Hyperprolaktinémia je stav charakterizovaný zvýšenou hladinou hormónu prolaktínu v krvi. Porucha neohrozuje život, no môže spôsobiť zdravotné problémy – neplodnosť, stratu libida, poruchy menštruačného cyklu, u mužov poruchy erekcie.
Hyperprolaktinémia je prirodzená u žien počas tehotenstva a dojčenia, keď prolaktín vplýva na tvorbu materského mlieka (fyziologická hyperprolaktinémia).
Často je spôsobená nezhubným nádorom hypofýzy (prolaktinóm), ktorý prispieva k nadmernej produkcii prolaktínu, zároveň je potlačená produkcia pohlavných hormónov (estrogén u žien a testosterón u mužov). Existujú však aj iné príčiny ochorenia.
Medzi časté príčiny hyperprolaktinémie patrí nádor hypofýzy, niektoré liečivá – napríklad hormonálne lieky, lieky na znižovanie krvného tlaku alebo niektoré antidepresíva a antipsychotiká a poruchy niektorého z týchto orgánov: štítna žľaza, obličky, pečeň.
Dočasné zvýšenie hladiny prolaktínu sa môže objaviť aj v dôsledku stresu, prehriatia organizmu alebo hladovania.
Príznaky hyperprolaktinémie môžu byť rôzne, najčastejšie sa však vyskytuje neplodnosť, poruchy menštruačného cyklu, bolesť prsníkov, strata sexuálnej chuti, absencia menštruácie, výtok z bradavky a pocit sucha v pošve.
U mužov bývajú príznaky nasledovné: poruchy erekcie, strata libida, niekedy zväčšenie pŕs.
Medzi ďalšie možné príznaky patria bolesti hlavy vinou nádoru a poruchy videnia. Keďže u mužov hyperprolaktinémia nebýva vždy sprevádzaná výraznejšími príznakmi, ako je u žien najmä chýbajúca menštruácia, je porucha ťažšie rozpoznateľná.
Diagnóza
Stanovenie hyperprolaktinémie sa začína odberom a vyšetrením krvi na zistenie hladiny prolaktínu. Ak sa preukáže jeho zvýšená hladina, začne sa pátrať po príčine. U žien je potrebné vylúčiť ako jednu z príčin tehotenstvo. V závislosti od toho, aké sú príznaky a či ide o muža alebo ženu, lekár navrhne ďalšie vyšetrenia. Môže ísť o vyšetrenie štítnej žľazy, obličiek, ultrazvuk, magnetickú rezonanciu (MRI) a vyšetrenie zraku.
Liečba hyperprolaktinémie sa zameriava na odstránenie príčiny, ktorá spôsobuje zvýšenú hladinu prolaktínu v krvi. Ak sú príčinou užívané lieky, je dôležité ich prehodnotenie a hľadanie alternatív. V prípade nádoru sa pristupuje k špeciálnej medikamentóznej liečbe na zníženie hladiny prolaktínu, k zastaveniu rastu nádoru a jeho postupnému zmenšovaniu. Niekedy je na odstránenie nádoru nutný chirurgický zákrok – ak farmakologická liečba alebo iné opatrenia zlyhali.
Prevencia hyperprolaktinémie nie je vo väčšine prípadov možná. Dôležité je zistiť príčinu a snažiť sa dodržiavať odporúčania lekára, aby sa zdravotný stav nezhoršoval. Niekedy je zvýšená hladina prolaktínu dôsledkom stresu alebo hladovky, je preto vhodné dbať na zdravý životný štýl, odbúravanie stresu a vyváženú stravu.