Vyrážky u detí sú bežným javom, pričom sa môžu vyskytovať na rôznych častiach tela. Jednou z najčastejších je tvár.Existuje mnoho druhov vyrážok.Pri ich výskyte nie je potrebná častokrátžiadnašpeciálnaliečba,nakoľkosa jednáo dočasný stav. Napriek tomu,vyrážky môžu byť spojené aj s vážnejšími ochoreniami.
Kožné vyrážky, ktoré sa objavia na tvári dieťaťa, môžu mať rôzne príčiny, hoci vyzerajú podobne. Dôležité sú okolnosti ich vzniku a príznaky výskytu. Všetky detaily je potrebné konzultovať s lekárom.
Detské akné – červené vyrážky s bielymi hlavičkami, ktoré sa môžu objaviť hneď po narodení.
Vyrážky zo slín – začervenané bodky vznikajúce v dôsledku nadmerného slinenia.
Ekzém – okrem začervenania je jeho príznakom vysychanie postihnutého miesta a svrbenie.
Piata choroba – nazýva sa aj tvárová choroba, môže byť sprevádzaná horúčkou, únavou a bolesťou v krku.
Potničky – drobné bodky, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v oblastiach zakrytých oblečením, no môžu sa objaviť aj na tvári.
Alergická reakcia – po skonzumovaní netolerovanej potraviny alebo po použití nevhodnej drogérie, okrem tváre je častá na zvyšku tela.
Infekčné vyrážky – vyrážky osýpok, ovčích kiahní, šarlachu či ružienky sa objavujú aj na tvári.
Pretože detská pokožka je jemnejšia, citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie, okamžite reaguje na nové veci. Vyrážky môžu vznikať aj z tepla, vlhka, trenia, vôní či používanej kozmetiky. Príčinou vyrážok na detskej tvári bývajú aj iné zdravotné stavy. Najčastejšie ide o alergie, vírusové a bakteriálne ochorenia.
Mnohé vyrážky vyzerajú naoko veľmi podobne, preto je vhodné pri ich výskyte poradiť sa s lekárom. A tiež v prípade, ak má dieťa aj iné príznaky, akonapríklad svrbenie či teplotu, prípadne ak sa vyrážka ďalej šíri. Lekár pri prehliadke a kontrole prítomných vyrážok potrebuje poznať okolnosti výsypu, detaily o stravovaní dieťaťa a starostlivosti oň. Ak detský lekár nedokáže presne diagnostikovať typ vyrážok, môže odporučiť návštevu dermatológa, ktorý vyrážky prekontroluje pomocou zväčšovacieho skla, pričom môže urobiť odber ich povrchu a odporučí ďalšiu prípadnú liečbu.
Liečba závisí od typu vyrážok a ich príčiny. Pri reakcii na jedlo alebo drogériu je potrebné eliminovať spúšťače a vyrážky časom zmiznú. Ak ide o ekzém, tento stav sa môže opakovať. Preto je dôležité postihnutú oblasť udržiavať v suchu a čistote, používať drogériu, ktorá nedráždi pokožku a sledovať okolnosti výsypu.
Vyrážky zo slín sú výsledkom podráždenej pokožky, preto je vhodné tvár dieťaťa udržiavať suchú, miesta vyrážok umývať teplou vodou a vyhýbať sa akémukoľvek dráždeniu. Infekčné vyrážky je nutné diagnostikovať u lekára, ktorý nasadí presnú a účinnú liečbu. Stavy ako osýpky, ovčie kiahne a ružienka sú zväčša sprevádzané horúčkou a ďalšími príznakmi danej diagnózy, ktorá môže vyžadovať nasadenie antibiotickej liečby alebo protivírusové lieky.
Mnohé kožné stavy u detí sú všeobecne neškodné a zvyčajne zmiznú samy, bez nasadenia liečby. Je však dôležité, aby rodičia predišli akémukoľvek ďalšiemu dráždeniu (napríklad škriabanie) a aby príčiny vzniku odhalili a minimalizovali ich. Pri obave, že vyrážky môžu byť niečím vážnejším, prípadne ich sprevádzajú ďalšie príznaky, je vhodné okamžite navštíviť lekára.