúča najmä sedací kúpeľ v odvare z dubovej kôry.

Ak je prípad vážny a ostatné opatrenia zlyhajú, lekár môže odporučiť chirurgický zákrok. Využíva sa najmä mikrochirurgia, laserová liečba, elektroliečba, kryoterapia, chirurgické odstránenie (vyrezanie) hemoroidov, sklerotizácia (uzavretie poškodenej cievy pomocou špeciálneho roztoku) a podviazanie gumičkou (na krčok hemoroidu sa aplikuje gumička, ktorá priškrtí prítokové a odtokové cievy, následne hemoroid odumrie a samovoľne sa uvoľní zhruba do jedného týždňa).

Prevencia

Prevencia vzniku hemoroidov spočíva v nasledovných opatreniach:

  • ľahko stráviteľná strava bohatá na vlákninu (prevencia zápchy)
  • dostatok pravidelného pohybu
  • vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu
  • vyhýbanie sa dlhému vysedávaniu na toalete
  • dostatočný prísun tekutín
  • nezadržiavanie stolice (treba ísť pri prvom nutkaní, ak je to len trochu možné)
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pri veľkej potrebehemoroidykonečníkkrvácanie z konečníka