10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Kandidóza u mužov a žien

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kandidóza je pomerne bežná kvasinková infekcia, ktorá postihuje mužov i ženy. Zvyčajne je neškodná, ale môže byť nepríjemná a stále sa vracať. Nie je klasifikovaná ako sexuálne prenosná infekcia. Najčastejšie postihuje genitálne sliznice a ústnu dutinu.

Vznik a príčina

Kvasinka belostka obyčajná (Candida albicans ) sa vyskytuje prirodzene v/na tele zdravých jedincov a má tendenciu sa rozmnožovať v teplých a vlhkých podmienkach. Spôsobuje hubovú infekciu. To je hlavný dôvod, prečo je pohlavná forma tohto ochorenia omnoho menej bežná u mužov ako u žien. Aspoň raz v živote túto infekciu prekoná asi 75 percent žien. K premnoženiu týchto mikroorganizmov prispieva strava bohatá na cukor, obezita a oslabenie imunitného systému. Príčinou vaginálnej kandidózy i tohto ochorenia u mužov je nadmerný výskyt kvasinky Candida albicans. Táto huba sa prirodzene vyskytuje na koži zdravých ľudí, ale keď sa naruší prirodzená rovnováha kožnej flóry, môže sa premnožiť a vyvolá typické príznaky infekcie. U mužov obyčajne postihuje žaluď penisu, s príznakmi podobnými symptómom vaginálnej infekcie.

V prípade mužov sa kandidóza nemusí vyvinúť u každého jedinca, ktorý prišiel do kontaktu s kvasinkovou infekciou. Existujú dve skupiny mužov mimoriadne citlivých na rozvinutie infekcie. Prvú tvoria muži s konstrikciou predkožky, teda so zúženou predkožkou, ktorá znemožňuje odhalenie žaluďa. Tento stav vytvára priaznivé podmienky na rozmnožovanie kvasiniek a sťažuje hygienu genitálií. Preto kandidózu majú menej často obrezaní muži. Druhú skupinu tvoria jedinci s oslabeným imunitným systémom. Ľudia s diagnostikovanou cukrovkou majú väčšie riziko v dôsledku zvýšených hladín glukózy, ktorá podporuje rast a rozmnožovanie tohto mikroorganizmu. Zvýšené riziko vzniku kandidózy hrozí aj po ukončení liečby antibiotikami. Kandidóza môže postihnúť aj nechty na hornej a dolnej končatine. Prejavuje sa belavým povlakom na nechtoch, šupinatosťou, prípadne lámavosťou nechtov. Ak kandidóza postihne jazyk, ten sa potiahne belavým povlakom a prejaví sa vznikom nepríjemného zápachu z ústnej dutiny. U morbídne obéznych jedincov sa môže kandidóza objaviť aj v záhyboch kože, kde dochádza k lokálnemu podráždeniu, svrbeniu a vzniku zápachu.

Príznaky

V prípade kandidózy u žien vzniká biely vaginálny výtok hrudkovitej konzistencie, nepohodlie v intímnej oblasti, svrbenie a podráždenie vagíny a vznik bolesti a pichania počas pohlavného styku, prípadne počas močenia. U mužov sa ako prvý príznak objavuje začervenanie kože žaluďa pohlavného údu. V okolí predkožky často dochádza k opuchom a zdureniu. Po niekoľkých dňoch sa k týmto symptómom pridáva svrbenie, často sprevádzané pocitom pálenia, ktorý sa stáva intenzívnejším pri močení alebo počas sexuálneho styku. Pod predkožkou sa môže hromadiť biely výtok, ktorý vyzerá ako tvaroh a niekedy nepríjemne zapácha. Opuch predkožky následne spôsobuje bolesť pri pokuse predkožku pretiahnuť cez žaluď. Komplikuje to hygienu genitálu muža.

Diagnostika

Praktický lekár, sexuológ alebo dermatológ sa okrem anamnézy zamerajú na vylúčenie iných druhov infekcií, ktoré by sa mohli prejavovať podobnými symptómami. Fyzické vyšetrenie zahŕňa prehliadku genitálií, prípadne stery pomocou bavlneného tampónu, ktoré sa zasielajú na kultiváciu do laboratória. V niektorých prípadoch sa odoberá vzorka krvi kvôli vylúčeniu cukrovky ako možného spúšťača ochorenia.

Liečba

V prípade kandidózy u mužov je často účinná liečba voľne dostupnými liekmi, ako sú krémy na báze klotrimazolu (Canesten), prípadne orálne kapsuly na báze flukonazolu, ktoré upokojujú svrbenie a eliminujú infekciu. Klasická medicína využíva pri liečbe hubových infekcií tiež nystatiném alebo itraconazol.

Prevencia

Formou prevencie je pravidelná hygiena genitálií a používanie kondómu. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa použitiu agresívnych parfumovaných mydiel a sprchových gélov pri hygiene genitálií, lebo môžu spôsobiť podráždenie. Po umytí je dôležité genitálie správne osušiť. Nosenie voľnej bavlnenej spodnej bielizne môže pomôcť zabrániť vzniku vlhkosti v okolí genitálií, to znižuje pravdepodobnosť premnoženia mikroorganizmov. Prevencia vzniku cukrovky a obezity minimalizuje riziko vzniku tejto infekcie. V prípade opakujúcich sa infekcií sa odporúča obmedziť stravu bohatú na cukor.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
biely výtokbolesť počas močeniahnisinfekciakandidózakvasinková infekcipodráždená kožapohlavné orgánysvrbenie