14.11.2024 • 5 minút na prečítanie

Hemangióm u detí a novorodencov nie je nič nezvyčajné. Čo to vlastne je a ako sa lieči?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Malé modrinky či fliačiky na tele bábätka sú zapríčinené predovšetkým pôrodom. No niekedy sa zopár dní po ňom objavia vyrastajúce červené škvrny. Ide o jahodové znamienko – hemangióm na koži. Treba sa ho báť? O tom, ako sa lieči, sa dočítate v článku.

Čo je hemangióm – jahodové znamienko 

Po narodení dieťaťa je jeho pokožka a telíčko dotlačené. Pôrodné cesty vytvoria na tele bábätka fliačiky, ktoré ale časom zmiznú. A to vtedy, keď sa nielen koža, ale aj samotné dieťa aklimatizuje na nové prostredie a režim. Ak si však na tele bábätka všimnete jemne vyčnievajúce červené znamienko, ide o jahodové znamienko – infantilný hemangióm. 

Hemangióm je zhluk krvných cievok, ktorý sa vyskytuje na koži, konkrétne sa označuje ako kapilárny hemangióm (kapiláry sú najmenšie cievy ľudského tela). Je to nezhubný nádor bežne sa objavujúci na tele novorodencov. Preto sa nenechajte vyľakať nie je nebezpečný a mnohokrát zmizne sám. Najčastejšie ho nájdete na:

  • tvári
  • trupe 
  • hrudníku

Spočiatku ale nemusí byť viditeľný. Až postupným dorastaním cievok prerastie po niekoľkých dňoch až týždňoch do celistvého fľaku. Povrch znamienka je „hrboľatý“ a prečnieva, teda nie je ploský a nekopíruje pokožku. Niekedy sa jeho farba zmení z červenej na bordovofialovú. 

Aké typy poznáme?

Rozlišujeme dva druhy jahodových znamienok, a to:

  • vrodený hemangióm u bábätka vzniká počas vnútromaternicového vývoja; po narodení je miesto výskytu teplé, vyvýšené, ružovo až fialovo sfarbené
  • infantilný/detský hemangióm

Infantilný hemangióm sa podľa miesta, kde sa primárne nachádza, delí na: 

  • povrchový hemangióm – viditeľné červené výrastky, respektíve povrchové zhluky krvných cievok na koži bábätka, výskyt ktorých je až 50 – 60 %
  • hĺbkový hemangióm (hemangióm pod kožou) – vyskytuje sa v 15 % prípadov, nachádza sa pod kožou a môže a nemusí presahovať nad ňu; zväčša nie je pigmentovaný, ale môže mať modrasté sfarbenie
  • zmiešaný hemangióm – ide o kombináciu oboch a takýto typ sa vyskytuje v 25 – 35 % prípadov

Podľa rozsahu na tele detí poznáme:

  • lokalizovaný hemangióm – ohraničený zhluk na jednom mieste na tele 
  • segmentovaný hemangióm znamená to, že vytvára akési mapy a zasahuje väčšie oblasti tela
Shutterstock.com

Ako a kedy hemangióm u detí zmizne? 

Pri raste a následnom „miznutí“ jahodového znamienka sa rozlišujú 3 fázy. 

1. Rastová fáza

  • Trvá prevažne do 3. mesiaca života bábätka. Niekedy však môže povrchový hemangióm rásť až do 8. mesiaca, v prípade hĺbkových hemangiómov môže dokonca rast pretrvávať až do prvého roku života.

2. Stabilizačná fáza

  • Vtedy znamienko typicky nerastie a ani sa nezmenšuje.

3. Fáza ústupu

  • Je typická postupným zmenšovaním hemangiómu. To, ako rýchlo ustúpi, je veľmi individuálne. V štyroch rokoch zanikne u 60 %, v siedmom už u 75 % detí.

Koža môže byť po vymiznutí zhrubnutá a niekedy ostáva aj jazva. 

Aké riziká zahŕňa hemangióm?

Najčastejšou komplikáciou a najväčšou hrozbou pri infantilnom hemangióme je narušenie jeho povrchu a následné krvácanie, hnisanie, bolestivosť, prípadne až zanesenie infekcie. Najmä v oblastiach, ako je tvár, konečník a okolie pohlavných orgánov, je poranenie častejšie a tvorí sa po ňom jazva.

Rizikom môže byť aj lokalita samotného znamienka. V prípade, že sa nachádza na očnom viečku, môže ovplyvňovať zrak dieťaťa, a to tým, že vyvoláva tlak na rohovku, sietnicu alebo zrakový nerv. Zároveň máva negatívny vplyv na vzhľad, čo obvykle zle vplýva na detskú psychiku.

Shutterstock.com

Diagnostika a liečba detského hemangiómu

V prvom rade je potrebné mať na pamäti – nezanedbať hemangióm! Každý jeden je nutné vždy včas prešetriť, diagnostikovať a v prípade potreby aj včas liečiť.

Ak spozorujete, že hemangióm na koži rastie a zväčšuje sa, radšej ho ukážte svojmu pediatrovi. Niekedy môže nastať situácia, že vyrastá hĺbkovo, respektíve nejde o povrchový typ, a tým pádom môže zasahovať do niektorého vnútorného orgánu a ovplyvňovať jeho funkciu a kondíciu. Preto je potrebné vyšetriť jeho rozsah a charakter.

Možnosti diagnostiky zahŕňajú:

  • vyšetrenie vzorky pomocou histologickej techniky, ktorá odlíši hemangióm od iného ochorenia
  • USG, MRI alebo CT vyšetrenie, ktoré ukáže, či nezasahuje príliš hlboko

Liečba hemangiómu

Ak chce lekár zastaviť rast hemangiómu na koži, môže zvoliť:

  • propranolol – podporuje zmenšovanie a vstrebávanie hemangiómu (pred liečbou týmto liečivom je potrebné vykonať EKG srdiečka)
  • kortikosteroidy – ak propranolol nezaberá
  • chirurgické odstránenie hemangiómu na koži
Shutterstock.com
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
detské a dorastové lekárstvokoža

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje