12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ichtyóza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ichtyóza je vrodené kožné ochorenie, ktorého prejavy sa najčastejšie začínajú v detstve, ale niektoré formy sa môžu vyskytovať až v dospelom veku. Existuje viacero foriem ichtyózy. Najčastejšia je ichthyosis vulgaris, ktorá sa vyznačuje začervenanými ložiskami na koži s olupovaním a tvorbou šupín. Prvé prejavy sa objavujú už u batoliat, ochorenie sa s vekom zlepšuje a v období puberty často úplne zmizne. Zvyčajne postihuje viacerých členov rodiny, ichthyosis vulgarisje dedičná a spôsobená mutáciou DNA. Ostatné formy sú menej časté a ich začiatok je možný vakomkoľvekveku. Cieľom liečby je zabránenie nadmernému vysušovaniu pokožky a predchádzanie možnej bakteriálnej infekcii postihnutých ložísk.

Vznik a príčiny

Táto kožná choroba je spôsobená genetickou poruchou rohovatenia kože. Výskyt tejto mutácie býva často rodinný a dedičný, ale môže sa vyskytovať i sporadicky. Nie je to nákazlivé ochorenie, ale môže byť združené s inými ochoreniami pokožky. Pacienti s ichtyózou bývajú najčastejšie postihnutí aj atopickým ekzémom. Rôzne formy ichtyózy možno identifikovať na základe zistenia genetickej mutácie DNA, ktorá tvorí podklad vzniku ochorenia.

Príznaky

Ichtyóza/ichthyosis vulgaris sa začína prejavovať už vo veku 2-6 mesiacov. U detí sa tvoria ložiská začervenanej tvrdej pokožky najčastejšie v oblasti končatín a na trupe. Tieto ložiská sú suché a vznikajú na nich odlupujúce sa šupiny a praskliny. Ochorenie je sprevádzané silným svrbením, ktoré môže viesť k hlbšiemu poraneniu kože a následnej infekcii. Vznikajúce praskliny vedú k obmedzeniu pohyblivosti. Pri niektorých vrodených druhoch ichtyózy môže dôjsť k nesprávnemu vývoju očí alebo uší a následnej poruche zraku, respektíve sluchu. Pacienti s touto kožnou chorobou sa často stretávajú s negatívnymi reakciami okolia, pretože ichtyóza postihuje aj pokožku viditeľných častí tela. Niektoré formy ichtyózy sa vekom zlepšujú a môže dôjsť až k úplnému vymiznutiu ochorenia.

Diagnostika

Kožný lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi stav pacienta. Dôležitú súčasť diagnostiky predstavuje vyšetrenie rodiny a odhalenie dedičnej formy ichtyózy. V niektorých prípadoch je súčasťou diagnostiky genetické vyšetrenie. Jeho význam spočíva v rozpoznaní mutácie DNA, ktorá je príčinou vyvolania tohto ochorenia.

Liečba

Účinný liek na ichtyózu neexistuje, terapia sa zameriava na zmiernenie klinických prejavov. Pacienti s ichtyózou sa musia vo zvýšenej miere starať o pokožku. Najdôležitejšie je neustále mastenie a krémovanie, ktoré predchádza jej vysušovaniu. Masti obsahujú látky ako glycerol alebo urea, vedúce k rozpusteniu alebo zjemneniu šupín pokožky. Súčasťou liečby sú olejové či škrobové kúpele a osviežovanie pokožky termálnymi vodami.

Ako žiť s chorobou

Dôležitú súčasť predstavuje dodržiavanie správneho pitného režimu. Pacienti musia používať špeciálnu kozmetiku, ktorej účinky nemajú vplyv k zvýšenému podráždeniu pokožky, ale, naopak, zmierňuje klinické prejavy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
ichtyózakožapodliatinysvrbenie kože