Od svojho rozvinutia Sigmundom Freudom na prelome 19. a 20. storočia prešla psychoterapia dlhú cestu. Kognitívna behaviorálna terapia (CBT) je považovaná za jej najúčinnejšiu a najcennejšiu formu. Vedú ju špecialisti, zvyčajne ide o psychiatrov alebo psychológov. Prebieha formou individuálneho či skupinového rozhovoru s terapeutom, ktorý sa snaží identifikovať negatívne myšlienky, pomôcť ich pacientovi zvládať a reagovať na dané situácie „zdravšie”. CBT dokáže zlepšiť stav celého radu psychických ochorení. Bežná je v prípade zvládania smútku, traumatických zážitkov alebo problémov vo vzťahoch.
Prečo siahame po CBT?
Umožňuje rýchlu identifikáciu a riešenie možných emočných či psychických problémov, napríklad zvládanie príznakov psychických ochorení (schizofrénia, bipolárna porucha) a prevenciu relapsov týchto príznakov. Umožňuje tiež zvládanie stresových situácií, vyriešenie problémov vo vzťahoch, zlepšenie komunikácie s okolitým svetom, zvládanie smútku zo straty blízkej osoby, zvládanie fyzických ochorení a chronických bolestivých stavov.
Aké sú riziká?
Ako každá terapia, aj CBT prináša riziká. Pri odpovediach na otázky terapeutov sa pacient často môže cítiť trápne, či dokonca pociťovať výrazný smútok alebo hnev. Vyjadrenie emócií počas CBT je však pre jej správny priebeh veľmi dôležité. Pacient je konfrontovaný so situáciami, ktorým by sa radšej vyhol (napríklad púšťanie videí z lietadla pri strachu z lietania).
Ako CBT prebieha?
Prvá konzultácia slúži na zorientovanie terapeuta v pacientovom stave. Zisťuje, s akými problémami prichádza, prípadne sa snaží zistiť problémy, ktoré neprejavuje navonok.
Ďalšie sedenia sú viac konfrontačné. Terapeut sa snaží presvedčiť pacienta o iracionálnosti jeho konania. Snaží sa objasniť mu jeho negatívne myslenie, ale zároveň pomôcť lepšie reagovať na dané okolnosti.
Pacient musí byť pripravený plniť „domáce úlohy”, ktoré mu terapeut počas sedení zadá, je totiž dôležité naučené zručnosti ihneď trénovať mimo bezpečnej zóny miestnosti, kde prebieha terapia.
Ako dlho CBT trvá?
CBT nie je liek, po ktorého podaní človek prestane pociťovať problémy, s ktorými k terapeutovi prichádza. Ide o dlhodobý proces. Čím zodpovednejšie k CBT pacient pristupuje, tým dlhšie budú jej účinky pretrvávať. Zmeny možno očakávať po niekoľkých týždňoch až mesiacoch (ba dokonca rokoch) od začiatku terapie, čo môže byť frustrujúce. Dĺžka trvania je individuálna a závisí aj od závažnosti pacientovho stavu.
Výhodou CBT je, že ide o rozhovor s odborníkom, ktorý na pacientov stav a pocity nahliada s maximálnou objektívnosťou, preto sa s ním dá rozprávať aj o veciach, ktoré by človek nikomu inému neprezradil. Navyše terapeuti sú viazaní mlčanlivosťou a ak pacientova situácia neohrozuje jeho samotného alebo jeho okolie, informácie vyslovené počas terapie nesmú opustiť terapeutickú miestnosť.