10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Izolovaná hypertriglyceridémia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Izolovaná hypertriglyceridémia (familiárna hypertriacylglycerolémia, FHTG) je autozomálne dominantné ochorenie, ktoré sa v populácii vyskytuje pomerne často. V laboratórnych parametroch sú prítomné zvýšené hodnoty triacylglycerolov. U pacientov je vyššie riziko akútneho infarktu myokardu aj ischemickej choroby dolných končatín. Liečba zahŕňa diétne opatrenia, zákaz alkoholu, v indikovaných prípadoch farmakoterapiu.

Vznik a príčiny

Familiárna hypertriacylglycerolémia je autozomálne dominantné ochorenie. U pacientov dochádza k tvorbe lipoproteínov s veľmi nízkou hodnotou (VLDL – zlý cholesterol) obzvlášť bohatých na triacylglyceroly (TAG). Zvýšená syntéza TAG je spojená so zvýšenou syntézou žlčových kyselín. Z tohto dôvodu FHTG pravdepodobne spôsobuje zle, alebo vôbec nefungujúci spätný transport žlčových kyselín prostredníctvom enterocytov tenkého čreva. Zvýšenú tvorbu VLDL si môžu pacienti často spôsobiť aj nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov, rizikovým faktorom je aj obezita.

Príznaky

U pacientov sa prejavujú známky aterosklerózy, je prítomné vyššie riziko akútneho infarktu myokardu a ischemickej choroby dolných končatín. Môže sa spájať s metabolickým syndrómom. Rizikom je prechod do chylomikrónového syndrómu.

Diagnostika

V laboratórnych parametroch ukazujú zvýšené hodnoty TAG v plazme nalačno (4,5 – 5,6 mmol/l) na izolovanú hypertrigliceridémiu. V diferenciálnej diagnostike odlišujeme familiárnu kombinovanú hyperlipidémiu, pri ktorej nachádzame aj hypercholesterolémiu (zvýšené LDL). Klinicky sa prejavuje aj hyperurikémia a hyperglykémia.

Liečba

Pri nefarmakologickej liečbe je nevyhnutná diéta zahŕňajúca obmedzenie príjmu tukov (najmä z hovädzieho a bravčového mäsa a margarínov s vyšším obsahom trans-mastných kyselín), reštrikciu sacharidov a zákaz konzumácie alkoholu. Dôležitý je aj pravidelný pohyb. Liečba hypolipidemikami zabraňuje vzniku chylomikrónového syndrómu. Liekom prvej voľby sú fibráty (fenofibrát). Pri známkach metabolického syndrómu je indikovaná liečba statínmi, najmä ak dochádza k zvyšovaniu koncentrácie cholesterolu v plazme. Používa sa aj kyselina nikotínová (niacín).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aterosklerózacievyinfarktsrdce