10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Katetrizácia srdca a koronárna angiografia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Katetrizácia srdca je invazívny diagnostický postup, ktorý poskytuje dôležité informácie o štruktúre a funkcii srdca. Za asistencie röntgenu sa do srdca zavedie katéter a vstrekuje sa kontrastná látka, ktorá dovoľuje zobraziť potrebné anatomické zmeny štruktúry srdcových tepien, napríklad ich zúženie.

Vznik a príčiny

Koronárna angiografia sa používa na diagnostiku srdcových stavov, pomáha plánovať budúcu liečbu a vykonávať určité postupy. Môže sa využiť po srdcovom infarkte, keď je zablokované zásobovanie srdca krvou, ďalej na diagnostikovanie anginy pectoris (keď obmedzený prítok krvi do srdca spôsobuje bolesť v hrudníku) a na plánované intervenčné alebo chirurgické zákroky, napríklad koronárnu angioplastiku, v rámci ktorej sa zväčšujú zúžené alebo blokované krvné cievy.

Koronárna angiografia je považovaná za najlepšiu metódu diagnostiky koronárneho srdcového ochorenia, pri ktorom tvorba tukových látok v koronárnych tepnách ovplyvňuje zásobovanie srdca krvou.

Ako sa robí zákrok
Počas operácie sa do cievy v hrudníku alebo v ramene vloží dlhá tenká flexibilná trubica (katéter). Pomocou navigácie röntgenovými snímkami sa špička katétra prenesie až do srdca a koronárnych artérií.

Do katétra sa vstrekuje špeciálny typ farbiva (kontrastné médium) a zhotovujú sa röntgenové snímky (angiogramy). Kontrastné médium je viditeľné na angiogramoch, ktoré zobrazujú krvné cievy, cez ktoré tekutina prechádza. Zvýrazňuje všetky krvné cievy, ktoré sú zúžené alebo zablokované. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii – počas procedúry je pacient bdelý, ale oblasť, v ktorej je vložený katéter, je umŕtvená.

Komplikácie

Srdcová katetrizačná a koronárna angiografia sú veľmi bezpečné. Ale, rovnako ako pri všetkých zákrokoch, existujú určité riziká, napríklad alergia na kontrastné farbivo (pred procedúrou by mal pacient prediskutovať s kardiológom všetky prítomné alergie), podkožné krvácanie na mieste, kde bol vložený katéter – po niekoľkých dňoch by malo ustáť. Existuje aj veľmi malé riziko závažnejších komplikácií vrátane poškodenia tepny v ramene alebo v nohe, kam bol vložený katéter, možnosť srdcového záchvatu, mŕtvice, poškodenia obličiek a veľmi zriedkavo smrti.

Pooperačná liečba
Pacient môže opustiť nemocnicu v ten istý deň, keď prebehla koronárna angiografia, po odpočinku a pozorovaní. Väčšina pacientov sa po procedúre cíti v poriadku, objavuje sa len mierna únava. Oblasť rany môže byť asi týždeň citlivá. Modriny ostanú niekoľko týždňov. Po procedúre sa odporúča vyhnúť sa aktivitám ako kúpanie, šoférovanie a zdvíhanie ťažkých predmetov.

Je potrebné venovať pozornosť akýmkoľvek prípadným komplikáciám a okamžite vyhľadať lekársku pomoc, ak sa zväčší opuch na mieste rany, rana nadmerne krváca, alebo sa zhorší krvný obeh v končatinách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
srdce