09.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Je estetickým problémom, no nie je nijako nebezpečná – prečítajte si o pityriasis versicolor

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pityriasis versicolor je bežná plesňová/kvasinková infekcia, ktorej prejavy sú fľaky na koži rôznej veľkosti či pigmentácie. Pityriasis versicolor možno poznať aj pod iným názvom, a to tinea versicolor. Vznik tohto ochorenia je podmienený druhom kvasiniek, ktoré prirodzene žijú na vašej pokožke. Táto kvasinka – Malassezia furfur – je druhom, ktorý zvyčajne nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. V skutočnosti mnoho mikroskopických organizmov (vrátane kvasiniek, ako je Malassezia), žije vo veľkých komunitách na vašej koži a pomáha vás chrániť pred infekciami a inými patogénmi, ktoré môžu spôsobiť poškodenie alebo ochorenie. S bunkami vášho tela žijú v symbiotických vzťahoch, pričom tieto kožné bunky a drobné organizmy sa navzájom podporujú a prospievajú si.

Niekedy sa však tieto kvasinky môžu vymknúť kontrole, začať sa spontánne množiť a spôsobiť tak kožné ochorenie, ktoré mení prirodzenú farbu a pigmentáciu vašej pokožky. Keď k tomu dôjde, môžu sa u vás objaviť škvrny na koži, ktoré sú svetlejšie alebo tmavšie ako svoje okolie. Tento patologický stav väčšinou nstáva, keď druh Malassezia spôsobí infekciu alebo potlačí váš imunitný systém.

V tomto článku sa dozviete:

  • aký je pôvod tohto ochorenia,
  • jeho najbežnejšie príznaky,
  • aké poznáme rizikové faktory,
  • ako je diagnostikované,
  • ako mu predchádzať,
  • ako prebieha liečba ale aj kedy by ste mali vyhľadať lekára.

Čo spôsobuje vznik pityriasis versicolor?

Malassezia furfur žije aj na normálnej, zdravej pokožke všetkých ľudí. Ochorenie Pityriasis versicolor sa vyskytne, keď začne kvasinka nekontrolovateľne rýchlo rásť a množiť sa na povrchu kože. Lekári si dodnes nie sú istí, prečo sa to deje. Existujú však rôzne faktory, ktoré môžu podporovať rast týchto kvasiniek na koži a následný vznik infekcie, ako napríkad:

  • horúce a vlhké počasie,
  • nadmerné potenie,
  • mastná pleť,
  • oslabený imunitný systém,
  • hormonálne zmeny,
  • život v horúcom podnebí.

Nakoľko kvasinky rastú prirodzene na vašej pokožke, pityriasis versicolor nie je nákazlivá. Tento stav môže postihnúť ľudí akejkoľvek farby pleti. Je pravdepodobnejšie, že postihne dospievajúcich a mladých dospelých. U starších je najväčšia pravdepodobnosť vzniku pityriasis versicolor, najmä ak navštívia oblasť so subtropickým podnebím.

U niektorých ľudí to môže spôsobiť emocionálne utrpenieproblémy s nízkym sebavedomím.

Autor: Kateryna Kon/Shutterstock

Aké sú príznaky pityriasis versicolor?

Pigmentácie na koži sú najvýraznejším príznakom pityriasis versicolor a tieto škvrny sa zvyčajne objavujú na rukách, hrudníku, krku alebo chrbte. Kyslá látka, ktorú produkujú rastúce kvasinky spôsobuje, že oblasti postihnutej kože majú inú farbu ako koža okolo nich. Pityriasis versicolor, ktorá sa vyvinie u ľudí s tmavou pokožkou, môže viesť k strate farby kože, známej ako hypopigmentácia. U niektorých ľudí môže pokožka naopak stmavnúť namiesto zosvetlenia. Tento stav je známy ako hyperpigmentácia. Škvrny tak môžu byť rôzneho charakteru:

  • svetlejšie (častejšie) alebo tmavšie ako okolitá koža,
  • ružové, červené alebo hnedé,
  • suché a šupinaté,
  • výraznejšie pri opaľovaní,
  • náchylné na miznutie v chladnejšom a menej vlhkom počasí.

Niektorí jedinci, u ktorých sa vyvinie pityriasis versicolor, nemajú žiadne významné zmeny vo farbe pleti alebo vzhľade. Okrem zmeny farby pokožky sa môže objaviť aj svrbenie kože.

Ktoré ochorenia je možné si s pityriasis versicolor pomýliť?

Niektoré kožné problémy majú podobné príznaky, a tak sú za často mylne považované za pityriasis versicolor. Jedným z týchto problémov, môže byť:

  1. Vitiligo – choroba, pri ktorej strácate farbu pleti,
  2. Pityriasis rosea – stav spôsobujúci malé vyrážky, ktoré sa rozprestierajú po celom tele.

Vitiligo sa však môže líšiť od pityriasis versicolor niekoľkými zreteľnými spôsobmi:

  • vitiligo neovplyvňuje textúru vašej pokožky,
  • vitiligo sa zvyčajne objavuje na prstoch, zápästiach, podpazuší, ústach, očiach alebo slabinách,
  • vitiligo často tvorí škvrny, ktoré sú symetrické (rovnaké na oboch stranách tela).

Na druhej strane, vyrážky spôsobené pityriasis rosea môžu byť tiež podobné pityriasis versicolor, avšak týmto vyrážkam zvyčajne predchádza tzv. „herald patch“ – osamelá červená šupinatá škvrna, ktorá sa objaví niekoľko dní alebo týždňov pred celotelovým postihnutím. Táto vyrážka sa zvyčajne objavuje v tvare vianočného stromčeka na chrbte. Taktiež nie je známe, čo spôsobuje tento stav, ale predpokladá sa vírusový pôvod. Rovnako ako pityriasis versicolor, pityriasis rosea nie je ani škodlivá, ani nákazlivá.

Autor: naiichoeii/Shutterstock

Aké sú rizikové faktory pre rozvoj pityriasis versicolor?

Vyššiemu riziku vzniku tohto stavu vás môžu vystaviť rôzne environmentálne ale aj biologické faktory, najmä:

  • rodinná anamnéza pityriasis versicolor,
  • nadmerné potenie,
  • vlhké, teplé podnebie,
  • slabý imunitný systém,
  • užívanie liekov, ktoré oslabujú imunitný systém,
  • niektoré druhy rakoviny.

Kedy by ste mali kontaktovať svojho lekára?

Ak sa u vás objavia príznaky pityriasis versicolor, môžete sa rozhodnúť liečiť tento stav aj sami. Existuje mnoho voľnopredajných antifungálnych liečiv, ktoré môžu eliminovať nežiaduco sfarbené škvrny na koži. Ak však táto samoliečba nie je účinná, mali by ste kontaktovať svojho lekára. Možno okrem týchto voľnopredajných prípravkov budete potrebovať aj liek na predpis na lepšiu kontrolu vašich príznakov.

Autor: shutting/Shutterstock

Ako sa diagnostikuje pityriasis versicolor?

Ak sa vám na koži vytvoria čudne sfarbené fľaky alebo vyrážky, ktoré nezmiznú ani po samoliečbe navštívte svojho lekára. Ten pri vyšetrení môže zistiť, či máte pityriasis versicolor, už len pohľadom na škrvny.

Ak nie je možné určiť diagnózu pohľadom na kožu, váš lekár vám odoberie kožné bunky na testovanie jemným zoškrabaním pokožky. Namočí ich do hydroxidu draselného (KOH) a potom sa prezerajú pod mikroskopom, aby sa zistilo, či obsahujú kvasinky, ktoré spôsobujú tento stav. 

Váš lekár môže tiež použiť vyšetrenie pomocou Woodovej lampy. Tento špeciálny stroj využíva ultrafialové svetlo. Ak sú prítomné kvasinky, postihnutá koža sa pod svetlom javí ako žltá alebo zelená.

Okrem týchto metód váš lekár môže tiež vykonať biopsiu alebo odobrať vzorku tkaniva z postihnutej kože, ktorá sa následne tiež skúma pod mikroskopom. Aby sa potvrdilo, či máte túto infekciu, vzorku je možné otestovať aj na hubovej kultúre.

Autor: YJPTO/Shutterstock

V čom spočíva liečba pityriasis versicolor?

Ako sme už spomínali, ak vaše príznaky nie sú závažné, môžete sa rozhodnúť liečiť svoj stav doma. Voľne predajné antifungálne krémy alebo šampóny môžu byť dostatočne účinné na potlačenie infekcie. Tieto lokálne antimykotiká nanášate priamo na pokožku. Okrem krémov alebo šampónov môžu byť aj vo forme pleťovej vody, peny alebo mydla. Udržujú rast kvasiniek pod kontrolou. Príklady voľnopredajných liekov, ktoré možno použiť na liečbu pityriasis versicolor, zahŕňajú:

  • klotrimazol (napr. Canesten),
  • mikonazol (napr. Mikonazolium),
  • octopirox (napr. Mediket Versi),
  • sulfid selénu,
  • terbinafín.

Ak vyhľadáte pomoc kožného lekára, ten vám môže predpísať rôzne lieky, či už to sú lokálne krémy, ktoré možno aplikovať priamo na pokožku, ale aj tabletky. Príkladom liečiv obsiahnutých v krémoch je napríklad:

  • ciklopirox,
  • ketokonazol (napr. Nizoral).

Kožný lekár vám môže tiež predpísať tabletky na liečbu pityriasis versicolor, ako sú:

  • flukonazol (napr. Femgin),
  • itrakonazol,
  • ketokonazol.

Antifungálne tabletky sa môžu použiť na liečbu závažnejších alebo opakujúcich sa prípadov pityriasis versicolor. Niekedy ich lekári používajú, pretože rýchlejšie vyliečia infekciu. Na tieto lieky vždy budete potrebovať predpis. Nevýhodou je množstvo vedľajších účinkov. Počas tejto antifugálnej liečby je nutné, aby na vás lekár dohliadal.

Typ liečby bude závisieť od veľkosti, umiestnenia a hrúbky infikovanej oblasti. Liečba sa zvyčajne zbaví plesňovej infekcie. Avšak úprava zmeny farby kože môže trvať až niekoľko mesiacov.

Ako dlho bude trvať, kým sa vaša pokožka vráti do normálu?

Po diagnostikovaní pityriasis versicolor, z dlhodobého hľadiska liečba určite zlepší vašu prognózu. Avšak aj po potlačení až úplnom odstránení infekcie môže vaša pokožka zostať nepekne sfarbená niekoľko týždňov alebo mesiacov po liečbe. Taktiež existuje riziko, že vaša infekcia sa môže vrátiť, najmä keď sa počasie oteplí a bude vlhkejšie. Ak sa predsalen táto infekcia vráti, váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré budete preventívne užívať raz alebo dvakrát mesačne, aby príznakom predišlo.

Ako sa dá vzniku pityriasis versicolor zabrániť? Je to vôbec možné dosiahnuť?

Zabrániť opätovnému výskytu tohto stavu môže byť naozaj ťažké a zdĺhavé. Reinfekcie sú veľmi časté, práve z dôvodu, že kvasinky, ktoré spôsobujú ochorenie, sú súčasťou normálneho mikrobiómu, ktoré žije na vašej koži. Avšak ak vám bola diagnostikovaná pityriasis versicolor a liečba prebehla úšpešne, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste budúcim reinfekciám predišli. Ďalej v článku vám prinášame tipy pre životný štýl, ktoré vám môžu pomôcť predchádzať pityriasis versicolor, ak ste týmto ochorením postihnutí:

  1. Vyhýbajte sa nadmernému teplu a vlhkému prostrediu.
  2. Vyhýbajte sa nadmernému opaľovaniu – znížte celkový čas strávený na slnku, nakoľko práve to môže spustiť alebo zhoršiť príznaky – opálenie robí škrvny viditeľnejšími.
  3. Vyhýbajte sa nadmernému poteniu.
  4. Vyhnite sa používaniu mastných, olejových produktov na pleť či telo.
  5. Ak viete, že budete von, používajte šampón proti plesniam denne niekoľko dní pred pobytom na slnku.
  6. Natierajte sa opaľovacím krémom každý deň. Uprednostnite širokospektrálne nemastné zloženie s minimálnym slnečným ochranným faktorom (SPF) 30.
  7. Vyskúšajte šampón proti lupinám so sulfidom selénu.
  8. Noste voľné, vzdušné oblečenie.
  9. Uprednostňujte priedušné látky, ako je bavlna, aby ste predišli zbytočnému poteniu.

Predchádzať pityriasis versicolor môžete tiež používaním špeciálneho ošetrenia pokožky počas roka, keď ste na ňu najviac náchylní.

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
biele škvrny na pokožkedepigmentácia pokožkyhyperpigmentáciakožapigmentové škvrny