31.08.2021 • 8 minút na prečítanie

Hydronefróza prichádza potichu, no zanedbaná liečba môže spôsobiť vážne problémy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jedným z prirodzených obranných mechanizmov, ktoré má močovo-pohlavná sústava voči cudzorodým mikroorganizmom, je samotný prúd moču pri močení. Baktérie, ktoré by sa mohli uchytiť pri vyústení močovej rúry a následne ňou stúpať nahor smerom k obličkám, sú prúdom moču “spláchnuté” preč. Existuje však ochorenie obličiek, pri ktorom je správne vylučovanie moču znemožnené. Hydronefróza prichádza potichu, no pri zanedbaní liečby môže spôsobiť vážne problémy. Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • čo je to hydronefróza,
  • prečo vzniká,
  • aký je rozdiel v diagnóze u detí a dospelých,
  • ako sa ochorenie prejavuje,
  • ako sa diagnostikuje,
  • ako sa lieči,
  • a či je možné predísť mu.

 

Ako moč opustí naše telo

Obličky síce nie sú vynášané na piedestál tak, ako srdce či mozog. Sú však veľmi dôležitým orgánom ktorý umožňuje telu správne fungovať. U zdravého človeka sa nachádzajú v páre, sú uložené po stranách driekovej chrbtice a sú fazuľového tvaru. Za normálnych okolností je jednou z ich úloh filtrovať krv a očistiť ju od odpadových produktov metabolizmu. Tento proces sa deje v malých oddieloch z názvom nefróny (v počte asi 2 milióny!). Filtráciou krvi vzniká moč, ktorý nefróny odvádzajú prostredníctvom kanálikov do zberných kalichov, následne do obličkovej panvičky, odtiaľ sa dostáva močovodom do močového mechúra a poslednou cestou je močová rúra, ktorá ústi von z tela.

Pri hydronefróze však táto postupnosť nie je zachovaná. Hydronefróza je ochorenie obličiek, ktoré vzniká v dôsledku nahromadenia moču v obličke. Moč z nej nemôže odtekať nižšie do močových ciest, hromadí sa a spôsobuje rozšírenie (tzv. dilatáciu) obličkovej panvičky a jej kalichov. Hromadenie moču nastáva z rôznych príčin a môže postihnúť buď jednu alebo obe obličky naraz.

Prečo vzniká hydronefróza

Príčin vzniku tohto ochorenia je hneď niekoľko, pričom varírujú najmä v súvislosti s vekom. Hydronefróza sa môže objaviť u človeka v akomkoľvek veku, avšak jednotlivé vekové skupiny majú svoje špecifiká. Napríklad, u vyvíjajúceho sa plodu poznáme hydronefrózu, ktorá vznikne sama (z neznámych príčin) a následne aj sama zanikne. Môže sa však stať, že takáto samovoľne vzniknutá hydronefróza nezanikne, ale pretrvá až do tretieho trimestra. Vtedy hovoríme o vrodenej hydronefróze. O postihnutí jednej alebo oboch obličiek rozhoduje umiestnenie prekážky, ktorá bráni odtoku moču. Ak sa prekážka nachádza nad mechúrom, ide o jednostranné postihnutie. Ak sa nachádza v mechúri a nižšie, rozvinie sa hydronefróza postihujúca obe obličky (obojstranná).

Deti nie sú malí dospelí

Primárna hydronefróza je pomerne častou diagnózou u detí do 1. roku života. Vyskytuje sa u 25% detí v tomto veku, častejšie u chlapcov. Jednou z príčin vzniku ochorenia u takto malých detí je vrodená vývojová odchýlka s názvom ureterokéla. Ide o presiahnutie sliznice močovodu až do močového mechúra, kde vytvorí bariéru a znemožnení odvod moču z močovodu do močového mechúra. Následne sa moč hromadí v močovode a dostáva sa až k obličkovej panvičke. Postihnutý môže byť aj samotný prechod medzi obličkovou panvičkou a močovodom. Vtedy hovoríme o obštrukcii pyeloureterálnej junkcie a jej výsledkom je taktiež rozvoj hydronefrózy.

U menších detí sa stretávame aj s ďalšou vrodenou vývojovou odchýlkou, ktorá spôsobuje hydronefrózu. Je ňou prítomnosť prebytočného tkaniva, ktoré formuje chlopne v oblasti močovej rúry a znemožňuje tak odtok moču von z tela.

Dospelí

V dospelej populácii sa ochorenie vyskytuje u nižšieho percenta ľudí (0,15 – 0,67%), pričom častejšie ním trpia muži. Na rozdiel od vrodenej hydronefrózy, ktorá sa objavuje u detí, u dospelých je toto ochorenie väčšinou sekundárne, teda získané a vyplývajúce z inej diagnózy. Na základe mechanizmu, ktorým dôjde k znemožneniu odtoku moču, rozoznávame obštrukčný a neobštrukčný typ hydronefrózy. Príčinou vzniku ochorenia môže byť prekážka v rôznej podobe, kam patrí:

  • obštrukcia obličkovým kameňom,
  • zväčšená prostata u mužov (obopína močovú rúru a ak je zväčšená, tlačí na ňu a znemožňuje odtok moču),
  • nádorové ochorenie (spôsobujúce útlak močovodu),
  • striktúra uretry (zúženie močovej rúry),
  • reflux moču z močového mechúra (spätný tok moču),
  • fimóza (zúženie predkožky),
  • krvná zrazenina,
  • infekcia močových ciest,
  • zjazvené tkanivo (napr. po chirurginckom zákroku).

U žien môže hydronefróza vzniknúť v dôsledku:

  • tehotenstva (plod v zväčšenej maternici môže spôsobiť útlak v časti vylučovacej sústavy),
  • prolapsu maternice (posunutie maternicce z jej normálnej polohy a následný útla,
  • cystokély (vpadnutie močového mechúra do vagíny kvôli oslabeniu steny, ktorá ich delí).

Ako sa hydronefróza prejavuje

V závislosti od príčiny vzniku ochorenia sa symptómy hydronefrózy líšia. Zatiaľ čo primárna (vrodená) hydronefróza vo väčšine prípadov prebieha asymptomaticky, prípadne sa môže objaviť bolesť brucha u detí a neprospievanie, príznaky sekundárnej hydronefrózy vyplývajú z prvotného ochorenia, kvôli ktorému sa hydronefróza neskôr rozvinula. Patrí sem:

  • bolesť v boku,
  • bolesť chrbta,
  • bolesť v oblasti slabín,
  • bolesť brucha,
  • problémy s močením (bolesť a pálenie, nutkanie, časté močenie malého objemu),
  • krv v moči,
  • znížené alebo úplne zastavené močenie,
  • zápal močových ciest (najmä opakovaný),
  • zvýšená únava,
  • horúčka.

Uvedené príznaky sa vo väčšine prípadov spočiatku nemusia objaviť vôbec, prípadne sa objavujú len nenápadne a pacient im nemusí pripisovať veľkú váhu. Neskôr bolesti môžu byť náhle a silné a môžu sa zhoršovať po vypití väčšieho množstva tekutín. V prípade, že posiťujete bolesti v oblasti chrbta a brucha a ak spozorujete zmeny v močení (bolesti, zmena frekvencie či množstva), mali by ste vyhľadať vášho lekára.

Bolesti
Autor: Syda Productions/Shutterstock.com

Diagnostika

Primárne hydronefrózy sú vo väčšine prípadov diagnostikované ešte pred narodením dieťaťa v rámci prenatálneho skríningu, alebo krátko po narodení (väčšinou na 3. až 4. deň) v rámci postnatálneho novorodeneckého skríningu. Tieto vyšetrenia sú veľmi dôležité a vďaka nim je možné ochorenie podchytiť v rannom štádiu skôr, než sa stihnú vyvinúť klinické príznaky a zachrániť tak plnú funkciu obličiek.

Obličkami sa zaoberá lekár – nefrológ. Najbežnejšou zobrazovacou metódou pri stanovení diagnózy je sonografia (USG). Lekár na základe ultrasonografického vyšetrenia určí jeden zo 4 stupňov závažnosti hydronefrózy (tzv. grading). 1. stupeň znamená, že obličková panvička je len ľahko rozšírená. Tento stupeň je diagnostikovaný najčastejšie. Najzávažnejší je stupeň číslo 4, ktorý popisuje výrazné rozšírenie obličkovej panvičky, obličkových kalichov a súčasný ústup parenchýmu (teda tkaniva) obličky.

Doplňujúcim vyšetrením je počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Pri diagnostike je využívaný aj prístroj s názvom cytoskop, ktorý sa zavádza do močovej rúry. Pomocou kamery umiestnenej na konci prístroja môže lekár vidieť močovú rúru a mechúr. vyšetrenie sa nazýva cytoskopia. Okrem zobrazovacích metód sa na diagnostiku využíva aj laboratórna diagnostika. Zahŕňa vyšetrenia moču a krvi pre posúdenie činnosti obličiek a zistenie, či je prítomná infekcia v močových cestách.

Liečba

Vrodená hydronefróza sa vo väčšine prípadov upraví sama, a teda nie je potrebná žiadna liečba. Je však dôležité, aby bol detský pacient s touto diagnózou pravidelne kontrolovaný. V prípade, že oblička postihnutá hydronefrózou stráca svoju funkciu (pod 35%), je potrebný chirurgický zákrok tzv. pyeloplastika. Pri nej dochádza ku korekcii zúžených miest na močovode.

Sekundárna hydronefróza u dospelých sa lieči najmä tým, že sa lieči primárna príčina, ktorá viedla k rozvoju hydronefrózy. To znamená, že ak je príčinou hydronefrózy obličkový kameň, liečba sa zameriava na jeho odstránenie, ak je príčinou rakovinové ochorenie, lieči sa primárne to a podobne. Súčasťou terapie môže byť tiež dlhodobá antibiotická liečba najmä v prípade, ak pacient trpí opakovanými infekciami močových ciest. Pri liečbe sekundárnej hydronefrózy môže byť taktiež potrebné drénovanie moču z obličiek pomocou zavedenia katétra. Môže byť tiež potrebný chirurgický zákrok v prípade, že je poškodenie obličiek závažné.

Ak je hydronefróza včas diagnostikovaná a liečená, je možné obličku zachrániť. V takom prípade sa oblička funkčne vracia k svojim pôvodným hodnotám. Kľúčové je následne dodržanie predpísaných lekárskych kontrol. Čas hrá významnú úlohu v rozvoji ochorenia a ak obštrukcia trvá pridlho, pokles funkcie obličiek môže byť trvalý. Pri pretrvávajúcej hydronefróze dochádza k nezvratnému zničeniu nefrónov (základných jednotiek obličky).

Prevencia

V rámci prevencie je dôležitý prenatálny a postnatálny skríning u bábätiek. Väčšie deti a dospelí by si mali dávať pozor na dostatočný príjem tekutín a nezadržiavať v prípade nutkania na močenie. Strážiť by ste si mali aj príjem solí v jedle a vyhýbať sa nadmernej konzumácii vysoko mineralizovaných vôd.

Bolesti
Autor: vchal/Shutterstock.com

Čo by mohla priniesť budúcnosť

U pacientov s najťažším priebehom môže byť nutné chirurgické odstránenie obličky (respektíve oboch) a následná transplantácia či dialýza. V súčasnosti neexistuje možnosť inej náhrady obličiek a darcov je, bohužiaľ, veľmi málo a čakacie doby na operácie sú dlhé. Vedci z odvetvia bioinžinierstva v medicíne však skúšajú nájsť nové spôsoby.

V roku 2015 publikovali austrálski vedci z univerzity v Sydney článok v prestížnom vedeckom časopise Nature, v ktorom píšu o svojom úspešnom vytvorení obličky v laboratórnych podmienkach. Model, ktorý priniesli, je však veľmi malý na to, aby mohol byť transplantovaný človeku. Problém spočíva v tom, že oblička je veľmi zložitá. Pozostáva z mnohých buniek rôzneho druhu a funkcie, a preto je ťažké “vypestovať” ju nanovo. Zatiaľ však malé obličky úspešne transplantovali do potkanov a ošípaných a pomáhajú pri testovaní liekov či skúmaní ochorení. Do budúcna určite poslúžia ako odrazový mostík a možno sa raz dočkáme skutočných “laboratórnych obličiek”.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia