10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Jednoduchý opar

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jednoduchý opar (po latinsky herpes simplex) je veľmi rozšírené vírusové ochorenie. Prejavuje sa tvorbou pľuzgierikov vyplnených tekutinou, najčastejšie v okolí pier a genitálií. Choroba ustupuje v priebehu niekoľkých týždňov od vzniku jej prvých prejavov. Vírus sa prenáša priamym kontaktom medzi oparoma kožou. Menej často môže byť prenášaný prostredníctvom infikovaných predmetov (uteráky). Neexistuje žiadna liečba, ktorá by dokázala vírus z ľudského tela úplne odstrániť.

Vznik a príčiny

Jednoduchý opar je ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex (HSV). Existujú dva hlavné typy tohto vírusu: HSV-1 a HSV-2. Opar na ústach najčastejšie spôsobuje typ HSV-1, opar na genitáliách HSV-2. Tento rozdielny výskyt však nie je pravidlom. Oba typy vírusu sa šíria rovnako a ich prejavy sú nerozoznateľné.

Pri prvom stretnutí s ochorením bývajú príznaky spravidla rozsiahlejšie ako pri jeho návrate. Vírus môže po prvom nakazení človeka zostávať v jeho tele. Pri oslabení imunity, horúčke, únave, strese či pred menštruáciou sa môže opätovne prejaviť. U ľudí s dobrým zdravotným stavom nepredstavuje vážnejší problém. Komplikovanejší priebeh môže mať u chorých s poruchami imunity (napr. HIV+).

Príznaky

Prejavy jednoduchého oparu prechádzajú niekoľkými štádiami. V najskoršej fáze človek cíti svrbenie alebo pálenie v mieste budúceho oparu. Najčastejšie sa objavuje v okolí pier a nosa, vzácnejšie na genitáliách a pri očiach. Miesto vzniku oparu závisí od toho, kam sa vírus pri kontakte preniesol.

Po niekoľkých dňoch sa na týchto miestach objaví malý tvrdý bolestivý hrbolček. V priebehu pár dní sa zmení na pľuzgieriky vyplnené tekutinou. Tie po čase praskajú a vyzerajú ako malé otvorené mokvajúce ranky. V poslednom štádiu sa pokryjú chrastou, ktorá za pár dní odpadne. Celý priebeh trvá zvyčajne približne 2 týždne.

Rozsah prejavov môže byť väčší pri prvom nakazení vírusom (primoinfekcia). Vtedy býva opar väčší a hojí sa aj niekoľko týždňov. Niekedy môže primoinfekciu sprevádzať horúčka, bolestivé a opuchnuté ďasná, bolesť hrdla a zväčšenie krčných uzlín.

Vyhľadanie lekárskej pomoci nie je pri bežnom priebehu jednoduchého oparu nutné. Odborníci ho odporúčajú v prípadoch, ak je oslabený imunitný systém, opar sa nevylieči do 2 týždňov, jeho prejavy sú veľmi rozsiahle, objavuje sa často, sú ním zasiahnuté oči.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy herpes simplex býva zvyčajne jednoduché. Je založené na typickom vzhľade oparu. V niektorých prípadoch z neho môže lekár odobrať vzorky a poslať ich na vyšetrenie do laboratória.

Liečba

Herpes vo väčšine prípadov odchádza spontánne v priebehu 2-4 týždňov. Niektoré liečivá môžu priebeh ochorenia zrýchľovať a tak ho skracovať. Najčastejšie sa na opar používajú masti s obsahom látky, ktorá sa nazýva acyklovir.

Prevencia

Prevencia nákazy vírusom Herpes simplex spočíva v obmedzení úzkeho kontaktu s ľuďmi s oparom. Taktiež sa kladie dôraz na nezdieľanie uterákov, balzamov, rúžov na pery a nástrojov na holenie. Dôležité je tiež dôsledné dodržiavanie hygieny rúk.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlaherpes simplexhorúčkakožanosoparpálenieperypľúzgieresvrbenie