12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kladivkový prst

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kladivkový prst je deformácia prsta spôsobená skrátením alebo poškodením šľachy narovnávajúcej prst. Prst sa postupne ohýba, nemožno ho narovnať a ďalším tlakom sa na vrchole prvého článku môže vytvoriť bolestivý otlak. Najčastejšie sa vyvinie na nohe vinou nesprávnej obuvi alebo na ruke pre zranenie pri športe.

Vznik a príčiny

Kladivkový prst sa vyskytuje zväčša na nohách, najčastejšou príčinou je nosenie tesnej obuvi a ponožiek. Prsty sú v obuvi natesno, vzájomne sa tlačia a postupne sa niektoré šľachy zmršťujú. Výsledkom je ohýbanie prsta (najčastejšie ide o druhý prst) smerom dohora. Navyše sa vytvára bolestivý otlak, prípadne kurie oko.

Rizikovým faktorom je aj vyšší vek. Klenba nohy pre ochabovanie tela klesá a noha akoby sa predlžovala. Šľachy sa skracujú a vzniká riziko kladivkového prsta. Kladivkový prst sa často vyvinie po zranení pri športe. Môže ho spôsobiť prudký náraz, ktorý má vplyv na kosť, ľahšia alebo ťažšia zlomenina. Príčinou tejto diagnózy môže byť aj vrodená chyba.

Príznaky

Kladivkový prst je na pohľad veľmi ľahko rozpoznateľný pre odlišné postavenie prsta. Nedá sa narovnať, je zohnutý a z radu prstov vytŕča. Tento jav sprevádzajú príznaky ako bolesť, citlivosť a opuch na vonkajšom kĺbe bezprostredne po poranení.

Diagnóza
Mnohí ľudia s kladivkovým prstom odkladajú návštevu lekára, keďže ruku alebo nohu vedia napriek tomuto problému plnohodnotne používať. Časom sa však problém zhoršuje a ak sa diagnóza nezachytí na začiatku a nelieči, prechádza do chronického stavu. Návšteva lekára by mala nasledovať bezprostredne po identifikovaní prvých symptómov. Röntgen prsta môže odhaliť zlomeninu. Lekár následne odporučí domáce spôsoby liečby alebo chirurgický zákrok.

Liečba

Mierny stav sa dá liečiť klasickým leukoplastom (prst sa fixuje na ostatné prsty), prípadne špeciálnymi náplasťami, ktoré sa snažia dať prst do pôvodnej polohy a zároveň predchádzajú tvorbe otlakov. Na rovnakej báze fungujú silikónové korektory. Ak ide o zlomeninu prsta, ktorej následkom je aj kladivkový prst, je potrebné nasadiť vhodnú fixačnú dlahu, prípadne šľachu zašiť a zranenie doliečiť.

Ak kladivkový prst prešiel do chronického štádia a domáce spôsoby liečby nezaberajú, odporúča sa operačný zákrok. V lokálnej anestézii sa odstráni otlak, skráti sa prvý článok prsta a kosť sa nastaví do správneho uhla. Rekonvalescencia trvá niekoľko týždňov.

Prevencia

Aby sa problém nevrátil, je nutná prevencia a vyhýbanie sa rizikovým faktorom. Keď sa stav zachytí v ranej fáze, odborníci odporúčajú vyhýbať sa všetkému, čo ho spôsobuje. V prípade kladivkového prsta na nohe ide o nosenie tesnej obuvi a ponožiek, v prípade prsta na ruke sa treba vyhýbať športovej činnosti, ktorá kladivkový prst spôsobila.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
deformácia nechtakladivkový prstprsty