12.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Infekcia obličiek

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcia obličiek (pyelonefritída) je typ infekcie močových ciest, ktorá sa zvyčajne začína v močovej trubici alebo v močovom mechúre a prechádza do jednej alebo obidvoch obličiek.Infekcia obličiek si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak nie je liečená správne, môže natrvalo poškodiť obličky alebo sa baktérie môžu rozšíriť do krvného obehu a spôsobiť infekciu ohrozujúcu život človeka.

Vznik a príčiny

Baktérie, ktoré vstúpia do močového traktu, majú schopnosť množiť sa a postupovať ďalej do obličiek. Ide o najčastejšiu príčinu infekcie, ktorá sa objavuje aj po operácii obličiek. Vyššiemu riziku vzniku infekcie sú vystavené tehotné ženy.

Zadržiavanie moču a všetko, čo spomaľuje jeho odtok z tela alebo znižuje schopnosť vyprázdniť močový mechúr pri močení (vrátane obličkového kameňa), môže mať vplyv na infekciu. Patria sem aj zdravotné stavy poškodzujúce imunitný systém, napríklad diabetes a HIV. Aj niektoré lieky, napríklad na prevenciu odmietnutia transplantovaných orgánov, majú podobný účinok. Infekcia sa môže objaviť aj po poškodení nervov okolo močového mechúra.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky infekcie obličiek patrí horúčka, zimnica, bolesť svalov, bolesť brucha, časté močenie, nevoľnosť a vracanie, krv v moči (hematúria) a zakalený moč.

Diagnostika

Infekcia obličiek sa dá zistiť z krvného testu alebo zo vzorky moču. Ďalšie testy môžu zahŕňať ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo cystouretrogram, ktorý produkuje špeciálne kontrastné röntgenové snímky.

Liečba

Antibiotiká sú prvou líniou liečby infekcie obličiek. Ak je infekcia stále prítomná, pacient bude pravdepodobne potrebovať ďalší cyklus antibiotík, pri ťažkých infekciách obličiek aj hospitalizáciu. Podľa rozhodnutia nefrológa alebo urológa môže neskôr podstúpiť operáciu na opravu štrukturálnej abnormality obličky, ak ju infekcia zmenila.

Prevencia

Riziko infekcie obličiek možno znížiť krokmi na prevenciu infekcií močových ciest. Patrí k nim pitie množstva tekutín, najmä vody. Tekutiny pomáhajú odstrániť baktérie z tela. Je dôležité vyhýbať sa oneskoreniu močenia a pri nutkaní močiť. Prospešné je vyprázdniť močový mechúr ihneď po pohlavnom styku. Po močení je vhodné utierať sa spredu dozadu, pomáha to zabrániť šíreniu análnych baktérií do močovej trubice.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchačasté močeniehorúčkainfekciakrv v močinevoľnostobličkyvracanie