10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Kolika

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Kolika je stav sprevádzaný častým, dlhotrvajúcim a intenzívnym plačom alebo nervozitou zdravého dieťaťa. Trápi veľa dojčiat. Uvedené symptómy sa vyskytujú bez zjavného dôvodu. Epizódy koliky sú časté večer. Vzhľadom na nejasnú príčinu vzniku koliky nie je pre lekára jednoduché zvoliť adekvátnu liečbu. Niekedy pomôže vylúčenie konzumácie produktov z kravského mlieka alebo užívanie probiotík.

Príznaky

Charakteristickým príznakom koliky je nástojčivý, intenzívny neutíchajúci plač až krik dieťaťa, s prejavmi bolesti v oblasti mimického svalstva. Na rozdiel od plaču vyjadrujúceho hlad alebo potrebu výmeny plienky, v prípade koliky dieťa plače bez zjavného dôvodu. Plač má predvídateľné načasovanie, epizódy až záchvaty plaču sa vyskytujú prevažne večer. Počas epizódy plaču sa mení sfarbenie tváre, ktorá výrazne očervenie, pokožka v okolí úst zbledne. Počas plaču je dieťa napäté. Prejavuje sa to napriamením končatín, zaťatím pästí, oblúkovitým prehnutím chrbta a napätím v brušných svaloch.

Vznik a príčiny

Všeobecne za koliku považujeme stav, keď je intenzívny plač dieťaťa prítomný tri alebo viac hodín denne, tri alebo viac dní v týždni počas troch alebo viacerých týždňov. Epizódy kolík obvykle vrcholia po dosiahnutí 6 týždňov veku dieťaťa a výrazne klesajú po treťom až štvrtom mesiaci veku. Objavujú sa u 15-20 percent dojčiat nezávisle od spôsobu výživy. Príčina vzniku koliky nie je známa. Môže byť dôsledkom mnohých faktorov, avšak stále nie je úplne preskúmané, prečo sa zvyčajne vyvíja relatívne neskoro po prvom mesiaci života, prečo sa vyvíja v určitých časových intervaloch a prečo častejšie postihuje jedincov mužského pohlavia.

Za potenciálne príčiny vzniku koliky niektorí lekári považujú fakt, že tráviaci systém dieťaťa ešte nie je úplne vyvinutý. Existujú tiež úvahy o vplyve nerovnováhy prospešných baktérií v zažívacom trakte a o formách potravinovej alergie a neznášanlivosti,prekrmovaní alebo nedostatočnom prikrmovaní dieťaťa. Niektoré hypotézy tvrdia, že koliky sú skorými formami migrén, prípadne že ich zapríčiňuje stres a úzkosť matky. Aj keď ide o stav, ktorý väčšinu rodičov stresuje a majú obavy o zdravie dieťaťa, koliky nespôsobujú dieťaťu krátkodobé a ani dlhodobé zdravotné problémy. Na druhej strane výskumy dokazujú, že u matiek detí s kolikou existuje zvýšené riziko popôrodnej depresie, predčasné ukončenie dojčenia a pocity zlyhania, viny, vyčerpania, bezmocnosti alebo hnevu. K zmierneniu plaču niektorých detí dochádza po uvoľnení črevných plynov a rozhýbaniu črevnej pasáže. Plyn je pravdepodobne výsledkom prehltnutého vzduchu počas dlhšie trvajúceho plaču dojčaťa.

Diagnostika

Prvým úkonom lekára je fyzické vyšetrenie dieťaťa a anamnéza kvôli odhaleniu príčin koliky dieťaťa. Vyšetrenie zahŕňa meranie telesnej konštitúcie dieťaťa (telesná výška, hmotnosť, obvod hlavy), sledovanie srdcových oziev, dýchacích pohybov, peristaltických pohybov čriev a kontrolu ostatných častí tela (končatiny, prsty, oči, uši a pohlavné orgány). Lekár tiež sleduje reakcie dieťaťa na podnety ako dotyk a pohyb. Sleduje prítomnosť zmien, ktoré by nasvedčovali prebiehajúcemu zápalu, infekcii alebo alergii. Laboratórne testy, zobrazovacie techniky (röntgen, MRI, CT) nie sú zvyčajne potrebné, avšak v nejasných prípadoch pomáhajú vylúčiť iné možné príčiny (vnútorné krvácanie).

Liečba

Hlavný cieľ liečby je čo najviac upokojiť dieťa a zabezpečiť podporu rodičov, ktorí pri tomto stave prežívajú zvýšený stres. Vhodné je skúšaním zistiť upokojujúce stratégie dieťaťa. Patrí medzi ne používanie cumlíka, prechádzky na čerstvom vzduchu, hojdanie v kočíku, jazda v aute, zavinutie dieťaťa do deky, teplý kúpeľ, jemná masáž bruška, prehrávanie zvuku tlkotu srdca alebo tichých upokojujúcich zvukov, stlmenie svetiel a obmedzenie iných vizuálnych stimulov, nastavenie vhodných postupov kŕmenia. Ak tieto stratégie nezaberú, lekár rodičom odporučí krátkodobé študovanie stravovacích návykov. Jeho úlohou je odhaliť potravinovú alergiu či neznášanlivosť. Prejavili by sa vyrážkou, sipotom, vracaním alebo hnačkou. Existujú štúdie skúmajúce vplyv probiotických baktérií (Lactobacillus reuteri) na zmiernenie kolík detí. Starostlivosť o dieťa, ktoré má koliku, môže byť vyčerpávajúca a stresujúca aj pre skúsených rodičov. Medzi stratégie, ktoré rodičom uľavujú od stresu, patrí striedanie partnerov pri plačúcom dieťati, vyhradenie „času pre seba“, potrebného na regeneráciu síl a upokojenie, rozprávanie o svojich pocitoch s rodinnými príslušníkmi, priateľmi a lekárom, neodsudzovanie sa za to, že dieťa plače, a starostlivosť o vlastné zdravie.

Prevencia

Používané čajov proti nadúvaniu môže pomôcť pri plynatosti, ale pri liečbe dojčenských kolík nie sú efektívne. Vhodné je, aby takéto čaje konzumovala matka dieťaťa. Prípravky s obsahom simetikonu prinášajú pozitívny efekt pri vyššej produkcii črevných plynov a prehĺtaní vzduchu. Strava neobsahujúca mliečne výrobky je efektívna v prípade intolerancie kravskej bielkoviny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bruchonervozitaplačzáchvaty