10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Hormonálna substitučná liečba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Hormonálna substitučná liečba sa používa na liečbu bežných menopauzálnych symptómov vrátane návalov horúčavy a vaginálneho nepohodlia. Ide o užívanie liekov obsahujúcich ženské hormóny, nahrádzajúce tie, ktoré po menopauze už telo nevytvára.

Vznik a príčiny

Vek, typ menopauzy a čas od menopauzy hrajú významnú úlohu pri nasadení hormonálnej terapie. Vždy je nutné prebrať s lekárom všetky možnosti a následne pozitíva a riziká tejto liečby.

Výhody hormonálnej liečby môžu prevážiť riziká, ak je žena zdravá a zároveň máva mierne až závažné návaly horúčavy alebo iné príznaky menopauzy, ak stratila kostnú hmotu a buď netoleruje iné liečebné postupy, alebo z nich nemá prospech, ak trpí predčasnou menopauzou alebo stratou normálnej funkcie vaječníkov pred dosiahnutím veku 40 rokov (predčasná ovariálna insuficiencia) i vtedy, keď má skoré príznaky menopauzy (často pre odstránenie vaječníkov) a neužíva estrogénovú liečbu až do dosiahnutia veku 45 rokov.

Hormonálnej terapii by sa mali vyhnúť ženy, ktoré majú alebo predtým prekonali rakovinu prsníka, rakovinu vaječníkov, rakovinu endometria, krvné zrazeniny v nohách alebo pľúcach, mozgovú príhodu, ochorenie pečene alebo nevysvetliteľné krvácanie z pošvy.

Diagnóza

Systémová hormonálna liečba. Systémový estrogén, ktorý sa dodáva formou tabletiek, náplastí na pokožku, gélu, krému alebo spreja, zostáva najefektívnejšou liečbou na zmiernenie problémových menopauzálnych návalov horúčavy a nočného potenia. Estrogén môže tiež zmierniť vaginálne príznaky menopauzy, ako je suchosť, svrbenie, pálenie a nepohodlie pri pohlavnom styku.

Kombinovaná liečba estrogénom a progesterónom. Môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Niektoré údaje tiež naznačujú, že estrogén môže znižovať riziko srdcových ochorení, keď sa užíva skoro v postmenopauzálnych rokoch. Systémový estrogén pomáha chrániť pred oslabením kostí (osteoporóza). Avšak lekári zvyčajne odporúčajú lieky ako bisfosfonáty na liečbu osteoporózy.

Nízke dávky vaginálnych produktov. Nízke dávky vaginálnych prípravkov estrogénu, ktoré sa dodávajú v krémovej, tabletovej alebo krúžkovej forme, môžu účinne liečiť vaginálne príznaky a niektoré príznaky močenia, pričom minimalizujú vstrebávanie do tela. Nízke dávky vaginálnych prípravkov nepomáhajú pri návaloch horúčavy, nočnom potení alebo pri ochrane pred osteoporózou.

Liečba

Ak žena užíva hormonálnu liečbu, je nutné minimalizovať riziká. Spolu s lekárom treba zvoliť najlepší prípravok a spôsob jeho užívania. Estrogén možno brať vo forme piluliek, náplastí, gélu, vaginálneho krému alebo pomaly sa uvoľňujúceho čapíka či krúžku, ktorý je umiestnený do vagíny. Ak žena pociťuje iba vaginálne príznaky súvisiace s menopauzou, estrogén v nízkej dávke vaginálneho krému, tablety alebo krúžku je zvyčajne lepšou voľbou ako perorálna pilulka alebo kožná náplasť.

Aké sú riziká hormonálnej liečby? Kombinácia estrogén-progestínovej pilulky (Prempro) zvyšuje riziko niektorých závažných stavov vrátane ochorenia srdca, mŕtvice, krvných zrazenín a rakoviny prsníka.

Štúdie naznačujú, že tieto riziká sa líšia v závislosti od veku. Napríklad ženy, ktoré začínajú hormonálnu liečbu viac ako 10 alebo 20 rokov od nástupu menopauzy, prípadne vo veku 60 rokov a viac, sú vystavené vyššiemu riziku uvedených stavov. Ak sa však hormonálna liečba začne pred dosiahnutím veku 60 rokov alebo do 10 rokov od menopauzy, prínosy prevažujú nad rizikami.

Riziká hormonálnej liečby sa môžu meniť v závislosti od toho, či sa estrogén podáva samostatne, alebo s progestínom, od dávky a typu estrogénu a ďalších zdravotných faktorov, ako sú kardiovaskulárne riziká, riziká rakoviny a rodinná lekárska anamnéza.

Prevencia

Počas hormonálnej liečby sa odporúča minimalizovať množstvo iných užívaných liekov a pravidelne navštevovať lekára. Spolu s ním treba neustále sledovať, aby výhody liečby prevažovali nad rizikami. Súčasťou prevencie sú prehliadky ako mamograf a vyšetrenia panvy.

Odborníci odporúčajú aj zlepšenie životného štýlu. Zahrnutie fyzickej aktivity a cvičenia do každodennej rutiny, konzumácia zdravej stravy, udržiavanie zdravej hmotnosti, nefajčenie a minimalizovanie konzumácie alkoholu a vyhýbanie sa stresu. Ide o kroky, ktoré pomáhajú hormonálnu liečbu lepšie zvládať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
menopauzanávaly teplapredčasná menopauzavaječníky