25.01.2022 • 10 minút na prečítanie

Infantilný hemangióm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Po narodení dieťaťa je jeho pokožka a telíčko dotlačené. Niekedy sa na ňom vyskytnú aj nejaké modriny, ktoré sú výsledkom strastiplnej cesty na tento svet. Pôrodné cesty vytvoria na tele bábätka fliačiky, ktoré ale časom zmiznú, a to vtedy, keď sa nielen pokožka, ale aj samotné dieťa aklimatizuje na nové prostredie, režim. Avšak, okrem týchto znakov, ktoré sú zapríčinené predovšetkým pôrodom, sa môžu na tele bábätka objaviť, hneď po narodení, alebo pár dní po, červené fľaky. Ide o hemangióm, nezhubný tumor, teda abnormálny zhluk krvných ciev. V nasledujúcom článku sa dočítate:

  • Čo je hemangióm.
  • Aké typy rozlišujeme.
  • Aké sú konkrétne prejavy a príznaky hemangiómu.
  • Kde možno badať riziká spojené s opisovaným nezhubným nádorom.
  • Aká je diagnostika a špecifická liečba.

Hemangióm je zhluk krvných cievok, ktorý sa vyskytuje na koži. Ide o nezhubný útvar, ktorý sa objavuje na tele novorodencov. A to najmä na miestach, kde sa nachádzajú cievy, vnútorné orgány, mozog, miecha, najčastejší výskyt je na pokožke tváre alebo na trupe či hrudníku. Spočiatku nemusí byť viditeľný. Ale neskôr sa môžu vyskytnúť drobné červené škvrny na jednom mieste, ktoré neskôr prerastú do celistvého fľaku. Rovnako aj farba sa mení, z jemnej červenej, na niekedy až bordovofialovú.

Hemngióm sa v niektorých krajinách ľudovo nazýva jahoda, a staré povery hovoria o tom, že ak sa žena v tehotenstve zľakne a v tom momente sa dotkne ktoréhokoľvek miesta na tele, po narodení má dieťa v tej oblasti tzv. jahôdku, teda symbol ľaknutia matky.

Aké typy poznáme?

Rozlišujeme dva druhy zhlukov ciev, a to:

  • Kongenitálny hemangióm: vzniká počas vnútromaternicového vývoja. Po narodení je miesto výskytu teplé, vyvýšené, ružovo až fialovo sfarbené, oválne.
  • Infantilný hemangióm.

Infantilný hemangióm: aj keď nie je viditeľný hneď po narodení dieťaťa, zvykne narásť až po niekoľkých dňoch, či týždňoch. Ma typickú červenú farbu a špecifickým znakom je rýchlosť rastu. Podľa typu infantilný hemangióm delíme na:

  • Povrchový hemangióm: viditeľné červené nádory na koži dieťaťa. Postupom času sa môže červená farba ešte viac zvýrazniť, niekedy je tumor až bordový. Rovnako aj povrch zhluku je „hrboľatý“, čiže tie zhluky krvi môžu byť na dotyk citeľné. Môže sa stať, že hemangióm prečnieva, teda nie je ploský a nekopíruje pokožku. Výskyt týchto povrchových zhlukov krvných cievok je až 50% – 60%.
  • Hĺbkový hemangióm: vyskytuje sa v 15% a ide o nádor pod kožou, ktorý nemusí, ale môže presahovať nad ňu. Zväčša nie je farebný, ale môže mať modrasté sfarbenie.
  • Zmiešaný hemangióm: ide o kombináciu oboch a takýto typ sa vyskytuje v 25% – 35%.
Autor: Kluva/Shutterstock

Podľa rozsahu delíme hemangiómy na:

  • Segmentálne: tento druh tvorí na tele tzv. mapy a zasahuje jeho väčšie oblasti. Považujú sa za viac rizikové, pretože môžu byť sprievodným faktorom pri vývojových abnormalitách.
  • Lokalizované: infantilné lokalizované hemangiómy sa vyskytujú samostatne a majú oválny až guľatý tvar.

Infantilné hemangiómy môžu byť aj neurčitého typu, tzv. multifokálneho typu.

Pri infantilnom hemangióme vieme rozlišovať tri jeho fázy. Prvá sa nazýva aj tzv. rastová fáza, ktorá trvá prevažne do 3. mesiaca života dieťaťa. Niekedy však môže povrchový hemangióm rásť až do 8. mesiaca života, v prípade hĺbkových hemangiómov môže rast pretrvávať až do prvého roku dieťaťa.

Po tejto fáze prichádza tzv. stabilizačná fáza, a po nej regresívna fáza, ktorá je špecifická postupným zmenšovaním tumoru. Je veľmi individuálne dĺžka poslednej etapy, u niektorého dieťaťa mesiace, u iného roky. Prvé dve fázy sa tiež zvyknú prelínať, zatiaľ čo povrchový hemangióm mizne, hĺbkový sa môže rozrastať. V štyroch rokoch dieťaťa je hemangióm vymiznutý u 60% prípadov detí. V siedmom roku je ukončená regresia v 75% prípadov. Kožné tkanivo po vymiznutí hemangiómu je zhrubnuté a môže dôjsť k zmene textúry kože, môže zostať v mieste výskytu aj jazva.

Aké zahŕňa hemangióm riziká?

Najčastejšou komplikáciou a najväčším rizikom pri infantilnom hemangióme je narušenie jeho povrchu a následné krvácanie, hnisanie, prípadne až zanesenie infekcie. Táto vážna komplikácia sa objavuje až v 15% prípadoch. Narušený povrch, tzv. ulcerácia, ohrozuje zdravotný stav dieťaťa. Najmä v oblastiach ako je tvár, pri konečníku a v okolí pohlavných orgánov. Ulcerovaný hemangióm, narušený, bolí, môže mať na dieťa trvalé následky a po zahojení rany zanecháva jazvu.

Prvotný znak akéhokoľvek narušenia, či hnisania, hemangiómu je v spozorovaní čiernych škvŕn. Sprievodná bolesť môže často skomplikovať liečbu.

Hemangiómy vyskytujúce sa na tvári, ktoré boli nejakým spôsobom narušené, poškodené, zasiahnuté, môžu tvár znetvoriť a vytvoriť na nej trvalé jazvy.

Veľký rizikom pre zdravotný stav dieťaťa je aj lokalita samotného hemangiómu. V prípade, ak sa nachádza tumor na očnom viečku, môže ovplyvňovať zrak dieťaťa. Tiež je schopný poškodiť zrak v dôsledku vyvolania veľkého tlaku na rohovku, sietnicu alebo zrakový nerv.

Ak sa nachádza hemangióm v horných dýchacích cestách, môže vplývať na dýchanie.

Z hľadiska psychologických následkov, dokážu hemangiómy spôsobiť znetvorenie tváre, alebo dieťa funkčne obmedziť. Tento zhluk krvných cievok negatívne ovplyvňuje vzhľad dieťaťa, čo môže mať zlý dopad na jeho psychiku, a viesť k vzniku sociálnych či psychických problémov. Preto sa niektorí rodičia utiekajú k možnosti trvalého odstránenia infantilného hemangiómu, pretože sú vystavovaní negatívnym reakciám okolia. Avšak na odstránenie hemangiómu sú potrebné vyšetrenia a rovnako aj odborná konzultácia s lekárom.

Autor: Julie DeGuia/Shutterstock

Diagnostika

V prvom rade je potrebné mať na pamäti- NEZANEDBAŤ hemangióm! Žiaden! Každý jeden je nutné včas a vždy prešetriť, diagnostikovať a v prípade potreby aj včas liečiť.

Prvé dni a mesiace je dieťa vystavované veľkej pozornosti zo strany rodičov a pediatra. Tí sledujú nielen jeho zdravotný stav, ale aj kondíciu, reflexy, vzhľad a rovnako aj rôzne zmeny, napríklad nálad reakcií na konkrétne podnety, ale aj zmeny, týkajúce sa vývoja a tela dieťaťa.

Ak postrehnú akékoľvek odchýlky, okamžite ich detailnejšie skúmajú a riešia. Rovnako je to aj pri spozorovaní a raste infantilného hemangiómu. Vtedy je potrebné hneď vyhľadať pediatra, alebo špecializované pracovisko, ktoré dôsledne vyšetrí nález. Niektoré deti totiž vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pretože môže nastať situácia, že tumor vyrastá hĺbkovo, respektíve nejde o povrchový hemangióm, a tým pádom môže zasahovať do niektorého vnútorného orgánu a ovplyvňovať jeho funkciu a kondíciu. Preto je potrebné vyšetriť rozsah a charakter abnormálneho zhluku krvných ciev.

 

Správna diagnostika hemangiómu závisí aj od miesta výskytu. Vykonáva sa biopsia a histologické vyšetrenie, na základe ktorého dokážu doktori charakterizovať a odlíšiť diagnózu hemangiómu od iných cievnych anomálii.

Jednou z vyšetrovacích metód je teda kožná biopsia, pri ktorej sa odstráni kus kožného tkaniva a následne sa vyšetrí pod mikroskopom.

Ďalšou možnosťou vyšetrenia hemangiómu, na základe jeho lokality, je sono, ktoré zistí mieru hĺbky. Teda či je hemangióm hĺbkový, a môže zasahovať a poškodzovať blízky orgán.

Rovnako aj magnetická rezonancia slúži na určenie rozsahu segmentálnych hemangiómov.

Ak je potrebná liečba, je nutné ju aplikovať včas, aby ste dokázali predísť a eliminovať neskoršie následky. Lekári vám môžu predpísať lieky, ktoré pôsobia pri rastovej fáze hemangiómu, a tento rast zastavujú. Ak už je hemangióm v druhej fáze, je potrebné so špecialistom vyhľadať iné alternatívy liečby.

Autor: Larysa Dubinska/Shutterstock

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Kavernozny hemangion

Článok/kavernozny hemangiom

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červený výrastokdetské a dorastové lekárstvohemangiomatozakoža