12.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Inkontinencia (únik) moču

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Inkontinencia moču – strata kontroly nad močovým mechúrom – je bežný problém prevažne ženskej časti populácie. Závažnosť sa pohybuje od príležitostného úniku moču pri kašli alebo kýchnutí po závažnejšie formy, keď pacient nie je vôbec schopný močzadržať. Tento problém častejšie postihuje starších ľudí. Niekedy pomáha eliminovať nepohodlie alebo úplný únik moču jednoduchá zmena životného štýlu. V iných prípadoch je nutné lekárske ošetrenie a chirurgická intervencia.

Vznik a príčiny

Únik moču postihuje ľudí v každom veku. Z hľadiska pohlavia trápi 3-krát viac žien ako mužov. Tridsať až päťdesiat percent žien udáva občasný únik moču. Inkontinencia nie je choroba, je to príznak. Môže byť spôsobená zvykmi (zadržiavanie moču), základnými zdravotnými problémami alebo fyzickými ťažkosťami. Dočasná močová inkontinencia je únik moču zapríčinený stimuláciou močového mechúra v dôsledku zvýšeného objemu moču, pod vplyvom nápojov, potravín a liekov pôsobiacich diureticky. Patrí medzi ne alkohol, kofeín, sýtené nápoje, umelé sladidlá, čokoláda, čili papričky, potraviny s vysokým obsahom korenia, cukru alebo citrusových plodov, lieky na srdce a krvný tlak, sedatíva a svalové relaxancie a vysoké dávky vitamínu C. Močová inkontinencia môže byť tiež zavinená ľahko liečiteľnými zdravotnými stavmi, ako sú infekcie močových ciest a zápcha. Inkontinencia moču môže byť i pretrvávajúci stav, spôsobený základnými fyzickými problémami alebo zmenami vrátane tehotenstva (v dôsledku hormonálnych zmien, zvýšenej hmotnosti plodu, tlaku plodu), pôrodu (vinou oslabenia svalov panvového dna alebo poškodenia nervov močového mechúra), veku (starnutie spôsobuje ochabnutie zvieračov močového mechúra), menopauzy (po menopauze ženy produkujú menej estrogénu, hormónu, ktorý pomáha udržiavať sliznicu močového mechúra a uretry zdravé). Inkontinencia moču môže byť aj dôsledkom hysterektómie (operácie, ktoré zahŕňajú ženský reprodukčný systém vrátane odstránenia maternice, môžu poškodiť podporné svaly panvového dna, to môže viesť k inkontinencii), zväčšenia a rakoviny prostaty u mužov, prítomnosti nádorov v malej panve, močových kameňov, ale aj neurologických porúch (roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, mŕtvica, mozgový nádor alebo poranenie chrbtice). Ďalšou z príčin môže byť nadváha, ktorá okrem iných komplikácií spôsobuje zvýšenie tlaku na močový mechúr a okolité svaly.

Typy inkontinencie

Prvý typ močovej inkontinencie je stresová inkontinencia. Ide o únik moču v prípade zvýšeného tlaku okolitých svalov na močový mechúr. U väčšiny ľudí dochádza k takému úniku pri kýchnutí alebo silnom kašli, pri smiechu, cvičení alebo zdvíhaní ťažkých bremien.

Druhý typ je urgentná inkontinencia. Prejavuje sa náhlym silným pocitom nutkania na močenie, ktorý nedokáže pacient ovládať vôľou. Nutkanie prichádza neočakávane, často v noci, a je veľmi intenzívne. Častým dôsledkom je mimovoľný únik moču. Príčinou býva prebiehajúca infekcia, ale i neurologická porucha alebo diabetes.

Ďalší typ je inkontinencia z pretekania. Typickým príznakom je pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra, ktorý núti postihnutého opakovane navštevovať toaletu. Po vykonaní potreby pocit neúplného vyprázdnenia pretrváva, avšak následný pokus o močenie je neúspešný.

Reflexná inkontinencia je stav spôsobený neurologickým ochorením alebo úrazom, pri ktorom bola poškodená miecha či mozog. V tomto prípade ide o reflex mechúra, ktorý sa vyprázdňuje automaticky, mimovoľne, bez možnosti ovládať ho.

Za funkčnú inkontinenciu sa považuje stav, keď vykonaniu potreby bráni fyzické alebo mentálne postihnutie.

Existuje aj zmiešaná inkontinencia, kombinujúca niektoré formy úniku moču.

Diagnostika

Lekár v prvom rade musí určiť typ močovej inkontinencie. Pravdepodobne začne dôkladnou históriou (anamnéza) a fyzickým vyšetrením. Súčasťou vyšetrenia môže byť jednoduchý manéver, ktorý dokáže preukázať inkontinenciu (pri kašli). Súčasťou diagnostiky je rozbor moču kvôli identifikovaniu biologickej príčiny (príznaky infekcie, stopy krvi alebo iné abnormality) a denník. Doň si pacient poznamenáva množstvo tekutiny a potravín, ktoré za deň prijal, ich zloženie, čas príjmu aj prípadnú epizódu úniku moču v súvislosti s prežívaním stresu a podobne. Lekár môže tiež zrealizovať vyšetrenie na zistenie zostatkového množstva moču v močovom mechúre. Po vymočení do zbernej nádoby lekár kontroluje množstvo zvyšného moču v močovom mechúre pomocou katétra alebo ultrazvukovým testom. Veľké množstvo zostávajúceho moču v močovom mechúre môže znamenať, že pacient má obštrukciu v močovom trakte alebo problém s nervami či svalmi močového mechúra.

Ak sú potrebné ďalšie informácie, lekár môže odporučiť ďalšie testy, ako sú urodynamické vyšetrenia a ultrazvuk panvy. Zvyčajne sa vykonávajú, ak lekár zvažuje operatívne riešenie problému.

Liečba

Liečba spočíva v posilnení svalov panvového dna, pravidelnom cvičení a úprave životosprávy, prípadne v použití liekov, operácie a hygienických pomôcok. Kegelove cviky majú spevniť svaly panvového dna po pôrode, tehotenstve alebo operácii. Dôležitá je úprava životosprávy a pravidelný režim vykonávania malej potreby. Farmakoterapia spočíva v podávaní estrogénov, stimulátorov α a β adrenoreceptorov a tricyklických antidepresív, ktoré zvyšujú hladinu sérotonínu a noradrenalínu v nervovom systéme. Základné postupy chirurgickej liečby sú: páskovanie (suburetrálna inzercia pásky), aplikácia látok do periuretrálneho priestoru a kolposuspenzia.

Prevencia

Inkontinencii moču nie vždy možno predísť. Na zníženie rizika pri mimovoľnom úniku moču je nutné zachovať si zdravú hmotnosť, praktizovať pravidelne cvičenia panvového dna, vyhýbať sa dráždeniu močového mechúra prostredníctvom diuretík, ako je kofeín, alkohol a kyslé potraviny. Odporúča sa tiež konzumácia vlákniny, ktorá zabraňuje zápche.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
časté nutkanie na močeniemočová inkontinenciamočový mechúr