30.06.2023 • 7 minút na prečítanie

Keď žlčník udrie: Čo spôsobuje bolestivé záchvaty žlčníka?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Riziko žlčníkového záchvatu zvyšuje aj chronický stres. Žlčníkové kamene má až 15 percent ľudí, nie u každého sa však prejavia.

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • čo je žlčník a na čo nám slúži
  • čo sú žlčníkové kamene
  • ktoré rizikové faktory vedú k tvorbe žlčových kameňov a žlčníkovému záchvatu
  • ako vzniká žlčníkový záchvat
  • ako sa žlčníkový záchvat prejavuje
  • ako dlho môže žlčníkový záchvat trvať
  • ako prebieha liečba žlčníkového záchvatu
  • kedy je nevyhnutné vyhľadať pomoc lekára
  • či budete musieť po odstránení žlčníka držať prísnu diétu

Žlčníkový záchvat je jeden z najbolestivejších stavov gastrointestinálneho traktu, ktorý sa môže objaviť z ničoho nič. Jeho príčinou bývajú najčastejšie žlčové kamene, ktoré môžu brániť odtoku žlče. 

Čo je žlčník a na čo nám slúži?

Žlčník je malý orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza pod pečeňou v pravej hornej časti brucha. Mnoho ľudí si myslí, že sa v ňom tvorí žlč. Opak je však pravdou. Žlč sa neustále tvorí v pečeni a následne sa odvádza do žlčníka, kde je skladovaná, až pokým sa nenajeme. Pri konzumácii jedla obsahujúceho tuky uvoľní črevo hormón cholecystokinín, ktorý signalizuje žlčníku, aby sa stiahol a uvoľnil uloženú žlč do tenkého čreva. 

Žlč je dôležitá predovšetkým pre vstrebávanie tukov. Pomáha rozkladať tuky na menšie kvapôčky, podporuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch a iných látok, má antimikrobiálne vlastnosti a môže ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry. Pozostáva z niekoľkých látok vrátane cholesterolu, žlčových solí a vody

Čo sú žlčníkové kamene?

Žlčníkové kamene sú útvary, ktoré sa zvyčajne tvoria, keď sú látky ako cholesterol alebo bilirubín v žlči príliš koncentrované, až stuhnú na kamene, alebo keď sa žlčník nevyprázdňuje správne. Môžu byť rôznej veľkosti od zrnka piesku až po golfovú loptičku. Až 15 % ľudí má žlčníkové kamene, no väčšina z nich sa nemusí nikdy prejaviť. 

Existujú dva hlavné typy žlčových kameňov:

  • Cholesterolové

Ide o najbežnejší typ žlčových kameňov. Zvyčajne majú žltozelenú farbu, pretože pozostávajú najmä z cholesterolu a tuku. Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, ktorá je prirodzene produkovaná pečeňou a tiež sa získava prostredníctvom určitých potravín.

  • Pigmentové

Pigmentové žlčové kamene sa tvoria vtedy, keď sa v žlči nachádza príliš veľa bilirubínu. Sú tmavohnedej alebo čiernej farby. Bilirubín je pigment, ktorý pochádza z rozpadu červených krviniek. Zvýšené hladiny bilirubínu sa môžu prejavovať aj žltačkou, kedy zožltne koža a očné bielka.

Ktoré rizikové faktory vedú k tvorbe žlčových kameňov a žlčníkovému záchvatu?

Čím sme starší, tým je viac pravdepodobné, že sa u nás vytvoria žlčníkové kamene a následne aj žlčníkový záchvat. Po dosiahnutí veku 40 rokov riziko začne stúpať. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí:

  • Pohlavie

Ženy sú náchylnejšie na tvorbu žlčových kameňov a žlčníkové záchvaty ako muži, najmä počas tehotenstva alebo počas hormonálnej substitučnej liečby.

  • Obezita

Nadmerná telesná hmotnosť môže narušiť rovnováhu cholesterolu a žlčových solí, čo podporuje tvorbu kameňov.

  • Rýchle chudnutie

Príliš rýchle chudnutie napríklad prostredníctvom nárazových diét môže zvýšiť riziko tvorby žlčových kameňov. Pri nedostatočnom príjme tukov v potrave nemusí byť žlčník dostatočne stimulovaný na uvoľňovanie žlče. To môže viesť k stagnácii žlče v žlčníku, čím sa zvyšuje riziko tvorby žlčových kameňov.

  • Neaktívny životný štýl

Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity môže viesť k spomalenej funkcii žlčníka a stagnácii žlče, čím sa zvyšuje riziko tvorby žlčových kameňov.

  • Nezdravé stravovacie návyky

Diéta s vysokým obsahom tuku, cholesterolu a nízkym obsahom vlákniny môže prispieť k tvorbe žlčových kameňov.

  • Rodinná anamnéza

Výskyt žlčových kameňov v rodine zvyšuje pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov aj žlčníkových záchvatov.

  • Pridružené ochorenia

Stavy, ako cukrovka, cirhóza pečene, Crohnova choroba alebo kosáčiková anémia, môžu zvýšiť riziko tvorby žlčových kameňov.

Žlčníkový záchvat lieky
Kateryna Kon/shutterstock.com

Ako prispieva chronický stres k žlčníkovému záchvatu?

Dlhodobý stres a hnev môžu narušiť normálne tráviace procesy, čo vedie k zmenám funkcie žlčníka a zloženia žlče. Stresové hormóny uvoľňované počas obdobia chronického stresu ovplyvňujú kontrakciu a vyprázdňovanie žlčníka, čo prispieva k tvorbe žlčových kameňov.

Emocionálny stres a hnev môžu navyše ovplyvniť výber stravy, ako je konzumácia jedál s vysokým obsahom tukov alebo prejedanie sa, čo zvyšuje riziko tvorby žlčových kameňov. 

Okrem toho zmeny pohyblivosti čriev, ako aj zápal vyvolaný stresom, môžu ovplyvniť tok žlče a prispieť k dysfunkcii žlčníka. Preto je zvládanie chronického stresu a hnevu prospešné pri prevencii alebo znižovaní rizika žlčníkových záchvatov.

Ako vzniká žlčníkový záchvat?

Žlčníkový záchvat sa objaví vtedy, keď žlčový kameň vycestuje zo žlčníka do žlčovodu, ktorý upchá a bráni žlči, aby odtekala von. Táto prekážka spôsobí, že sa žlčník začne prudko rozťahovať a sťahovať v snahe vytlačiť von žlč aj cez kameň. Roztiahnutie stien žlčníka stimuluje receptory bolesti, čo vedie k charakteristickej bolesti brucha spojenej so žlčníkovým záchvatom.

Bolesti zvyčajne prejdú, ak sa kameňu podarí pohnúť z miesta, čím sa uvoľní prekážka a žlč môže zase vytekať von. Ak však kameň uviazne v žlčových cestách, môže to viesť k závažnejším komplikáciám, ako je zápal žlčníka (cholecystitída) alebo zápal pankreasu (pankreatitída).

Ako sa žlčníkový záchvat prejavuje?

Žlčníkový záchvat sa zvyčajne objaví po zjedení väčšieho mastného jedla, pretože vtedy je žlč najviac potrebná, aby strávila tuky. Kŕče žlčníka, ktorý sa snaží pretlačiť von žlč aj napriek odporu kamienka, môžu byť od miernej ťažkosti a nevoľnosti až po ostrú bolesť, pripomínajúcu bodnutie nožom. Niekedy môže byť bolesť taká silná, že má pacient problém nadýchnuť sa

Bolesť je lokalizovaná pod pravým rebrovým oblúkom, no môže vyžarovať aj do pravého ramena alebo medzi lopatky. V niektorých prípadoch môže byť pociťovaná aj na hrudníku, pripomína pálenie záhy alebo dokonca infarkt myokardu

Medzi ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú žlčníkový záchvat, patrí:

  • nevoľnosť a zvracanie
  • nadúvanie, plynatosť
  • pocit plnosti v hornej časti brucha,
  • horúčka, zimnica
  • tmavý moč

Ako dlho môže žlčníkový záchvat trvať?

Trvanie žlčníkového záchvatu sa u ľudí môže líšiť. V niektorých prípadoch môže trvať len niekoľko minút, zatiaľ čo v iných môže trvať aj niekoľko hodín. Intenzita bolesti počas záchvatu môže tiež kolísať, od mierneho nepohodlia až po silnú vysiľujúcu bolesť, typicky charakterizovanú epizódami kolikovitých bolestí, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Trvanie a intenzita záchvatu závisia od faktorov, ako je veľkosť a umiestnenie žlčového kameňa.

Aká je prvá pomoc pri žlčníkovom záchvate a následná liečba?

Liečba žlčníkového záchvatu zvyčajne zahŕňa manažment bolesti, riešenie základnej príčiny, kameňov a prevenciu budúcich záchvatov. V rámci prvej pomoci sú pacientovi predpísané lieky proti bolesti na zmiernenie nepohodlia počas akútneho záchvatu. Ak sa ako príčina identifikujú žlčové kamene, možnosti liečby môžu zahŕňať:

  • Pozorovanie

Ak je žlčníkový záchvat mierny a veľmi zriedkavý, môže sa zvoliť prístup „počkáme a budeme to sledovať“ s pravidelným monitorovaním zdravotného stavu, na posúdenie frekvencie a závažnosti príznakov záchvatu.

  • Medikácia

Niektoré lieky, ako je kyselina ursodeoxycholová, môžu byť predpísané na rozpustenie cholesterolových žlčových kameňov počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Táto možnosť liečby však nie je vhodná pre všetky typy žlčových kameňov.

  • Chirurgický zákrok

Najbežnejšou a definitívnou liečbou žlčových kameňov je chirurgické odstránenie žlčníka, známe ako cholecystektómia. Často sa vykonáva laparoskopicky v celkovej anestézii. Počas tohto minimálne invazívneho zákroku urobí chirurg niekoľko malých rezov v bruchu, cez ktoré vloží nástroje vrátane malej kamery. Tá umožňuje chirurgovi vizualizovať operačnú oblasť na monitore. Pomocou nástrojov sa žlčník opatrne vypreparuje a vytiahne sa von cez jeden z malých rezov. Laparoskopická cholecystektómia vo všeobecnosti ponúka kratší čas na zotavenie, menšiu pooperačnú bolesť a znížené zjazvenie v porovnaní s tradičnou otvorenou operáciou.

Cholecystektómia sa zvyčajne odporúča pri opakovaných záchvatoch žlčníka, závažných príznakoch, komplikáciách alebo veľkých žlčových kameňoch.

Žlčníkový záchvat čo jesť
Iryna Inshyna/shutterstock.com

Kedy je nevyhnutné vyhľadať pomoc lekára?

Zo všetkých ľudí so žlčníkovými kameňmi dostane žlčníkový záchvat približne jedna tretina. Žlčníkový záchvat je zdravotná pohotovosť, ktorá si vyžaduje okamžitú starostlivosť, preto neignorujte silnú bolesť pod pravým rebrovým oblúkom a nesnažte sa ju liečiť sami voľnopredajnými liekmi proti bolesti. Lekára vyhľadajte ihneď, ak máte niektorý z týchto príznakov žlčníkového záchvatu:

  • intenzívna, dlhotrvajúca bolesť
  • zvracanie
  • vysoká horúčka
  • zimnica
  • žltnutie kože
  • zožltnutie očných bielok
  • história žlčových kameňov

Dokáže naše telo stráviť potravu aj bez žlčníka?

Po odstránení žlčníka môžete stále konzumovať jedlo bez výrazných obmedzení aj s obsahom tuku. Hlavnou funkciou žlčníka je ukladanie a koncentrovanie žlče, ktorá pomáha pri trávení tukov. Bez žlčníka tečie žlč priamo z pečene do tenkého čreva. Zatiaľ čo u niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť dočasné tráviace komplikácie, ako je hnačka, telo sa časom prispôsobí. Nemusíte sa preto obávať, že budete musieť dodržiavať prísnu diétu. Vo všeobecnosti sa odporúča konzumovať zdravú vyváženú stravu. 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/what-causes-a-gallbladder-attack

https://www.healthline.com/health/gallbladder-attack#gallstones

https://thesurgicalclinics.com/symptoms-gallbladder-attack/

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-am-i-having-gallbladder-attack

https://healthcare.utah.edu/general-surgery/gallbladder

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
žlčníkžlčníkové kamene