Karotidová endarterektómia je chirurgický zákrok na odblokovanie karotickej artérie. Karotické artérie sú hlavné krvné cievy, ktoré obhospodarujú hlavu a krk. Zákrok savykonáva v prípade, keď sa jedna alebo obe karotidové artérie zúžia vinou nahromadenia tukových usadenín (plaku), známeho ako ochorenie krčnej tepny alebo stenóza karotickej artérie.
Ochorenie karotickej artérie obyčajne zapríčiňuje ateroskleróza, choroba, pri ktorej sa v tepnách vytvára plak. Podobný obsah sa vyskytuje v srdcových krvných cievach pri ochorení koronárnych artérií.
Plak obsahuje cholesterol, tuk, bunkový odpad, proteín či vápnik. Ateroskleróza môže spôsobiť, že karotidové tepny budú časom užšie a menej flexibilné. To obmedzuje prietok krvi do orgánov. Ochorenie krčnej tepny môže byť aj výsledkom iných ochorení, ktoré spôsobujú poškodenie tepien.
Okamžitú lekársku pomoc je dôležité vyhľadať pri príznakoch ako necitlivosť alebo slabosť tváre, ramena alebo nohy, problémy s rečou alebo strata zraku v jednom oku. Ak sa zúžená karotidová artéria ponechá bez liečby, môže to mať vplyv na tok krvi do mozgu. Zvyčajne preto, že sa v ňom sformuje krvná zrazenina a časť sa rozpadne a odplaví do mozgu. To môže viesť buď k mŕtvici, alebo k prechodnému ischemickému záchvatu (TIA), niekedy známemu ako mini mŕtvica – príznaky sú však dočasné a zvyčajne zmiznú do 24 hodín.
Diagnóza
Ochorenie karotickej artérie je zvyčajne diagnostikované, ak človek má príznaky mozgovej príhody alebo TIA, napríklad znecitlivenie tváre na jednej strane, znecitlivenie alebo slabosť v ramenách či nohách, problémy s rečou. Zúženie krčnej tepny však môže byť diagnostikované aj vtedy, ak pacienta testujú z iných príčin a lekár si všimne zúžené tepny (asymptomatická karotická stenóza). Následne sa testuje prívod krvi do mozgu.
Karotická endarterektómia môže významne znížiť riziko mozgovej príhody u pacientov s vážnym zúžením krčnej tepny. U ľudí, ktorí prekonali mozgovú príhodu alebo TIA, sa riziko ďalšej mŕtvice v najbližších troch rokoch po operácii zníži o tretinu. Operácia by sa mala vykonať čo najskôr po objavení symptómov.
Zákrok sa môže uskutočniť buď pod lokálnou, alebo celkovou anestéziou. Lokálna anestézia umožňuje chirurgovi monitorovať funkciu mozgu, keď je pacient pri vedomí. Počas procedúry sa urobí asi 10-centimetrový rez medzi rohom čeľuste a hrudnej kosti. Ďalší krok je malý rez pozdĺž zúženej časti tepny, aby sa odstránili tukové usadeniny. Tepny sa uzavrú stehmi alebo náplasťou a pokožka sa zašije.
Po ukončení procedúry pacientov monitorujú, väčšinu do 48 hodín prepustia do domáceho liečenia. Zväčša sú jedinými problémami po operácii dočasná necitlivosť alebo nepríjemné pocity na krku. Existuje však aj malé riziko vážnejších komplikácií.
Alternatívny zákrok
Karotidová endarterektómia je hlavnou liečbou zúženia krčnej tepny. Je však dostupná aj alternatívna procedúra, karotický stenting. Je to menej invazívny postup, pretože sa pri ňom nerobí rez v krku. Sieťový valec (stent) sa umiestni do zúženej časti tepny, aby ju rozšíril a umožnil plynulejší prietok krvi. Karotické stentovanie je spojené s vyšším rizikom mozgovej príhody počas postupu, najmä ak sa robí v prvých dňoch po objavení symptómov. Je to však užitočná alternatíva pre ľudí, ktorým hrozí vyššie riziko komplikácií z operácie.
Väčšine pacientov uvedená liečba a postupy pomáhajú zabrániť ďalšiemu poškodeniu mozgu a znižujú riziko mŕtvice. Ak však pacienti neprijmú zdravší životný štýl, tvorba plaku, zrazeniny a iné problémy v krčných tepnách sa môžu opätovne vrátiť.