21.01.2022 • 5 minút na prečítanie

Január je mesiac povedomia o rakovine krčka maternice – nepodceňujte túto infekciu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na Slovensku sa ročne diagnostikuje asi 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice. Ide o druhé najčastejšie onkogynekologické ochorenie a štvrté najčastejšie rakovinové ochorenie u žien.  

Úmrtnosť je 150 až 200 žien za rok a každým rokom čísla stúpajú. Až 70% žien v rizikovom veku, teda vo veku 35-50 rokov, vynecháva pravidelné preventívne prehliadky. 

Svetová incidencia, teda počet nových prípadov, je približne 500 tisíc prípadov a takmer 80 % prípadov sa vyskytuje v menej rozvinutých krajinách, najviac v Južnej Amerike a v Afrike, kde ženy nemajú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť. 

Ako rakovina krčka maternice vzniká? 

Vyvolávajúcim faktorom pre vznik ochorenia je infekcia ľudským papilomavírusom (HPV), predovšetkým vysokorizikovými typmi. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko premeny normálnej bunky na rakovinovú v prítomnosti HPV infekcie, patria fajčenie, poruchy imunitného systému, iné sexuálne prenosné ochorenia, dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie či chronický zápal. Rovnako aj včasný začiatok sexuálneho života, promiskuita, vysoký počet pôrodov i potratov a zlé socioekonomické podmienky. Riziko HPV infekcie je vysoké už po prvom pohlavnom styku a trvá počas celého aktívneho sexuálneho života ženy. 

Počas života sa infikuje až 80 % žien, pričom 50 % z týchto HPV infekcií je rakovinotvorných. Imunitný systém si poradí s väčšinou infekcií, pričom priemerná dĺžka takéhoto procesu je 7 až 24 mesiacov. Riziko tvorí pretrvávajúca HPV infekcia, toto riziko sa s vekom zväčšuje. Vo vekovej skupine nad 35 rokov zostanú HPV pozitívne približne 3 % žien. HPV infikuje epiteliálne bunky kože a sliznice a vyvoláva buď benígne (nerakovinové) alebo malígne (rakovinové) lézie. Doteraz poznáme asi 130 druhov HPV. 

Vznik karcinómu krčka maternice je komplexný proces, ktorý má viac stupňov. Tento proces je spojený so začlenením genetického materiálu ľudského papilomavírusu (Human Papilloma Virus – HPV) do chromozómov buniek v sliznici krčka maternice. Takéto bunky sa začnú nekontrolovateľne množiť a sú označované ako rakovinové. 

Predrakovinové zmeny na krčku (dysplázie) označujeme ako cervikálne intraepiteliálne neoplázie (CIN). Rozlišujeme 3 typy na základe toho, akú hrúbku sliznice choroba postihne: 

  • ľahká dysplázia (CIN 1), 
  • stredne ťažká dysplázia (CIN 2), 
  • ťažká dysplázia (CIN 3). 
HPV vírus
Autor:G.Tbov/Shutterstock.com

Čo je ľudský papilomavírus, známy ako HPV? Ako sa šíri?   

HPV patri do skupiny tzv. DNA vírusov, ktorý napadá pokožku a sliznice ľudského tela. Do rodiny HPV patrí až niekoľko stoviek druhov genotypov. Tie sa rozdeľujú podľa onkogénneho potenciálu na dve skupiny. Prvou, väčšou skupinou sú nízkorizikové HPV, ktoré spôsobujú na tele malé uzlíky nazývané papilómy alebo bradavičky, ktoré nemajú vplyv na ľudské zdravie a neliečia sa. Avšak, okrem dvoch genotypov nízkorizikovej skupiny HPV 6 a HPV 11, ktoré najčastejšie spôsobujú genitálne bradavice. Tieto môžu každého nepríjemne potrápiť a je dobré ich odstrániť. Druhou skupinou sú vysokorizikové genotypy vírusu HPV. Táto skupina je nebezpečnejšia, pretože je spájaná s možným vznikom rakoviny. Do tejto skupiny patria napríklad HPV 16, HPV 18, ktoré majú v poslednej dobe na svedomí najviac prípadov rakoviny krčka maternice. HPV je sexuálne prenosná infekcia a odhaduje sa, že sa s ňou minimálne raz za život stretne až 80% všetkých ľudí na svete. HPV infekcia je vo väčšine prípadov nákazy odstránená imunitným systémom do 18 mesiacov. 

Vírus
Autor:Tatiana Shepeleva/Shutterstock.com

Prejavy začínajúcej a pokročilej rakoviny krčka maternice 

Klinický obraz predrakovinových stavov býva väčšinou nenápadný. Karcinóm sa prejavuje nepravidelným krvácaním alebo krvavým výtokom. Chudnutie, bolesti v podbrušku či tlak na stolicu alebo bolestivé nutkanie na stolicu sú prejavom už pokročilého ochorenia. 

Diagnostika 

Krčok maternice je ideálnym miestom pre uplatnenie plošného skríningového programu. Odber cytologického a bioptického materiálu je jednoduchý, pričom v súčasnosti je možné zistiť prítomnosť HPV a určiť jeho druh, sérotyp.  

Cytologické vyšetrenia sú vykonávané v akreditovaných laboratóriách s pravidelným auditom. Prísne požiadavky sú kladené aj na správny odber, nakoľko 50 % falošne negatívnych diagnóz má príčinu v nesprávnom odbere. Falošne pozitívne výsledky často vedú k nadliečeniu, prípadne k psychickému stresu žien. 

Ako prebieha liečba? 

Liečba ochorenia závisí od stupňa rozšírenia a od prognostických faktorov, teda aký predpokladáme vývoj choroby. Najdôležitejšie sú veľkosť nádoru, charakter šírenia, pozitivita lymfatických uzlín, histologický typ, stupeň diferenciácie, prenikanie rakovinových buniek do krvných a lymfatických ciev a celkový stav pacientky, najmä prítomnosť iných ochorení. 

Liečba je operačná a zahrňuje výkony ako konizácia, čo je diagnostická a terapeutická metóda, pri ktorej sa odstráni časť krčka maternice (cervixu), hysterektómia, teda operačné odstránenie maternice, radikálna hysterektómia, lymfadenektómia – odstránenie okolitých lymfatických uzlín, prípadne chemo-rádioterapia. 

Pokiaľ nie je odporúčaná operačná liečba, aplikuje sa ožarovacia liečba. U mladších žien je možnosť ponechania vaječníkov. Stratégia liečby prekanceróz – predrakovinových stavov závisí od histopatologického vyšetrenia, rozsahu a lokalizácii lézie. CIN 1 sa zvyčajne sledujú, ostatné lézie sú indikáciou k operačnému výkonu (konizácia). Po liečbe sú pacientky doživotne sledované. 

Ako sa môžu ženy pred týmto typom rakoviny chrániť? 

Rakovina krčka maternice je jediným typom rakoviny, ktorému sa dá úspešne predchádzať. Okrem pravidelných gynekologických vyšetrení, kde sa ženy pravidelne cytologicky vyšetria, v prípade pozitívneho nálezu sledujú, prípadne sa ich stav operačne lieči, sa dá rakovine krčka maternice zabrániť aj očkovaním. 

Ideálny vek na očkovanie je 13. rok života (to znamená medzi 12. a 13. narodeninami), pretože sa predpokladá, že osoba v tomto veku ešte nezačala sexuálny život. Nakoľko očkovacie látky nemajú terapeutickú funkciu, len ochrannú, je dôležité, aby bolo očkovanie realizované, keď je človek HPV negatívny, a teda nemá HPV. Zaočkovaná populácia sa naďalej musí zúčastňovať preventívnych prehliadok. Dôvodom je najmä skutočnosť, že ochorenie môže byť vyvolané sérotypom HPV, ktorého antigén nie je obsiahnutý v očkovacej látke. 

Na preventívne skríningové vyšetrenie karcinómu krčka maternice pozývali vlani svoje poistenky aj zdravotné poisťovne. „Pozvánky sme od mája minulého roku poslali viac ako 92 tisíckam poisteniek vo veku od 23 do 64 rokov. Skríningové vyšetrenie u gynekológa absolvovalo zhruba 6.100, čo je 6,6 percenta,“ konštatoval hovorca Dôvery Matej Štepiansky. Pripomína, že na túto diagnózu len na Slovensku každý rok zbytočne zomrie asi 200 žien. Ich ochorenie by sa mohlo vyvíjať inak, ak by prišli k lekárovi včas. 

Vakcína
Autor: Jarun Ontakrai/Sutterstock.com

Najčastejšie opakujúce sa mýty o HPV: 

  • HPV sa týka len žien 

Nákaza HPV sa týka rovnakou mierou žien i mužov. Častejšími prenášačmi HPV infekcií na svoje partnerky či partnerov sú muži. Aj pre mužov však existuje možnosť vakcinácie proti HPV. 

  • HPV spôsobuje len rakovinu krčka maternice 

HPV môže spôsobiť celý rad závažných ochorení u žien aj u mužov – rakovinu krčka maternice, vulvy, vagíny, či penisu. Riziko ochorenia na rakovinu v oblasti hlavy, hrtana a análneho otvoru, riziko papilomatózy hrtana a genitálnych bradavíc, sa týka mužov aj žien. 

  • Očkovanie je vhodné len pre tých, ktorí ešte nezačali sexuálne žiť 

Vakcína proti HPV má najvýraznejší efekt, keď sa aplikuje pred začatím sexuálneho života, t. j. v čase, keď sa jedinec ešte nestretol so žiadnym z HPV vírusov. Účinnosť vakcíny sa však preukázala aj u ľudí, ktorí sú už sexuálne aktívni. 

  • Vakcíny proti HPV spôsobujú vážne komplikácie a smrť 

Vo svete už bolo podaných vyše 206 miliónov dávok vakcíny proti HPV. Frekvencia výskytu nežiaducich účinkov je porovnateľná alebo nižšia ako pri iných bežne používaných vakcínach. Vakcíny neobsahujú vírusový genóm, a to ani „oslabený” (ako sa často nepravdivo uvádza). 

Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili FDA (USA), EMA (EÚ), WHO aj iné lekárske odborné spoločnosti. 

  • Zistili mi HPV pozitivitu/HPV ochorenie. Partner mi musel byť neverný

Nositeľom HPV infekcie je v určitom momente života až 80 % z nás. U niekoho HPV infekcie vymiznú, u niekoho môžu roky pretrvávať a až po niekoľkých rokoch sa prejaviť rozvojom HPV ochorenia. Nemožno teda s určitosťou povedať, kedy a od koho sa jedinec nakazil. 

  • Nemám HPV ochorenie, nemám HPV. 

HPV infekcia môže v tele zotrvávať niekoľko rokov a nijako sa neprejaviť. Preto sa HPV infekcia tak rýchlo šíri a v súčasnosti je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. 

Od nákazy do rozvoja genitálnych bradavíc alebo papilomatózy hrtana obyčajne uplynie niekoľko mesiacov. V prípade karcinómov to môžu byť aj desaťročia. 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne vaginálne krvácaniekrvácanie mimo menštruáciematernicarakovina krčka maternice