Účinky slnečného žiarenia, cigariet a alkoholu výrazne ovplyvňujú tvorbu vrások.
V nasledujúcom článku sa dočítate:
Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v tele všetkých stavovcov. Skladá sa z aminokyselín a v ľudskom tele je obsiahnutá v spojivovom tkanive – teda najmä v koži, kostiach, v chrupavkách a šľachách. Nachádza sa aj v svalovom tkanive.
Kolagén má v tele mnoho dôležitých úloh. Jeho hlavná funkcia je stavebná – pomáha udržať štruktúru tkanív, poskytuje im oporu a silu. Okrem toho pomáha pokožke zbavovať sa starých odumretých buniek a nahrádzať ich novými.
Existuje mnoho typov kolagénu – v ľudskom tele je ich asi 28. Najdôležitejšie sú však 3, ktoré sa v tele vyskytujú najviac. Podľa toho, kde (v akom type tkaniva) sú zastúpené najviac, ich rozdeľujeme na:
Okrem uľahčenia procesu obnovy buniek je práve kolagén tou látkou, ktorá pomáha našej pokožke bojovať proti starnutiu. Vďaka nemu totiž pokožka:
S vekom sa prirodzene obsah kolagénu v tele znižuje. Kolagén sa stáva menej kvalitným a pre telo je náročnejšie vytvoriť nový.
Práve preto sa mnohí ľudia pokúšajú zvrátiť proces starnutia pomocou pitia kolagénových nápojov, užívaním kolagénových doplnkov či podstupovaním rôznych skrášľovacích procedúr sľubujúcich tvorbu kolagénu. To všetko podstupujú s cieľom vyhladiť vrásky, zmazať známky starnutia či celkovo zlepšiť stav pleti. Sú však tieto spôsoby účinné?
Myšlienka zvýšiť množstvo kolagénu napríklad rozrobením ho ráno do pomarančovej šťavy vo forme prášku, znie jednoducho. Stačilo by ho zamiešať do drinku, vypiť a vaša pleť dostane kolagén navyše. Rovnaký účinok sľubujú kolagénové kapsule, gumené cukríky či nápoje. V našom tele to však vôbec nefunguje takto jednoducho.
V skutočnosti totiž telo netuší, aký sme mali s nadbytočným kolagénom zámer. Pre telo je to len bielkovina navyše a použije ju tak, ako samé potrebuje. Buď na tvorbu iných bielkovín, na opravu chrupaviek alebo ešte jednoduchšie – uloží si ho do zásob. Nie však v podobe kolagénu.
Doplnok s kolagénom sa po vypití štiepi v žalúdku tak, ako každá iná bielkovina. Premieňa sa na menšie časti – konkrétne na aminokyseliny. Môžeme si ich predstaviť ako malé stavebné tehličky, s ktorými si už potom telo robí to, čo samé potrebuje.
Aminokyseliny sú základným stavebným prvkom pre tvorbu bielkovín a telo má možnosť použiť ich na tvorbu nových hormónov, stavebných bielkovín, na opravu poškodených tkanív či samotného kolagénu. Ak je aminokyselín nadbytok, nedokáže ich skladovať. Preto sú premieňané na glukózu a následne na energiu. Ak sa energia nevyužije, ukladá sa do tukových zásob.
Osud kolagénu v tele závisí od mnohých faktorov, najmä od zdravotného stavu každého človeka. U niekoho môže pomôcť k hydratovanejšej a pevnejšej pleti, no v kombinácii s nedostatkom pohybu a stravou s nadmerným príjmom kalórií tak pokojne môže namiesto vyhladenia pleti prispieť k priberaniu.
Kolagénové doplnky sú vhodné pre ľudí, ktorí majú prehľad o svojom kalorickom príjme a výdaji, aj o celkovom príjme bielkovín a majú dostatok pohybu.
Ako z vyššie uvedeného textu vyplýva, užívanie doplnkov má potenciál pomôcť pleti k obnove kolagénu. Avšak neexistuje žiadna záruka a omnoho pravdepodobnejšie využije telo prísun kolagénu úplne inak. Očakávať od nich vyhladenie vrások je prehnané.
Existujú štúdie, ktoré tvrdia, že pleť účastníčok užívajúcich kolagénové doplnky sa zlepšila oproti tým účastníčkam, ktoré užívali placebo. Pre objektivitu je však nutné podotknúť, že väčšina takýchto štúdií je financovaná práve výrobcami kolagénových doplnkov.
Užívanie kolagénových doplnkov má dlhodobo preukázané pozitívne účinky na pevnosť nechtov, vlasov a podporu pohybového aparátu.
Kolagén prijímame denne aj z našej stravy. Medzi potraviny s vysokým obsahom kolagénu patria najmä vysokoproteínové jedlá, napríklad:
Telo potrebuje viac, než len prísun bielkovín a kolagénu. Potrebuje byť schopné vytvoriť si vlastný kolagén. Ak mu v tom chcete pomôcť, mali by ste myslieť na to, že na proces obnovy a tvorby kolagénu telo potrebuje dostatok nasledovných látok:
Inou možnosťou na zvýšenie obsahu kolagénu v pleti je terapia pomocou čoraz častejšie spomínaného prístroja Morpheus.
Ide o zariadenie, ktoré využíva spojenie mikroihiel a rádiofrekvenčnej energie. Mikroihly preniknú do pokožky a v jej hĺbke rádiofrekvenčná energia pomocou tepla stimuluje obnovu vášho vlastného kolagénu a elastínu, ktorý sa už v pleti nachádza.
Nejde teda o dopĺňanie kolagénu, ale o obnovu a posilnenie už prítomného kolagénu, ktorý stratil svoju kvalitu. Výsledkom omladzovacej procedúry by mala byť pleť:
Štúdia publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology potvrdila, že používanie mikroihličiek v kombinácii s rádiofrekvenciou je účinné v stimulácii produkcie vlastného kolagénu, a tým aj v redukcii viditeľných vrások, línií a jaziev po akné.
Mikroihličkovanie je vo všeobecnosti považované za účinnú a bezpečnú procedúru. Vykonáva sa po aplikácii krému na znecitlivenie a nemala by byť bolestivá. Po jej vykonaní vzniká na pleti dočasné začervenanie a opuch, ktoré sú bežným vedľajším účinkom a v priebehu pár hodín (maximálne dní) odznejú.
Pre dosiahnutie účinkov je potrebné procedúru podstúpiť opakovane a nie je to vôbec lacná záležitosť. Jedno ošetrenie stojí približne 300 eur. Opäť však platí, že každé telo je jedinečné a reaguje na liečbu inak. Preto môžu byť výsledky u niekoho viditeľnejšie a citeľnejšie než u iného.
Ošetrenia na stimuláciu kolagénu sú drahé a nie každý si ich môže dovoliť. Čo však môže urobiť každý a takmer zadarmo je – myslieť na prevenciu pred jeho stratou.
O kolagén sa totiž predčasne a zbytočne pripravujete aj sami, pokiaľ svojej pleti nevenujete potrebnú starostlivosť a ochranu. Príčinou straty kolagénu môže byť aj obyčajné opaľovanie sa, fajčenie či pitie alkoholu.
Nebezpečné UV žiarenie totiž preniká do hĺbky kože a tvorbou škodlivých molekúl (tzv. voľných radikálov) poškodzuje kolagénové vlákna. UV žiarenie spôsobuje ešte väčšie škody, ak trávite slnením priveľa času, ak sa pravidelne nenatierate ochranným krémom s SPF (sun protection factor) a ak sa slnečnému žiareniu vystavujete opakovane.
Veľký vplyv na stav kolagénu v pleti má okrem slnečného žiarenia aj fajčenie. Poškodzuje kolagén hneď na niekoľkých úrovniach. Nielenže poškodzuje už vytvorený kolagén, ale aj brzdí tvorbu nového.
Hlavnou príčinou je nikotín obsiahnutý v cigaretách. Táto látka totiž spôsobuje zúženie krvných ciev, čo narúša ich schopnosť priviesť k tkanivám potrebný kyslík. Bez kyslíka tkanivám chýba výživa, a tak nedokážu produkovať nový potrebný kolagén. Výsledkom je zostarnutá pokožka, ktorá má vrásky a stratila svoju elasticitu.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23089-collagen
https://www.healthline.com/nutrition/collagen
https://www.webmd.com/diet/collagen-health-benefits
https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/a42661216/morpheus8-review/
https://www.womenshealthmag.com/beauty/a42229374/kim-kardashians-morpheus8-review/