Hormón dehydroepiandrosterón (DHEA) je považovaný za otca všetkých hormónov, keďže telo si z neho vyrába rôzne iné hormóny. Je produkovaný v nadobličkách a jeho hladina klesá s pribúdajúcim vekom. Udržiavanie jeho optimálnej hladiny v organizme pomáha udržiavať imunitu, bojovať so stresom, pomáha pri budovaní svalovej hmoty a pri redukcii telesného tuku.
O stresových hormónoch sa hovorí veľa. Vieme, čo spôsobuje vyplavenie adrenalínu a kortizolu do krvi, ale ako ich eliminovať? Každá reakcia v našom tele potrebuje opačnú reakciu, aby sme jednoducho pokračovali v bežnom fungovaní. Priniesť telu pokojný stav po stresovej reakcii je prioritou pre naše zotavenie sa, pretože stres spotrebuje veľa paliva a živín a môže spôsobiť veľké škody – zápaly v tele či oxidáciu. Hormón, ktorý je hlavným bojovníkom proti kortizolu, je dehydroepiandrosterón. Ide o steroidný hormón (vyrobený z tuku, ktorý je teda potrebné mať v strave) produkovaný nadobličkami.
Vysoké hladiny kortizolu a nízke hladiny dehydroepiandrosterónu sa u niektorých ľudí môžu prejaviť ako návaly hnevu, návaly horúčavy, rôzne zmeny kože (t.j. začervenanie, rozacea na tvári, alergie, hyperpigmentácia a hypopigmentácia), problémy so žalúdkom a črevami, zatiaľ čo u iných ako strach, depresia, nedostatok energie, sklon k bakteriálnym a plesňovým infekciám, anémia a porucha termoregulácie (pocit prílišného tepla alebo chladu).
Produkcia dehydroepiandrosterónu je nízka, ak sú nadobličky vyčerpané. Toto je zvyčajne prípad u zrelých jedincov alebo mladých jedincov, ktorí sa nešetrili alebo neustále žijú v strachu, alebo tých, ktorí sa neustále fyzicky vyčerpávajú.
Príznaky a ochorenia spojené s nerovnováhou DHEA:
Bez dehydroepiandrosterónu ženy nemajú pravidelný menštruačný cyklus a muži sa cítia unavení. Obe pohlavia zažívajú stratu svalov a kostnej hmoty, stratu ochlpenia v podpazuší a ohanbí, atrofiu pohlavných orgánov, majú suchú a šupinatú pokožku, z kučeravých vlasov sa stávajú rovné a z mentálneho hľadiska majú títo ľudia nízku odolnosť voči stresu a averziu voči akejkoľvek zvukovej alebo vizuálnej stimulácii.
DHEA zabraňuje kalóriám privádzaným do tela, aby sa ukladali v podobe tukov. Vďaka tomu možno povedať, že ide o dôležitého strážcu štíhlej línie. DHEA je vo všeobecnosti ospevovaný kvôli jeho vplyvu pri chudnutí, a preto ľudia s nadváhou siahajú po výrobkoch obsahujúcich dehydroepiandrosterón. V skutočnosti sa to však už stalo problémom v oblasti hormonálnej substitučnej terapie. Pretože sa DHEA premieňa na iné hormóny, môžu jeho hladiny ovplyvňovať celkovú hormonálnu rovnováhu nášho tela. Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú aj hladinu hormónov, doplnky DHEA môžu narušiť činnosť týchto liekov a ich žiaduce účinky.
Hormón DHEA môžete do tela dostať výživovými doplnkami. Pre telo je to však mätúce, keďže organizmus zrazu dostane hormón, ktorý nevyrába na signály z mozgu sám a môže sa objaviť nepokoj a ďalšie príznaky, ak bude hladina DHEA zrazu vysoká. Oveľa múdrejší prístup k riešeniu problému je podporiť prirodzenú tvorbu v tele. Nesprávnym užívaním hormónov môžeme spôsobiť výraznú hormonálnu nerovnováhu, zmiasť žľazy a stimulovať nepotrebnú produkciu hormónov. Preto sa odporúča, aby sa tí, ktorí chcú podstúpiť hormonálnu substitučnú terapiu, najskôr poradili s lekárom, ktorý sa špecializuje na túto oblasť medicíny.
Nízka hladina dehydroepiandrosterónu nie je pre naše zdravie dobrá. Vedecký výskum dokázal, že existuje súvislosť medzi nízkymi hladinami DHEA a stavmi, ako sú ateroskleróza, Alzheimerova choroba a reumatoidná artritída, ktoré sú v skutočnosti ochoreniami, ktorým dominuje zápal. Dehydroepiandrosterón by mal byť, a v skutočnosti musí byť, dopĺňaný pacientmi, ktorí užívajú kortikosteroidy, pretože tieto steroidné hormóny bránia produkcii vlastného DHEA z jeho „blokovaných“ nadobličiek. Ak sa dehydroepiandrosterón blíži k dolnému limitu a pacient má príznaky nevyváženého anabolicko-katabolického pomeru, potom spolu s doplnkami dehydroepiandrosterónu musí pacient zmeniť svoj životný štýl, stravu, spánkové vzorce a spôsoby relaxácie, aby znižujú svoju produkciu kortizolu.
Dehydroepiandrosterón by sa mal užívať len podľa odporúčaní alebo návrhov lekára, aby sa predišlo príznakom, ktoré by mohli vzniknúť z vysokých dávok. Napríklad u žien, ktoré sú veľmi citlivé na testosterón, po užití vyššej dávky DHEA, ako sa odporúča, sa môže vyskytnúť akné, chlpatá alebo mastná pleť; zatiaľ čo u mužov s nadmernou konverziou na estradiol sa po užití vyššej dávky DHEA, ako sa odporúča, môže vyskytnúť nepochopiteľný nárast hrudníka, t.j. gynekomastia. To je ďalší dôvod, prečo všetkým, ktorí chcú podstúpiť hormonálnu substitučnú terapiu, sa dôrazne odporúča, aby radšej vyhľadali odbornú radu, než aby vzali veci do vlastných rúk.
Odborníci na výživu dokážu zo slín pacienta zistiť úroveň hormónu DHEA a nariadiť potrebné opatrenia individuálne. Existuje však niekoľko opatrení, ktoré zvládnete aj každý sám. Dostatok zdravých tukov v strave vytvorí cholesterol, z ktorého vzniká kortizol a DHEA. Áno, cholesterol nie je len zlý, je potrebný aj na tvorbu steroidných hormónov, zlepšenie nálady a nové bunkové membrány. Orechy, semienka, mastné ryby, avokádo, hydiny z voľného chovu, vajcia, maslo, grécky jogurt, kokos a olivový olej – to všetko prináša zdravé stavebné látky na ochranu tela pred stresom.
Udržujte príjem cukru na minime, a aj to zmierni účinky stresu na tele a pomôže regulovať hladinu cholesterolu. Proteíny ako súčasť raňajok sú skvelým začiatkom dňa, pomôžu k stabilnej nálade a nervovému systému. Vyššie uvedené zdroje tukov sú tiež vhodným zdrojom bielkovín a vitamínov skupiny B pre podporu nadobličiek a hladiny cukru v krvi. Pridajte dostatok zeleniny bohatej na minerálne látky a máte základ stravy na boj proti stresu.