10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ileostómia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Ileostómia označuje umelo vytvorené vyústenie ilea, to je časť tenkého čreva, na povrchu brušnej steny. Tento vývod ústi na povrch najčastejšie v pravej dolnej oblasti brucha. Ide o náročný chirurgický zákrok, ktorý je indikovaný najmä pri vážnom postihnutí alebo pri nepriechodnosti hrubého čreva. Na povrch ústia sa lepí zberné vrecúško, do ktorého odchádza stolica. Tá je tekutá a mäkká, pretože nedošlo k spracovaniu v hrubom čreve. Toto vrecúško je potrebné pravidelne vymieňať, približne šesťkrát denne.

    Kedy je potrebná ileostómia

    Najčastejšou príčinou vytvorenia ileostómie je odstránenie hrubého čreva, často z dôvodu nádorového ochorenia. V niektorých prípadoch sa zakladá umelý vývod čreva len dočasne kvôli utlmovaniu zápalu alebo po operačnom výkone na hrubom čreve. Vývod možno zrušiť a obnoviť normálnu funkciu zažívacieho traktu po revitalizácii hrubého čreva, ktoré je potom schopné plniť svoju funkciu. Indikáciou ileostómie je väčšinou kolorektálny karcinóm a nešpecifické zápalové ochorenie čreva, napríklad Crohnova choroba či ulcerózna kolitída. Ďalšie indikácie sú úrazové postihnutie čreva a polypóza, u detí je najčastejším dôvodom Hirschprungova choroba.

    Druhy ileostómie

    Ileostómia môže byť dočasná, tá sa zruší po ústupe zdravotných problémov či nepriechodnosti, alebo trvalá – pri vážnych ochoreniach, keď pacient žije so stómiou po zvyšok života. Jestvuje aj dvojotvorová ileostómia. Pri nej sa do oblasti hrubého čreva dostáva malé množstvo natrávenej potravy. Využíva sa pri dočasnej stómii, ktorá je zrušená po ústupe zdravotných problémov. Trvalá stómia má charakter jednootvorového vývodu vyvedeného niekoľko milimetrov nad úroveň pokožky brušnej steny, aby sa dalo dobre nasadiť zberné vrecúško. Do vrecúška môže odtekať riedka stolica nepretržite bez kontroly – je to spôsobené neustálymi pohybmi tenkého čreva a sekréciou žlčových kyselín – alebo možno vytvoriť rezervoár. Rezervoár (kapsa) sa vytvára z tenkého čreva a po naplnení bráni výtoku stolice na povrch tela. Obsah musí byť vypustený manuálne pomocou hadičky, ktorá sa zavádza cez vývod do rezervoára. Vypustenie je nutné každých šesť až osem hodín. Tento druh stómie s rezervoárom má výhodu hlavne preto, že pacient nemusí neustále nosiť zberné vrecúško a ústie stačí prekryť zátkou.

    Komplikácie pri ileostómii

    Komplikácie ileostómie sú najmä zápalová reakcia, poškodenie pokožky, črevná obštrukcia. Môže dôjsť aj k ischemickej nekróze čreva či vzniku fistúl, to sú drobné kanáliky väčšinou vyplnené hnisom. Preto je potrebná dôsledná starostlivosť o stómiu, ktorá je hlavnou prevenciou vzniku komplikácií. Základ predstavuje veľmi jemné a šetrné čistenie okolia stómie, pravidelná výmena vrecúšok a v prípade rezervoára jeho dôsledné vypúšťanie.

    Život s ileostómiou

    Život ľudí s ileostómiou sa výrazne nemení a nevedie k zásadnému obmedzovaniu. Prvých šesť až osem týždňov po vytvorení umelého vývodu musia pacienti dodržiavať špeciálnu bezzvyškovú diétu. Fyzická aktivita je vítaná, ale vždy je potrebná dôkladná hygiena ústia stómie. Pacienti so stómiou by nemali obmedzovať doterajšie aktivity a viesť normálny život, pretože ide len o jemný estetický defekt.

    Redakcia portálu Lekár.sk
    Ochorenia
    bolesť bruchachudnutiecrohnova chorobahnačkahrubé črevorakovina hrubého črevatenké črevo