25.04.2024 • 7 minút na prečítanie

Počuli ste už o ochorení s názvom skákavý prst? Postihuje čoraz viac ľudí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Skákavý prst či nesprávne lúpavý palec sa stále viac objavuje u žien v strednom veku. O jeho príznakoch, liečbe a príčinách sa dočítate na Lekár.sk.

Čo je to skákavý prst alebo palec a ako súvisí s pohybom prstov na ruke? 

Prsty ruky sú ovládané svalmi zo skupiny ohýbačov. Ohýbače sú svaly predlaktia, ktorých šľachy pokračujú až k prstom a vďaka ktorým vieme prsty ohýbať.

Problém nastáva, ak je ohnutie prsta bolestivé alebo pri ňom pociťujete tuhosť, pri ktorej môže dôjsť k lupnutiu – skočeniu. Prst či palec ostane v ohnutej polohe a bez pomoci ho nedokážete vyrovnať. 

Ku kostiam prstov sú šľachy ohýbačov pripojené tzv. pútkami, ktoré držia šľachu a kosť pokope a vytvárajú pre šľachu akýsi tunel. Delíme ich na typ A a C. Za normálnych okolností v nich šľachy svalov voľne kĺžu a pohyb prstov je ladný a jednoduchý. S vývinom pukavého palca je úzko späté práve pútko A1 (obrázok nižšie).

Skákavé prsty súvisia s ochorením 2. až 5. prsta ruky. Pri ochorení palca ruky, tzv. lupkavého palca, dôjde k zhrubnutiu šľachy, ktorá sa do pútka akoby nezmestí, čo spôsobuje bolesť a nepohyblivosť palca.

Aké sú príznaky skákavého palca či prsta na ruke? 

Skorým príznakom skákavého palca je najčastejšie bolesť na dotyk, mravčenie a sťažené ohýbanie v kĺbe. Typické príznaky sa delia do štyroch štádií podľa tzv. Green klasifikácie:

  • 1. štádium: Pacient pociťuje napätie a bolestivosť v oblasti pútka A1. Väčšinou má pocit, „akoby ho bolela kosť“.
  • 2. štádium: Postupne sa hlásia pocity „zasekávania“ prsta pri ohýbaní posledných a stredných článkov.
  • 3. štádium: Prst sa zablokuje v určitej polohe, z ktorej je možné dostať ho iba pomocou druhej ruky.
  • 4. štádium: Prst ostáva v blokovanej polohe.

Príčiny skákavého palca – ťažká manuálna práca, aj záhradkárčenie 

Presná príčina ochorenia nie je jasná, známe sú iba faktory, ktoré prispievajú k jeho vzniku. Najčastejšie majú so skákavým prstom problém ženy v strednom veku v rozmedzí 40 – 60 rokov. Rizikovými činiteľmi sú aktivity a povolania, v rámci ktorých sa aktívne venujete: 

  • svojej záhradke, upratovaniu, šitiu, masážam,
  • ochorenie môže byť spôsobené aj náhle, napríklad zvýšenou záťažou rúk, ak ste práve sťahovali nábytok z jedného miesta na druhé,
  • skákavý palec môže vznikať frekventovanejšie pri chorobách, akými sú cukrovka, dna a reumatoidná artritída.

Z rôznych dôvodov môže šľacha alebo pútko zhrubnúť, čím sa znemožní alebo sťaží voľný pohyb šľachy v pútku. Tento stav môže spôsobiť, že šľacha sa pútkom takmer uškrtí a prst ostane v blokovanom postavení a nedokáže sa hýbať.

Ako sa ochorenie skákavého palca diagnostikuje? 

Väčšinou postačuje klinické vyšetrenie, pri ktorom vám lekár hmatom vyšetrí bolestivý alebo nehybný prst/palec. Už pohmatom je možné cítiť tzv. lupnutie v mieste, kde došlo k zhrubnutiu šľachy alebo pútka. Niekedy vás lekár pri nejednoznačnom náleze a podozrení na iné ochorenie pošle na RTG vyšetrenie. 

Liečba skákavého palca – niekedy postačí dlaha, inokedy je nutná operácia 

Liečba skákavého prsta nemusí byť nutne vždy chirurgická, no závisí od štádia, v akom lekára navštívite. Pokiaľ si stav vášho prsta nevyžaduje chirurgickú liečbu, využíva sa alternatíva vo forme liekov a šetrenia končatiny: 

  • liečba nesteroidnými antiflogistikami, t. j. liekmi proti bolesti pôsobiacimi zároveň protizápalovo
  • liečba kortikoidmi (maximálne sa môžu podať 3 dávky)
  • fyzioterapia
  • šetrenie končatiny, nasadenie dlahy

V prípade medikamentóznej terapie pomocou liekov alebo zníženia záťaže vyvíjanej na postihnutý prst či lupkavý palec je návrat ochorenia častý a najúčinnejšia liečba je chirurgická. 

Chirurgická liečba skákavého palca 

Ak je u vás ochorenie vo veľmi pokročilom štádiu alebo lieky nezaberajú, môže vám byť navrhnutá chirurgická liečba, ktorá v súčasnosti vykazuje veľmi dobré výsledky s nízkym rizikom komplikácií.

Operácia skákavého prsta je mikrozákrokom, ktorý trvá zvyčajne 15 minút a prebieha v lokálnej anestézii. Jej princípom je prerezanie pútka, čím sa zväčší priestor pre utláčanú šľachu. Prerezané pútko sa neskôr zrastie, ale už je voľnejšie. Po krátkom sledovaní je pacient prepustený do domácej starostlivosti.

Komplikácie po zákroku sú zriedkavé, no možný je zápal, opuch alebo obmedzenie vystierania prsta. Návrat ochorenia po operačnej liečbe udáva iba 8 % pacientov.

Ako prebieha pooperačné obdobie? 

Mali by ste byť poučení o cvikoch, ktoré by sa mali vykonávať už na druhý deň po operácii. Približne na desiaty deň po nej sa vyberajú stehy. O jazvu sa starajte pravidelnou masážou, čím predídete tvorbe nových zrastov.

Pacientom sa neodporúča dvíhať akékoľvek predmety a rana by mala byť sterilne krytá. Niekedy je potrebné rátať s citlivosťou a miernym opuchom v operovanej oblasti. U manuálne pracujúcich ľudí je návrat do práce možný o 2 až 3 týždne po zákroku, pri ostatných povolaniach aj skôr.

Cviky vhodné po operácii skákavého palca

Cviky, ktoré je nutné vykonávať pravidelne, vám určite ukáže aj ošetrujúci lekár. Cviky po operácii lupkavého palca alebo prsta sa nelíšia a môžete ich vykonávať kdekoľvek. 

skákavý palec
Freepik.com

Základom je ohýbanie postihnutého prsta alebo palca smerom k dlani. Ohýbanie vykonávajte aspoň 3-krát za deň, podľa citlivosti rany.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia