10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Kostochondritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Slovom kostochondritída rozumieme zápal chrupaviek, ktoré pripájajú rebrá ku hrudnej kosti. Charakteristickým prejavom je bolesť na hrudi, ktorá sa zhoršuje pri pohybe či hlbokom dýchaní. Môže napodobňovať bolesť pri srdcovom infarkte, oproti ktorému je však kostochondritída ochorením pomerne neškodným. Príčina vzniku zápalu je väčšinou neznáma, ale hlavný vplyv sa pripisuje nadmernej telesnej záťaži. Zvyčajne dochádza k vyliečeniu spontánne v priebehu niekoľkých týždňov.

Vznik a príčiny

Príčina vzniku zápalu v rebrových chrupavkách je často neznáma. Môže byť dôsledkom poškodenia vzniknutého pri úrazoch hrudnej steny či veľkej záťaži. Typickým príkladom je nadmerná ručná námaha, dvíhanie ťažkých bremien a silný kašeľ. Vo vzácnych prípadoch sa stretávame aj s infekčnou príčinou. Tá býva bežnejšia u užívateľov vnútrožilových drog alebo ľudí po operácii v hrudnej oblasti.

Príznaky

Charakteristickým prejavom kostochondritídy je bolesť na hrudníku. Niekedy býva výraznejšia na ľavej strane, čím môže pripomínať obraz infarktu srdca. Občas sa šíri smerom do brucha, v oblasti chrbta alebo do končatín. Dotyk po stranách hrudnej kosti je viac citlivý až bolestivý. To je oblasť, v ktorej sa rebrá na kosť pripájajú. Bolesť sa zhoršuje pri kašľaní, hlbokom dýchaní a telesnej aktivite. V niektorých prípadoch sa môže k príznakom pridružiť opuch zapálených chrupaviek. Vtedy zvyčajne ide o Tietzov syndróm, ktorý postihuje prvé dve rebrové chrupavky.

Diagnostika

Pri vzniku bolesti na hrudi je vždy odporúčané vyhľadanie lekárskej pomoci. V prípade, ak sa k nej pripoja problémy s dýchaním, potenie, nevoľnosť, horúčka (nad 38 °C) či známky infekcie (začervenanie, opuch, hnisavé prejavy), je nevyhnutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Lekár hmatom vyšetrí hrudník, kde bude pravdepodobne pátrať po zvýšenej citlivosti či opuchu. Keďže sú prejavy kostochondritídy podobné niektorým srdcovým, pľúcnym či kĺbovým chorobám, sú potrebné ďalšie vyšetrenia. Pri vylúčení týchto príčin môžu byť v rámci diagnostiky zvolené aj EKG (elektrokardiografické vyšetrenie), RTG snímka hrudníka a krvné testy.

Liečba

Kostochondritída vymizne vo väčšine prípadov v priebehu niekoľkých týždňov sama. Liečebné postupy sú založené na tíšení bolesti. Lekár môže odporučiť lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (napr. ibuprofen), alebo vo vážnejších prípadoch aj silnejšie analgetiká (lieky proti bolesti).

Pri úľave od bolesti môže byť účinná aj fyzikálna terapia. Tá spočíva v špeciálnych naťahovacích cvikoch či nervovej stimulácii. Pri nej sú cez kožu vysielané slabé elektrické prúdy do miesta bolesti, čo znižuje jej vnímanie. Vo vzácnych prípadoch bakteriálnej infekcie je predpisovaná antibiotická liečba.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť na hrudikostochondritídarebrá