04.07.2019 • 6 minút na prečítanie

Katarakta (Sivý zákal)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Katarakta je zakalenie obvykle čírej šošovky oka. Sivý zákal znemožňuje videnie. Pacienti tento symptóm často opisujú ako pohľad cez zahmlené okno. Ochorenie obmedzuje postihnutého, pretože sťažuje čítanie, riadenie auta a iné aktivity. Väčšina sivých zákalov sa rozvíja pomaly a v neskorších štádiách vyžaduje operáciu.

Vznik a príčiny

Šošovka, štruktúra očnej gule, ktorú postihuje sivý zákal, sa nachádza za dúhovkou, farebnou časťou oka. Funkciou šošovky je zaostrovanie svetla, ktoré prechádza do oka, a vytvorenie jasného, ostrého obrazu na sietnici, membráne citlivej na svetlo, ktorá funguje ako film vo fotoaparáte.

Väčšina sivých zákalov vzniká ako prirodzený prejav starnutia organizmu, prípadne v dôsledku poranenia šošovky oka. Niektoré zdedené genetické poruchy predstavujú zvýšené riziko vzniku tohto ochorenia. Katarakta môže byť spôsobená aj chirurgickým zákrokom v oblasti očí, zdravotnými problémami (diabetes) a dlhodobým užívaním steroidných liekov. Pri starnutí organizmu sa šošovky stávajú menej flexibilnými, menej priehľadnými a hrubšími. Tieto degeneratívne procesy, prípadne ich kombinácia s inými zdravotnými komplikáciami, spôsobujú, že tkanivo šošovky sa začne rozpadať, prípadne v ňom vznikajú zhluky, ktoré zakalia šošovku, a vznikne sivý zákal. Keď sa katarakta vyvíja naďalej, zakalenie sa stáva silnejším a postihuje väčšiu časť šošovky. Katarakta blokuje svetlo pri prechode cez šošovku, tak zabraňuje vzniku ostrého obrazu na sietnici. V dôsledku toho sa videnie javí rozmazané. Katarakta sa zvyčajne rozvíja v oboch očiach, avšak nie rovnomerne.

Podľa lokalizácie rozlišujeme niekoľko foriem tohto ochorenia. Katarakta postihujúca stred šošovky (nukleárna, jadrová katarakta) sa spočiatku prejavuje ako krátkozrakosť alebo dokonca dočasné zlepšenie videnia. Časom šošovka degeneruje, zmení sa jej sfarbenie – žltne, neskôr hnedne. Pokročilé zažltnutie alebo zhnednutie šošoviek spôsobuje ťažkosti pri rozlišovaní medzi odtieňmi farieb. Katarakta, ktorá postihuje okraje šošovky (kortikálna katarakta), sa začína ako belavé klinovité zakalenie šošovky (opacity) alebo pruhy na vonkajšom okraji šošovky, ktoré pomaly prechádzajú do stredu a zasahujú do svetla prechádzajúceho stredom šošovky. Katarakta, ktorá postihuje zadnú časť šošovky (zadná subkapsulárna katarakta), sa začína ako malá nepriehľadná oblasť v blízkosti zadnej časti šošovky, priamo v ceste prenikajúceho svetla. Často znižuje videnie pri jasnom svetle a spôsobuje oslnenie alebo pocit videnia svetelných korón okolo nočných svetiel. Tento typ katarakty má sklon postupovať rýchlejšie ako iné typy. Posledná je vrodená forma katarakty. Súvisí s genetickými faktormi, prípadne s prekonaním vnútromaternicovej infekcie alebo úrazu počas tehotenstva. Sivý zákal môže byť tiež dôsledkom myotonickej dystrofie, galaktozémie, neurofibromatózy typu 2 alebo rubeoly.

Faktory zvyšujúce riziko katarakty sú: narastajúci vek, cukrovka, nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu, fajčenie, obezita, vysoký krvný tlak, predchádzajúce zranenie alebo zápaly oka, predchádzajúca operácia očí, dlhodobé užívanie kortikosteroidov a konzumácia nadmerného množstva alkoholu.

Príznaky

Príznaky katarakty zahŕňajú zahmlené, nejasné alebo „zaprášené“ videnie, zhoršenie zraku, sprevádzané rozmazaným videním. Pacienti opisujú nárast ťažkostí s videním v noci, prípadne citlivosť na svetlo a oslnenie. Častá je potreba používania jasnejšieho svetla pri čítaní a iných činnostiach. Niektorí pacienti uvádzajú videnie svetelných korón okolo zdrojov svetla. Na ochorenie môže poukázať aj častá potreba výmeny okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Niektorí postihnutí opisujú symptómy ako zblednutie alebo zažltnutie farieb či dvojité videnie v jednom oku.

Diagnostika

Lekár prekontroluje anamnézu a príznaky a vyšetrí oči. Test zrakovej ostrosti používa Snellenove tabule na skúmanie kvality zraku. Pozostávajú z jedenástich riadkov písmen definovanej znakovej zostavy (optotyp). Pri vyšetrení si pacient zakrýva jedno oko a druhým sa pokúša čítať postupne menšie písmená na tabuli. Pri vyšetrení stojí alebo sedí 6 metrov od tabule. Nasleduje vyšetrenie štrbinovou lampou, ktorá očnému lekárovi umožňuje preskúmať štruktúry na prednej časti oka prostredníctvom intenzívneho lúča svetla, usmerneného cez štrbinu na osvetlenie rohovky, dúhovky, šošoviek a priestoru medzi dúhovkou a rohovkou.

Liečba

Keďže okuliare nedokážu túto očnú chybu korigovať, chirurgické liečenie je jediná efektívna forma terapie katarakty. Operácia sivého zákalu zahŕňa odstránenie zakalenej šošovky a jej nahradenie čistou umelou šošovkou. Umelá šošovka, nazývaná vnútroočná, sa umiestni tam, kde bola prirodzená šošovka, a zostáva trvalou súčasťou oka. Operácia sivého zákalu sa zvyčajne vykonáva ambulantne a nie je potrebná hospitalizácia. Počas operácie sivého zákalu očný lekár používa lokálne anestetikum na zamedzenie vzniku bolesti počas procedúry, pacient je však pri zákroku plne pri vedomí. Operácia je všeobecne bezpečná, existuje však malé riziko infekcie a krvácania a zvyšuje sa riziko odlúčenia sietnice. Po ukončení procedúry sa môžu v oku niekoľko dní vyskytovať nepríjemné pocity. K úplnému vyliečeniu dochádza v priebehu ôsmich týždňov.

Prevencia

Pravidelné očné vyšetrenia môžu pomôcť pri skorom odhalení katarakty. Vyhýbanie sa rizikovým faktorom (fajčenie, alkoholizmus, obezita) a dodržiavanie plánu liečby (pri cukrovke) sú rovnako vhodné formy prevencie. Konzumácia ovocia a zeleniny s vysokým obsahom antioxidantov pomáha udržiavať zdravie očí. Nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom zabraňuje rozvoju katarakty.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakuočná šošovkaproblémy so zrakomrozmazané videniešedý zákal